IN4S

IN4S portal

Studenti diplomatama u BiH: Poštovati volju srpskog naroda

Studentska kancelarija u Istočnom Sarajevu, koja vodi kampanju povodom 9. januara, Dana Republike Srpske, zajedno sa kolegama iz Kosovske Mitrovice, uputila je ambasadorima u BiH otvoreno pismo u kome se poziva na poštovanje volje srpskog naroda da i dalje dostojanstveno proslavlja i obeležava dan kada je osnovana Republika Srpska.

srbija

Iz Studentske kancelarije ističu da su odlučili da se obrate diplomatskim predstavnicima kao relevantnim faktorima u BiH kako bi izrazili neslaganje sa, kako navode, još jednom u nizu sramnih odluka Ustavnog suda BiH.

Napominjući da je Dan Republike Srpske ustanovljen Zakonom o praznicima Republike Srpske, studenti ocenjuju da je odluka Ustavnog suda BiH o neustavnosti 9. januara kao Dana Republike, koji za srpski narod predstavlja temelj opstanka i uzajamnog poštovanja u BiH, direktno mešanje u nadležnosti Republike Srpske, čime se referendum nameće kao jedina preostala mogućnost.

„Mi, nove generacije mladih, svesni činjenice da budući odnosi u regionu zavise od nas i vodeći se evropskim vrednostima različitosti i tolerancije, smatramo da svaki narod ima pravo na negovanje svoje kulture, običaja i značajnih događaja iz njegove istorije, čime želimo iskazati volju srpskoga naroda da neguje sopstveno kulturno nasleđe i značajne istorijske događaje“, ističe se u otvorenom pismu.

Potpisnici su poručili da uvažavanje volje srpskog naroda jeste preduslov opstanka Republike Srpske u ovim ustavnim okvirima, ali i stub zajedničkog života i mira sa ostalim narodima i etničkim grupama.

„Poštovanje ljudskih prava i građanskih sloboda, te prihvatanje obaveza koje su entiteti na sebe preuzeli nakon međunarodnog ugovora u Dejtonu, jeste glavni preduslov normalnog suživota svih naroda u BiH“, navodi se u pismu.

Studenti napominju da nije prvi put da se na ovakav način narušavaju volja i sloboda srpskog naroda, podsećajući na odluku Ustavnog suda BiH iz 2006. godine o neustavnosti grba i himne Republike Srpske.

Neven Đenadija, koordinator kancelarije „Studenti za istinu“, kaže da je razlog slanja tog pisma taj što studenti smatraju da su ambasadori kao članovi PIC–a relevantan faktor po ovom pitanju.

„Mi smo i u ovoj kampanji identifikovali diplomatski kor kao važnu instancu. Pošto smo mi neformalna grupa, ne očekujemo nikakvu javnu reakciju ili odgovor, jer nismo u rangu zvanične diplomatije, ali znamo da će neko to da pročita i da vidi slike koje smo u pismu poslali“, ističe Đenadija.

Osim pisma, koje su potpisali srpski studenti iz Istočnog Sarajeva, Banjaluke, Kosovske Mitrovice, Beograda, Novog Sada, Beča, Podgorice, Niša, Bijeljine, iz Studentske kancelarije diplomatama su poslate i fotografije kulturnog nasleđa Republike Srpske.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *