Suve, suzne, crvene: Kako da zaštitite oči tokom zime
U hladnom periodu su naši organi vida izloženi nepovoljnim vremenskim faktorima, a neki od njih su niske temperature, reflektovano UV zračenje, suv vazduh u zatvorenom…
Zbog toga se mnogi susreću sa iritacijom očiju tokom zime, što je najčešće uzrokovano hladnim i suvim vazduhom koji doprinosi isparavanju suznog sloja očiju, koji ih koji čisti i vlaži.
Možda primećujete da su sklonije crvenilu, da je koža oko njih otekla, hrapava i suva, a neki imaju problema sa vidom, pogotovo u večernjim satima. Zatim, neki imaju previše suzne i osetljive oči, a sve ovo ometa svakodnevnicu i može biti uvod u mnogo ozbiljnije zdravstvene probleme.
Upravo zato je zaštita očiju tokom zime bitna, ali kroz nekoliko jednostavnih koraka možete pomoći svojim očima i izbeći sledeća nelagodna stanja koji se javljaju zbog zime:
Povećano suzenje
Najčešći problem sa očima u zimskom periodu sa kojim se ljudi suočavaju zimi je povećano suzenje očiju. U nekim slučajevima ovo je samo prirodna reakcija tela na hladnoću, pokušava da zaštiti organe vida od uticaja niskih temperatura. Međutim, povećano suzenje može ukazivati na razvoj konjuktivitisa, čiji se simptomi obično manifestuju povećanom proizvodnjom suza na niskim temperaturama ili pri jakom vetru.
Obavezno je otići na pregled, a u ovakvim slučajevima oftalmolozi preporučuju da nakapate antihistaminske kapi za oči pre nego što izađete napolje.
Suve oči
Hladno vreme i vetar mogu dovesti do toga da vaše oči budu suve, te ne mogu da proizvedu dovoljnu količinu suza potrebnu za vlaženje oka. Ovo stanje mogu takođe izazvati i smanjena vlažnost u kući kada grejanje svakodnevno radi, a prozori su zatvoreni. Postoji nekoliko potencijalnih rešenja:
- nabavite ovlaživač vazduha
- koristite kapi za oči koje vam je prepisao lekar
- kada ste napolju nosite zaštitne naočare (posebno kada je vetrovito ili ukoliko skijate)
- pijte dovoljno vode
Ako se ovo stanje otme kontroli, može dovesti do sindroma suvog oka – kada rožnjača ne dobija odgovarajući nivo vlage neophodan za održavanje zdravog stanja očiju. Najkarakterističniji simptomi ovog sindroma uključuju suvoću i bol u očima, glavobolju, crvenilo i osetljivost na svetlo.
Postoje različiti tretmani za ovo stanje. Najčešće lekar prepisuje veštačke suze, ali i druge preparate za negu očiju, poput gela ili masti koji pomažu u vlaženju rožnjače i stabilizaciji suznog filma. Takođe bi bilo veoma korisno da češće trepćete dok radite za računarom, kao i da povećate vlažnost u sobi u kojoj najčešće boravite.
UV zračenje nije samo letnji problem
Znamo da treba da pazimo na ultraljubičasto zračenje kada dođe leto, ali izgleda da, kako naučnici tvrde, UV zračenje je posebno opasno zimi. Iako se intenzitet UV zračenja smanjuje u hladnom periodu, njegovo odbijanje od snega može znatno povećati njegov efekat na oči.
Različite površine mogu različito da odbijaju UV zrake:
- suvi priobalni pesak – oko 15 odsto
- morska pena – oko 25 odsto
- sneg – čak i do 80 odsto
Ukoliko naši organi vida nisu zaštićeni, to može dovesti do stanja kao što je fotokeratitis, poznato i pod nazivom „snežno slepilo“. Simptomi koji obično prate ovo stanje su oštar bol u očima, osećaj stranog tela u oku i pojačana osetljivost na svetlost. Da biste izbegli ove neprijatnosti i održali zdravlje vaših očiju u dobrom stanju, oftalmolozi preporučuju da se koriste kontaktna sočiva sa UV filterom, kao i posebne naočare za sunce sa polarizovanim staklima, prenosi portal „Moj vid“.
Ukoliko vodite aktivan stil života i ljubitelj ste planinarenja i skijanja, obavezno nosite skijašku masku i svu neophodnu zaštitnu opremu.
(RT Balkan)