ИН4С

ИН4С портал

Сваки грађанин за љекове мјесечно потроши 87 евра

1 min read

lekovi
Сваки грађанин Црне Горе мјесечно за љекове, у приватном и у државном систему, потроши 87 евра, саопштио је министар здравља Миодраг Радуновић, наводећи да постоји забрињавајући тренд раста у потрошњи медикамената.

Фонд за здравствено осигурање, Министарство здравља и Апотекарска установа Монтефарм представили су данас анализу Потрошње љекова који се дистрибуирају Јавним здравственим установама и апотекама преко веледрогерије Монтефарма, преноси агенција Мина.

Сваки грађанин у Црној Гори мјесечно за љекове даје 87 евра, било у приватном, било у државном систему“, казао је Радуновић, наводећи да приликом посматрања тог податка треба имати у виду животни стандард у Црној Гори, а да је тај просјек потрошње по грађанину у Европи 349 евра, у Хрватској 180, а Србији 102.

Радуновић је казао да је анализа показала да постоји тренд раста потрошње за љекове, што је забрињавајуће.

„Углавном је потрошња на кардио-васкуларне болести, малигне, метаболизма, шећерну болест, ментално здравље, хронична болест плућа и употреба антибиотика“, казао је Радуновић.

Он је рекао да је неопходно урадити анализу рада 20 љекара који највише прописују рецепте.

Први на тој листи је љекар који је прописао 24.840 рецепата, односно 86 рецепата дневно, ако му се рачуна да ради и сваку суботу“, објаснио је Радуновић.

Он је казао да постоје и осигураници који реализују велики број рецепата. „На листи осигураника, један пацијент добио је 301 рецепт“, казао је Радуновић.

Анализа је показала да је присутна пракса нерационалног прописивања и издавање љекова њиховом прописаном режиму издавања.

,,Ово је важно истаћи код издавања антибиотика, у времену глобалне борбе против растуће резистенције од антибиотика“.

Ништа Црна Гора није одскочила од земаља Европе, нажалост тренд пораста потрошње љекова постоји и у земљама Европске уније“, поручио је Радуновић.

Директор Фонда за здравствено осигурање Црне Горе Кенан Храповић, казао је да анализа потрошње љекова и медицинских средстава за потребе јавног здравства укључујући и рефундацију средстава које Фонд исплаћује осигураницима, указује на тренд повећања потрошње.

Укупна потрошња љекова и медицинских средстава која се испоручују преко Монтефарма за потребе система јавног здравства у 2013. износила је нешто преко 40 милиона евра„, саопштио је Храповић.

Он је казао да су издаци за љекове на рецепт у 2013. износили скоро 19 милиона евра , што је повећање од 15 одсто у односу на 2012, односно 13 одсто у односу на 2011.

„Издаци за љекове који се преко Монтефарма испоручују здравственим установама су у 2013.  износили преко 19 милиона евра, што је више за шест одсто у односу на 2012, а 14 одсто у односу на 2011“, саопштио је Храповић.

Према његовим ријечима, на основу анализе потрошње у првом кварталу ове године, за потребе система јавног здравства испоручено је љекова у вриједности од скоро 13 милиона евра, од тога за љекове испоручене здравственим установама шест и по милиона евра, а љекове на рецепт 6,14 милиона евра.

„У 2013. реализовано је 3.446.382 рецепата, или 5,84 рецепта по осигуранику, што указује да је реализација рецепата по осигуранику повећана у односу на 2011 за 28, а у односу на 2012. за 9,36 одсто“, саопштио је Храповић.

Он је навео да је у 2013. подигнуто девет паковања љекова по осигуранику што је повећање у односу на 2011. за 12, а у односу на 2012. 7,23 одсто.

„Присутно је повећање прописаних рецепата од стране љекара у здравственим установама, што је забрињавајуће када се има у виду да се број осигураника у посматраном периоду није значајно промијенио“, казао је Храповић.

За поједине групе љекова реализован је велики број рецепата у односу на број становника, оцијенио је Храповић.

Он је објаснио да се то посебно односи на љекове из групе Ј (системски антиинфективни љекови, односно антибиотици), гдје су резултати такви да је скоро сваки становник Црне Горе узимао по један рецепт из те групе љекова.

„И код љекова из групе Н(љекови за централно нервни систем), гдје је реализција таква да је сваки пунољетни грађанин реализовао по један рецепт из те групе“, рекао је Храповић.

Обије групе љекова су у широкој примјени, али овакви подаци, како је саопштио, инсистирају контролу у циљу рационализације употребе љекова.

Током 2013. године највећи број рецепата издат је за лијек диклофенак, сваки седми становник Црне Горе, укључујући и малољетнике, користио је по једно паковање наведеног лијека који се користи против болова и има изузетно јако дејство“, саопштио је Храповић.

Према његовим ријечима, неопходно је да се контролом прописивачке политике осим Министарства здравља и Фонда, баве и директори здравствених установа и комисије за контролу квалитета које су основане у здравственим установама.

Директор апотекарске установе Монтефарм Будимир Станишић, казао је да приликом тумачења финансијских резултата анализе потрошње треба имати у виду да је Монтефарм у периоду од три анализиране године смањио набавне цијене, што значи да је потрошња већа и за тај износ.

Он је казао да је Монтефарм урадио упоредну анализу издатих кутија на рецепт кроз његове апотеке, а да су резултати анализе показали да је у првих пет мјесеци 2014 издато 70 хиљада више у односу на исти период 2013.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *