IN4S

IN4S portal

Susret Putina i Modija: Gradi se “privilegovano strateško partnerstvo”

1 min read

Piše: Igor Damjanović

Posle petogodišnje pauze indijski premijer Narendra Modi ponovo je u zvaničnoj poseti u Rusiju. Prvi dan boravka u Moskvi nije imao formalni karakter, ali to što je javnosti plasirano odmah po dolasku indijskog premijera dosta govori. Srdačan zagrljaj i opušeteno ćaskanje u rezidenciji ruskog presednika i obraćanje Vladimiru Putinu sa „moj prijatelju“ predstavlja posrednu poruku svetskoj javnosti. Mediji pišu da je neformalni susret i prijateljsko ćaskanje dva državnika trajalo duže od tri sata.

Srdačnost na početku Modijeve posete nije se dopala ruskim protivnicima na bojnom polju i njihovim prekookeanskim pokroviteljima. Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski izrazio je „ogromno razočarenje  dok gleda kako lider najveće svetske demokratije grli najsmrtonosnijeg zločinca na svetu“ i optužio Modija da je naneo „težak udarac naporima za uspostavljanje mira“. U Vašingtonu su izrazili „zabrinutost posetom“, a portparol Stejt Departmenta Metju Miler je dodao da očekuje da će indijski premijer “jasno staviti do znanja da Ruska Federacija mora da poštuje Povelju UN, suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine”. Tipično licemerje onih koji decenijama podrivaju teritorijalni integritet Srbije.

Na zvaničnom susretu dva državnika govorila su o zvaničnim odnosima uspostavljenim pre 77 godina, ocenivši da su danas prerasli u “privilegovano stratšeko partnerstvo”. Predsednik Putin zahvalio premijeru Modiju na “pažnji koju je posvetio mirnom razrešenju ukrajinske krize”, na šta mu je odgovoreno da dok je on na čelu Indije “nastaviti da jača sve aspekte međusbne saradnje dve zemlje.” Na kraju posete Narendra Modi odlikovan je i Ordenom Svetog apostola Andreja. Ovo visoko rusko odlikovanje do sada dobili još samo tri državnika, aktuelni kineski predsednik Si Đinpin i nekdašnji predsednici Kazahstana i Azerbejdžana  Nursultan Nazarbajev i Gejdar Alijev.

Pored protokolarnih izjava, odlikovanja i podpisanih dokumenata javnost ipak neuporedivo više intrigira ono o čemu će dva lidera razgovarati iza zatvorenih vrata i na koji način bi dve zemlje mogle da prevaziđu određena ograničenja na polju ekonomske saradnje, koja uprkos rekordnih pokazatelja i neverovatnih stopa rasta nameće politika. Robna razmena Ruske Federacije i Indije za prethodne dve godine porasla je neverovatnih 5,8 puta sa 11 milijardi dolara u 2021. na 65 milijardi u 2024. godini. Rast trgovine sa Indijom od 54 milijarde jednak je ukupnoj razmeni sa Nemačkom, najvažnijim predratnim ruskim spoljnotrgovniskim partnerom u Evropi. U međuvremenu, ukupna rusko-nemačka razmena je pala sa 54 na samo 8,5 milijardi dolara u prošloj godini.

Na papiru trgovinski bilans sa Indijom za Rusiju je veoma povoljan. Izvoz iznosi 60, a uvoz samo 4 milijarde dolara. Najviše se izvozi nafta, koju preko Indije neretko kupuju i evropske naftne kompanije koje su posebnim sankcijama odredile maksimalnu cenu za rusku naftu, koju su Rusi odbili da prihvate. Indija je jedva dočekala da kupi viškove ruske nafte koje se Zapad olako odrekao i zauzvrat dobila značajan popust. Početkom prošle godine nafta iz Rusije je išla u Indiju uz popust od čak 20 dolara po barelu. Vremenom su se povlastice smanjivale i sada se procenjuje su na nivou ne više od 3 dolara od barelu. Pored nafte Rusija u Indiju izvozi i proizvode metalurške industrije i đubriva. Ima najava da bi i Rosatom mogao da krene sa isporukama nuklearnog goriva za indijsku nuklearnu elektranu “Kudankulam”. Ovim procenama dodatno daje na težini što je zvaničan susret dva državnika juče počeo poseti izložbenom pavioljonu “Atom” na moskovskom VDNH.

Ipak, enorman nominalni suficit u trgovini sa Indijom ne može se reći da je u potpunosti u korist Rusije. Naime, zbog težnji da se podrije hegemonija dolara kao osnovnog sredstva plaćanja u međunarodnoj trgovini, značajan deo ruske nafte i naftnih derivata Indija plaća u rupijima i ta cifra dobrano prevazilazi ruski uvoz ekvivalenta od 4 milijarde. Višak rupija ruska država i privreda prethodnih godinu dana bila je prinuđena da investira u indijske državne obveznice, kupovinu akcija tamošnjih kompanija, infraskturne projekte i složene valutne operacije. Rusija je prošle godine iz Indije najviše uvezla lekova, hemijskih proizvoda, kafe, čaja, voća i ribe.

Problem postoji sa proizvodima visoke tehnologije koje su zbog zapadnih sankcija postale deficitarne u Rusiji, a koje indijske kompanije nerado prodaju Rusiji strahujući da bi se same mogle suočiti sa zapadnim sankcijama.  Donekle je progres napravljen sa mobilnim telefonima. Izvoz iz Indije u Rusiju je porastao čak 12 puta u prošloj godini i dostigao 100 miliona dolara. To nije naročita cifra, niti naročito perspektivan pravac, jer su indijski pametni telefoni apsolutno inferiorni na konkrurenciju iz Kine, čiji proizvođači su lideri prodaje i u samoj Indiji. U prošloj godini Kinezi su poklopili preko 50% indijskog tržišta.

Bitan segment saradnje sve zemlje je sfera odbrane i oružanih snaga. O tome se ne govori u zvaničnim protokolima, ali nema nikakve sumnje da su dva državnika govorila i o tome. Indija je najveći kupac ruskog oružja. Od raspada SSSR-a do početka SVO kupila je preko 70 milijardi dolara ruskog oružja. Kada se u obzir uzme arsenal nabavljan u vreme SSSR-a pre 10-ak godina oko dve trećina arsenala indijske armije bilo je ruskog porekla. U poslednjnoj deceniji Indija je razvijala svoje sisteme i počela da kupuje i na Zapadu, pa je oružje ruskog porekla u njihovim oružanim snagama sada ispod polovine, ali i dalje je najzastupljenije. Za poslednje dve godine govorilo se da su zamrznuti, pa čak i obustavljeni neki rusko-indijski projekti ulaganja u zajedničku proizvodnju aviona 4++ i 5. generacije, podmornica i tenkova. Kako tvrde na Zapadu, razlog za to su pretnje predsednika Putina i drugih ruskih zvaničnika upotrebom nuklearnog oružja krajem 2022.

Čak i da je između Moskve i Nju Delhija bilo nesuglasica i rezervi tokom prethodnih 2 godine u utorak završena poseta Narendre Modija, koja je protekla u veoma srdačnom tonu, svedoči da se radi na balansiranju nedostaka, što znači da bi istorijske stope rasta privredne saradnje dve zemlje mogle da nastave progresivno da nastave da rastu.

Politika

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *