Све бивше Југославије – од краљевине до књиге са два слова
1 min readНа данашњи дан, 3. октобра 1929. године назив Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца промијењен је у Краљевина Југославија.
Југославија је између 1918. и 2003. шест пута мијењала име.
За Југославију многи тврде да је била јвештачка творевина и стога, неодржива, али она је ипак, ако се изузме период окупације током Другог свјетског рата, у различитим облицима постојала више од 80 година.
Иако се као датум оснивања прве Југославије узима 1. децембар 1918, она се званично није није тако звала, него Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца.
Тек 1929, након што је краљ Александар прогласио диктатуру, држава је формално промијенила име у Краљевина Југославија и као таква опсала све до априла 1941, када су је силе Осовине окупирале и раскомадале.
Другу Југославију је под именом Демократска федеративна република Југославија 29. новембра 1943. у Јајцу прогласило Антифашистичко веће народног ослобођења Југославије (АВНОЈ) под вођством Јосипа Броза Тита.
Новој држави је недостајао добар дио територије који је био под окупацијом, али и међународни легитимитет, јер је већина великих сила до краја рата признавала краљевину.
Након договора Тита са краљевим изаслаником Иваном Шубашићем и усвајања новог устава, јануара 1946. проглашена је Федеративна народна република Југославија, која је 1963. преименована у Социјалистичку федеративну републику Југославију (СФРЈ).
Од СФРЈ су се 1991. отцијепиле прво Словенија и Хрватска, а убрзо потом Босна и Херцеговина и Македонија. Срби у Хрватској и Босни су као одговор уз подршку Београда основали сопствене мини-државе – Републику Српску Крајину и Републику Српску које, међутим, нико никада није признао, па ни Србија.
Србија и Црна Гора су у априлу 1992. прогласиле Савезну републику Југославију као правну наследницу СФРЈ, а она је под тим именом трајала до 2003. Тада се назив Југославија коначно изгубио проглашењем Државне заједнице Србије и Црне Горе. Обе су постале засебне државе 2006, када је Црна Гора прогласила независност.
Извор: ББС
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: