ИН4С

ИН4С портал

Сваки пети грађанин дугује банци 10 хиљада евра, презадужени и код микрокредитних институција

Укупан број корисника кредита на крају 2018. године у банкама износи 125 116, док се од тог броја на грађане, односно физичка лица, односи 112 563. Укупан дуг грађана по основу кредита износи 1,095 милијарди евра, што је увећање од 113 хиљада у односу на крај 2017. године, показују подаци из извјештаја о раду банкарског омбудсмана Халила Калача, који је достављен Скупштини.

Илустрација

Укупан број корисника кредита на крају 2018. године у банкама износи 125 116, док се од тог броја на грађане, односно физичка лица, односи 112 563. Укупан дуг грађана по основу кредита износи 1,095 милијарди евра, што је увећање од 113 хиљада у односу на крај 2017. године, показују подаци из извјештаја о раду банкарског омбудсмана Халила Калача, који је достављен Скупштини.

Подаци о кредитима показују да је сваки пети грађанин кредитно задужен код једне од 15 банака у Црној Гори, а да је дуг по кредиту 9,7 хиљада евра. Подаци банкарског омбудсмана показују и да је 112,6 хиљада грађана подигло укупно 130.337 кредита. Јемцима или жирантима је покривено 23 784 кредита, што је сваки пети, док је износ дуга за који гарантују жиранти 321,98 хиљада или скоро трећина од укупног износа.

Хипотеком и фидуцијом је обезбијеђено 12 619 кредита, чији је укупан износ 375,9 хиљада евра.

Када су у питању кредити физичких и правних лица, на крају године укупан број корисника кредита је износио 125 116, што је увећање у односу на крај 2017. за више од седам хиљада. Стање дуга по основу кредита је износило 2,54 милијарде евра, што је увећање од 273 хиљаде у односу на претходну годину.

Просјечна ефективна каматна стопа је износила 6,36 одсто, што је умањење за скоро пола процента у односу на 2017.

Осим код банака, грађани и предузећа кредите подижу и код микрокредитних институција (МФИ). Код МФИ је подигнут 32 851 кредит од стране 28 504 корисника. Ефективна каматна стопа код МФИ лани је износила 24,42 одсто и четири пута је већа у односу на камате код банака. Чак је и повећана за 0,18 одсто у односу на 2017. годину.

Беспарица

Током прошле године клијенти банака и микрокредитних институција Калачу су се жалили на високе каматне стопе за одобрене кредите, високе провизије и накнаде које су драстично порасле у последње двије године. У извјештају се наводи да јемство постаје све мање заступљено и да драстично опада број жираната.

Сходно законској обавези, на пријевремено обраћање банкарском омбудсману дакле, прије покретања интерног поступка пред банком и МФИ упућена су 234 клијента и жиранта, односно 223 клијента и 11 јемаца. У документу се наводи да је број процесуираних захтјева у извјештајном периоду износио 35, од чега се на рад банака односе 32 приговора, а на рад МФИ три приговора.

Клијенти у својству физичких лица највише приговарају на кредите као банкарски производ. Осим кредита, приговарали су и на остале банкарске производе текуће рачуне, картице и депозите. Код текућих рачуна примједбе се односе на висину трошкова одржавања и гашења рачуна, као и висину трошкова на дозвољени минус текућег рачуна.

Када су у питању банкарске картице, приговори се односе на трошкове одржавања и гашења, а било је и приговора због нестанка средстава с рачуна картице упадом трећег лица.

 

Извор: Дан

 

Прочитајте још:

Професори Цетињске богословије на научном скупу у Кузбаској богословији

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Сваки пети грађанин дугује банци 10 хиљада евра, презадужени и код микрокредитних институција

  1. Treba gospodin Kalac da nas prosvijetli i kaže nam ko su dužnici za kredite koje pod povlaštenim uslovima daje ,protivzakonito i protivustavno, vlada svojim poslušnicima ili još tacnije svojim „potrebnicima“. Koliko je protivustavnih kredita kao onih sto je dato studijama ustavnog suda?Osim za ministre izgleda da Bošnjaci imaju izuzetnog dara za potparolstvo jer predstavljaju mnogostruko veću družinu od normalne!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy