Šundić: Važnost festivala je duhovno oplemenjivanje, kultura kao najvažniji izraz čovjekovog stvaralaštva, i Nikšić kao središte višedecenijsko kulture, umjetnosti, umne riječi…
1 min read„Važnost festivala je duhovno oplemenjivanje, kultura kao najvažniji izraz čovjekovog stvaralaštva, i Nikšić kao središte višedecenijsko kulture, umjetnosti, umne riječi… Festival je prilika da se upoznamo sa vrijednim stvaraocima iz Crne Gore i regionalno, njihovim djelima i načinom promišljanja, mjesto gdje se okuplljaju poslenici riječi, dijele iskustva o najvažnijim egzistencijalnim problemima vremena u kome živimo…slavi knjiga, kao najznačajniji duhovni trag u vremenu u kome se ukrštaju simboli i vrijednosti neophodni za smisao naše civilizacije…“, izjavila je dr Tomović-Šundić.
U okviru festivala “Auto(r) na korzu” sinoć je, na Trgu slobode, upriličeno predavanje prof. dr Sonje Tomović-Šundić na temu „(Sve)vremenost Velikog Inkvizitora u viziji F. M. Dostojevskog“.
„Sonja Tomović Šundić redovna je profesorka na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore. U svom naučnoistraživačkom radu prevashodno se bavi, kako razmatranjem filozofskih učenja, tako i primjenom filozofskog znanja na društvene, političke i kulturne fenomene. Autorka je više naučnih monografija, studija i knjiga iz oblasti filozofskih nauka. Najznačajnije knjige su joj: Studije i ogledi iz antropologije, Problem recepcije u savremenim estetičkim teorijama, Etika ljudskih prava, Identitet i vrijednosti, Njegoševa filozofija čovjeka, Književno stvaralaštvo Borislava Pekića, Njegošev doživljaj ljepote, Veliki Inkvizitor u đelu Dostojevskog i Aristotelovo s(hvatanje) filozofije. Takođe je objavila više desetina naučnih i stručnih radova, rukovodila je i sarađivala na više naučnih projekata. Učestvovala je, po pozivu na više desetina međunarodnih naučnih skupova, od kojih izdvajamo naučne konferencije na Univerzitetu Odžford, zatim Fakultetu političkih nauka u Beču, Ruskoj akademiji nauka, Istanbulu, Sjedinjenim Američkim Državama, Atini, Norveškoj i Japanu. Rukovodilac je i saradnik na više naučnih projekata. Takođe, prof. dr Sonja Tomović Šundić se bavi filozofskom dramom, objavila je dvanaest knjiga dramskih tekstova i dvije knjige refleksivne poezije“ – istakla je moderator Programa, pjesnikinja Milica Bakrač.
Legenda o velikom inkvizitoru, iz romana Braća Karamazovi Fjodora Mihajloviča Dostojevskog, jedan je od najvažnijih tekstova u ruskoj, evropskoj i svjetskoj književnosti po svojim filozofskim, teološkim, političkim i antropološkim implikacijama i kao takav, predmet višegodišnjeg naučnog interesovanja prof. dr Sonje Tomović Šundić, koja je autorka više knjiga o Dostojevskom. Poslednja u nizu, posvećena Velikom inkvizitorku, trebalo bi izađe iz štampe ove sedmice.
„Veliki inkvizitor je priča koju priča glavni lik „Braće Karamazov“, Ivan Karamazov svome bratu Aljoši, i on tu zapravo negde govori i o najvećim pitanjima i problemima čovjeka, znači egzistencijalnim problemima, antropološkim, zatim političkim i društvenim – kako urediti društvo?, i najzad, najdublji sloj ove poeme, legende jeste religiozni i teološki. Dostojevski je snažan po tome što je ispitivao te najdublje tajne zla. Tajna Velikog inkvizitora, on je opozit onome što je dobro, znači to je onaj antipod, to je čovek koji promoviše zlo u svim formama i kada je u pitanju lični život i kada je u pitanju društvo, naravno sve pod jednom finom retorikom da se bori za demokratiju, za prava. Međutim, on zaista promoviše jedan izuzetno totalitarni sistem, nedemokratski, pun nasilja i njegova ključna ideja jeste da ako je Hrist čoveku dao slobodu da će on da oslobodi čoveka od potrebe za slobodom. To je jedan interesantan udar na Hristovu ideju, na bogočovečansku perspektivu da čoveka, ustvari, da bi bio srećan treba osloboditi potrebe za slobodom. Slobodan čovek je buntovnik, to je tragično biće, rascijepljeno, jer mora da bira između različitih mogućnosti i onda ta šačica upravljača navodno usrećenog čovečanstva (jer se ovde radi o čovečanstvu, ne samo o čoveku, nego o sjedinjenom čovečanstvu) onda će oni naprosto upravljati čovjekom i to je, da kažemo, taj konačni zaključak koji, naravno, Dostojevski, u potpunosti negira“ – kazala je Šundić.
Predavanje prof. dr Sonje Tomović Šundić upriličeno je u okviru književnog Festivala „Auto(r) na korzu“, koji tradicionalno organizuje Udruženje izdavača i knjižara Crne Gore u saradnji sa Opštinom Nikšić i lokalnom turističkom organizacijom.
Izvor: TVNK-Mina Gezović