Све израженије поделе у Северној Македонији: Општине плаћају „Албанску академију наука“
1 min readПројекат за формирање „Албанске академије наука и уметности“ у Републици Северној Македонији (РСМ) на почетку реализације „носиће“ општине у којима руководе кадрови владајуће коалиције „Вреди“, док не буде обезбеђена институционална форма.
Најавио је ово Биљал Касами, један од челника тог политичког блока и градоначелник општине Тетово на северозападу земље. Према плановима, та академија, етнички пандан Македонској академији наука и уметности (МАНУ), требало би да буде формирана наредне године.
За сада нису објављени прецизни подаци о износу средстава подршке, али се најављује да ће финансирање бити обезбеђено из буџета четири општине – Чаир у Скопљу, Тетово, Гостивар и Желино на западу земље. А Касами је поновио да остварење идеје о академији наука и уметности Албанаца у земљи заслужује подршку, јер треба да буду адекватно представљени и на академском нивоу.
Упркос чињеници да су идеју за формирање Албанске академија наука и уметности у РСМ одбацили представници дела владајуће коалиције, међу којима је и премијер и лидер ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, па и део академика, из блока „Вреди“ истрајавају на остварењу пројекта.
Да су поделе по овом питању све израженије чак и у владајућој странци ВМРО-ДПМНЕ потврђује и честитка подршке албанске иницијативе универзитетског професора Трајка Славевског, високог партијског функционера, бившег министра финансија и актуелног председника Савета града Скопља.
– Срећан почетак Научно-уметничког друштва из Тетова – написао је Славевски. – Снажно подржавам иницијативу за оснивање НУД са радним насловом „Албанска академија наука и уметности“ са седиштем у Тетову. Наука треба да се подржава као замајац прогресу друштва. Сигуран сам да и ово НУД може да придонесе јачању свести о важности науке, а кроз конкретне пројекте да пружи допринос у друштвеној сфери и развоју економије и индустрије у нашој земљи.
Славевски багателише оцене неких политичара који се „разбацују изјавама“ и тврде да је МАНУ центар науке и најпродуктивнија научна институција у земљи, контраставом да то једноставно није тачно.
– Научно је доказано, то су наши универзитети. А колегама научницима и уметницима, асоцираним око НУД Тетово, желим срећан почетак и плодну научноистраживачку и уметничку делатност – написао је Славевски.
Из највеће македонске опозиционе странке – Социјалдемократског савеза (СДСМ) је потврђено да „неће подржати етничке поделе у науци и категорично ће се супротставити идејама које промовишу и протурају калициони партнери у власти на челу са ‘Вреди'“. То је новинарима образложио и посланик СДСМ у парламенту Митко Трајчулески.
Мицкоски: Непотребне поделе
Премијер Мицкоски одмах после пријављивања идеје из коалиционог блока „Вреди“, албанских странака у власти, за формирање паралелне Албанске академија наука и уметности оценио је да је став његове странке јасан:
– Ми имамо МАНУ у чијим оквирима су окупљени научници различите етничке припадности и треба да радимо у правцу обогаћивања научне мисли, то је будућност.
Додао је да „та будућност није у поделама, него у уједињавању“.
Новости
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Odmah da Dukljanska Akademija usöoatavi saradnju sa ovim