Стручњаци саветују како да препознамо када нас, и зашто неко лаже
1 min read„Људи лажу већину дана“, каже Кевин Колвел, професор психологије на државном универзитету Јужног Конектиката који истражује феномен лажи и преваре.
Већина су, како каже, заправо врсте безазлених „белих“ лажи које никоме не штете: „То подмазује точкове друштва и чини да наши односи боље функционишу.”
Међутим, штетније лажи — оне које су намерно погрешно представљање материјалних чињеница — имају супротан ефекат. Могу да погоршају нечије ментално здравље и да доведу до „ефекта таласа“ и неповољних исхода у њиховом животу, озбиљног угрожавања међуљудских односа…
Због тога се многи од нас играју детектива, покушавајући да одвоје чињенице од лажи.
Како да откријемо да ли нас неко лаже? Кључно је ући у разговор без претпоставки, каже Колвел, који је задужен за обуку службенике у јавним службама и истражитеље из полиције и центара за борбу против тероризма, управо по питању тога како препознати лаж.
„Не морате да улазите у целу причу под претпоставком да вас неко лаже, јер ако то урадите, то ће променити начин на који друга страна комуницира с вама. Морате да будете ангажовани и да се повежете са њима на начин који им олакшава разговор“, објашњава Колвел.
Нећете увек моћи да кажете са сигурношћу да сте открили лаж, али ево неколико савета о томе на шта да обратите пажњу ако желите да то докучите.
Физички сигнали
Да бисте знали да ли неко лаже, морате имати основно разумевање шта је нормално понашање за ту особу, објашњава Џим Клементе, бивши тужилац државе Њујорк и пензионисани специјални агент ФБИ. „Што више времена проведете са њима, боље ћете моћи да препознате промене у понашању и комуникацији“.
„Неки људи, на пример, могу имати проблема да успоставе контакт очима у сваком разговору; за друге ће то бити знак да нешто није у реду. Када сазнате која је њихова норма, обратите пажњу на физиолошке промене. Неко ко лаже може да почне да се зноји или ће му пулс видљиво лупати у врату. Како њихов број откуцаја срца и крвни притисак расту, њихова саливација ће се смањити, што значи да можете приметити да гутају или лижу усне. Неки људи ће почети да се врпоље“, објашњава Клементе.
„Померање тела, померање столиице, немирно стајање или покушај да оде – све сам то видео у пракси. Можда ћете видети трљање или ломљење руку, штипање делова тела, прочишћавање грла, чупкање косе. Све те ствари могу бити ослобађање од стреса и напетости…“ додаје Клементе.
Понављање исте приче
Рецимо да питате свог партнера шта је радио у среду увече. Након што вам одговоре, можете рећи: „То звучи лепо. Волео/ла бих да сам био/ла тамо, реци ми нешто више о томе шта се све догађало“.
Људи који говоре истину имају тенденцију да причају на природан, слободан начин, каже Колвел, и не брину се да ће бити ухваћени. Тако да ће радо наставити такав разговор и дати нове, релевантне детаље које нису укључили први пут.
„Људи који лажу, с друге стране, биће пажљиви. Можда ће много причати, али, рећи ће вам исто што су вам управо рекли, исто онако како су то већ рекли. Они ће се постарати да им изјаве не буду у супротности са информацијама које дају и да не дају податке које би могле да доведу до тога да буду ухваћени. Ако чујете пуно истих ствари, наставите да постављате конкретна питања, и вероватно ће ускоро постати очигледно да сте открили лаж“, каже Колвел.
Чудна хронологија
Људи који лажу имају тенденцију да причају приче хронолошки, примећује Колвел — за разлику од оних који говоре истину, који ће ићи од најважнијих делова ка најмање важним.
„Ако немате шта да кријете, прва ствар коју ћете запамтити је најважнији део тог догађаја, а онда ће се остатак вратити. Ако знате да ћете лагати, вежбали сте и имате сценарио — а такве приче почињу на почетку и завршавају се на крају, не почињу у средини“, истакао је Колвел.
Више елоквенције
Изненађујуће, људи често боље и више говоре када лажу него када говоре истину. „Они се баве управљањем утисцима“, каже Колвел. „То би могло значити да користите сложенији и софистициранији речник него што бисте очекивали, са речима за које нисте ни знали да знају. Дакле, ако се дивите новооткривеном владању језика вашег пријатеља, то је знак да вас у том тренутку лажу“, додаје.
Реченице лажљиваца не нуде директан одговор
Неке лажи су индиректне: људи изостављају кључне чињенице или глуме заборав. У овим случајевима, они ће често одговарати на питања питањима, каже Клементе.
На питање о томе да ли је убио свог брата, убица би могао да одговори: „Зашто бих желео да повредим Џека?” Ако поставите питање са да или не, каже Клементе, обратите велику пажњу ако не добијете директан одговор.
Људи који лажу пропустом такође имају тенденцију да буду нејасни или избегавају користећи фразе попут „мислим“, „вероватно“, „некако“, „можда јесам“ и „почео сам“, истиче Клементе.
Звук, јачина, темпо…
Обраћање пажње на нејезичке вербалне знакове — попут тона, јачине звука, темпа и висине тона — може бити разоткривајуће. Људи који говоре истину обично говоре на доследан начин, каже Клементе; они који лажу ће вероватно имати неконстантну брзину, са варијацијама у висини и амплитуди. „Ако је неко под стресом, његов глас би могао поприлично да буде повишен“, каже Клементе. „Њихов темпо може успорити јер покушавају да размишљају, или може бити веома брз јер су нервозни.
Коришћење заменица
Када жена на пример пита свог лажљивог мужа о томе како је провео дан, он би могао да одговори: „Ишао сам у парк. Појео ручак.” Приметићете да је испустио „ја“ испред „јео ручак“, каже Клементе. То би могло бити зато што је прикривајући да су он и друга особа — „ми“ — ручали.
Слично томе, Колвел се присећа осумњичених који су рекли: „Кућа је била напуштена. Било је све у пламену“. Реченице без заменица могу нас упутити да проверимо истинитост саговорникових речи. У случају куће која је горела, могуће је да саговорник не говори истину, управо јер не говори ко је напустио кућу.
Очи могу да крију тајне
Постоји уобичајена претпоставка да људи скрећу поглед када лажу – али заправо, истраживања сугеришу да је аверзија према директном погледу уобичајена када размишљамо, што не мора да значи да кажемо лаж.
„Људи који имају спремну лаж често вас гледају право у очи, јер желе да знају да ли ћете је купити“, каже Венди Патрик, дугогодишњи тужилац и аутор књиге Црвене заставе: Како уочити непријатеље.
Осим тога, људи који лажу обично се не „смеју очима“.
„Генерално, ако неко говори истину, видећете да су им очи опуштене у природном осмеху. Тада је вероватно да треба веровати ономе што говоре“, каже Патрикова.
Манири који не одговарају одређеној ситуацији
Када су људи искрени, њихово расположење и манири треба да одговарају контексту, каже Патрикова. Ако откријете визуелно-вербално неслагање, сматрајте то црвеном заставицом која указује на лаж. То би могао да на пример буде осмех или кикот док разговарате о озбиљној теми.
Дакле, још један од закључка је да динамика наших речи и искаивање емоција могу да укажу на то да ли говоримо истину или смо решили да слажемо.
РТС, TIME
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: