IN4S

IN4S portal

Sunovrat Zapada: BRIKS porazio zapadnu političku mašineriju – G 7

1 min read

© Kremlin.ru/Sergeй Savostьяnov, TASS

Želja mnogih država da se pridruže BRIKS-u može se samo uslovno smatrati porazom Zapada zato što bi procesi koji su započeti u Kazanju tek trebalo narednih godina da dobiju punu formu i sadržaj i da inicijative koje su pokrenute u punoj meri zažive, smatra urednik unutrašnjopolitičke rubrike u „Politici“ Bojan Bilbija.
Upravo održani Samit BRIKS-a u Kazanju pokazao je da je namera kolektivnog Zapada da izoluje Rusiju doživela potpuni neuspeh, prenosi Sputnjik.

Ne samo da Rusija nije izolovana već je postala poželjan partner mnogim zemljama širom planete, što pokazuje podatak da su 13 zemalja postale partneri BRIKS-a posle samita u Kazanju, a da ih se više od 20 kandidovalo za članstvo u tu organizaciju.

BRIKS porazio G 7

Međutim, signal koji je poslat iz Kazanja je krajnje neprijatan za politički Zapad, odnosno Grupu 7 koja je zapravo zapadni pandan BRIKS-u, dodaje Bilbija.
„Nije to ni NATO ni EU nego G 7 kao jedna politička mašinerija. A sa druge strane se pojavila ne slabija i ne manja politička mašinerija a to je BRIKS koji ne deli gotovo nijedan zajednički stav sa G 7 i čija delatnost je u dobroj meri upravo usmerena ka obuzdavanju Grupe 7 tih takozvanih najrazvijenijih zemalja sveta, što apsolutno više ne stoji. Niti su najrazvijenije, niti su više u toj prilici da diktiraju budućnost sveta kao što su radili u prethodnih 20-30 godina.“
Bilbija podseća da je Rusija za vreme Borisa Jeljcina molila da bude primljena u članstvo G 7 koja je prerasla u Grupa 8 ali je kasnije isključena, što je bila fatalna greška Zapada jer su time direktno uzrokovali pojavu BRIKS-a.

Raspršene iluzije Zapada kao mehur od sapunice

Rusija se posle toga potpuno okrenula drugim partnerima prvenstveno na Istoku i Jugu tako da je u nizu grešaka koje je Zapad u međuvremeno napravio isključenje Rusije iz G 8 bila jedna od prelomnih tačaka koja je definisala odnose u savremenom svetu, smatra Bilbija.
„Baš posle Kazanja se videlo koliko je narastao uticaj BRIKS-a, ne samo zbog zemalja kandidata koje žele da uđu i koje praktično stoje u redu za prijem u BRIKS, nego i zbog dolaska generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Antonija Gutereša. Videlo se sa kojim poštovanjem on razgovara sa Vladimirom Putinom tako da su se sve one nade i snovi Zapada da će Rusija biti izolovana i usamljena raspršile kao mehur od sapunice. Ali vidimo da su tu bili i Si Đinping i premijer Indije Narendra Modi i da je praktično ceo svet koji nije u G 7 bio prisutan u Rusiji, uključujući i dve srpske delegacije – delegacija Republike Srbije na čelu sa gospodinom Aleksandrom Vulinom i Republike Srpske na čelu sa predsednikom Miloradom Dodikom.“

Sunovrat Zapada – BRIKS-u pripada budućnost

Srbija i Srpska su tako pokazale koliko poštuju partnere iz BRIKS-a, a imajući u vidu koliko predsednik Srbije Aleksandar Vučić pažljivo bira partnere s kojima naša zemlja sarađuje, Bilbija je ubeđen da BRIKS-u pripada budućnost.
Na pitanje da li Zapad ima ikakvu mogućnost da spreči takvu budućnost u kojoj BRIKS postaje vodeća međunarodna organizacija, Bilbija odgovara da je Zapad imao tu šansu sa prijemom Rusije u G 8. Međutim, onog trenutka kad su pomislili da mogu dalje bez Rusije, krenuo je sunovrat Zapada koji traje do danas i koji se neće tako lako zaustaviti, smatra Bilbija.
„I mislim da Zapad i te kako ima razloga za mnogo dublje i veće brige. I tek će ih imati“, zaključio je Bilbija.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *