ИН4С

ИН4С портал

Све је спремно за сутра: Париз дотеран, дух игара већ опчинио град

1 min read

Припреме су приведене крају, дотерују се преостали најситнији детаљи, да сутра (петак) све буде спремно за отварање највеће плантарне смотре спорта.

Обале Сене већ су претворене у огромну испрекидану и кривудаву трибину. Примиће сто хиљада људи на доњем нивоу и чак 222.000 на горњем. Делегација ће по први пут у историји модерног олимпизма дефиловати ван стадиона, пловидбом бродова дуж шест килметара, од Моста Остерлиц, до Ајфелове куле и Трга Трокадеро.

Овим трибинама сада могу да се приближе једино птице или срећници са специјалним пропусницама. Остали их посматрају из виса и замишљају како ће то све изгледати у стварности. Има их који ових дана долазе у Париз само због тога. У исти мах су разочарани што не могу да приђу ближе и жале се на рестрикцију у кртању примећујући да Париз није оно што је био, али су и импресионирани оним што је урађено. Физиономија Града светлости се у потпуности променила.

Синтагма „забрањена зона“ кружи етром. Има и мргуда којима није право. Није их брига за спорт, желе само да стигну с тачке А на тачку Б. Веле, горе је него за време ковида! Мењају се зоне различитих боја на сваких неколико корака. Што се више приближавате, већи су изгледи да будете враћени. У епицентру, сабласна тишина. Трговци и кафеџије вапе за клијентима који су им на дохват руке. Овако празан, с фасадама које доминирају простором, Париз је, чини се, још и лепши. Високе жичане ограде подсећају на реалност, града подељеног, као сочна јабука, надвоје.

Гледаоци ће током церемоније отварања моћи да посматрају све оно што се догађа пред њиховим очима, али и читавом дужином процесије, на 80 огромних екрана постављених дуж обала Сене. Мислило се на све, па и на тоалете. Инсталирано их је чак 700, злу не требало.

Доле, на води, продефиловаће 8.500 спортиста који ће учествовати у церемнији отварања. Претходно ће их аутобуси довести до пристаништа де ће се укрцати на 85 бродова. На некима ће бити више делегација, зависно од броја учесника и величине пловила.

Шоу ће почети у 19.30 и потрајаће 3 сата и 45 минута. Сама пловидба трајаће 42 минута, брзином од 9 километара на сат. Последњи ће пловити домаћини, Французи, а планирано је да стигну на циљ тачно у 21.47. Између бродова с делегацијама, плутаће обезбеђење и телевизијске продукције.

Организатори обећавају грандиозни спектакл, с плесачима, певачима и ватреним декором. Пламен ће ићи обалом, из руке у руку. Биће одата почаст монуметалним грађевинама поред које ће пролазити дефиле, као што су Нотр Дам, Нови мост, Лувр… Око чувеног музеја спектакл ће бити инспирисан Монализом.

На париским крововима наступиће две хиљаде уметника, док ће небо над Сеном у посебном програму парати авиони Француске патроле. Програм ће се затим наставити на Тргу Трокадеро где је своје присуство за сада најавило 85 шефова држава или влада и одакле пада поглед на Ајфелову кулу која је још раније добила олимпијске кругове.

На Марсовим пољима, иза „леђа“ Ајфелове куле, никао је ефемерни стадион. Овде је довучено око две хиљаде тона песка који је морао да задовољни тачно прописане стандарде за такмичење у одбојци на песку. Пронађен је у северном француском департману Ен, на путу ка Белгији, у месташцу Монгри Сен Илер које има свега 34 становника. Одаје, кажу, призор, као да је стигао са плажа Тахитија.

На Тргу Трокадеро подигнуте су четири арене, за такмичења у баскету 3х3, бициклима БМХ, скејту и брејкденсу. Очекује се дневно око 25.000 посматрача, односно за 13 дана такмичења, колико ће трајати надметања у овим спортовима, око 330.000 људи.

Трибине за 16 хиљада посматрача, с погледом на Велики канал, постављене су и у чувеном парку око дворца у Версају, где ће се, на простору 100 пута 75 метара атлете надметати у коњичким спортовима и модерном петобоју.

Велика палата, изграђена у стилу неокласицизма за прве олимпијске игре организоване у Паризу 1900. године, чека такмичаре у мачевању и теквандоу које ће обасјавати париско плаветнило кроз стаклени кров оивичен гвозденом чипком. Све то одозго, са платоа испред олимпијског аква-центра у Сен Денију, као симбол који ће остати да подсећа на Игре, посматра челична скулптура висока 18 метара, названа „Конвергенција: 54,5 степени, Лук пута 14“ француског уметника Бернара Венеа. Париз, спој традиције и модернизма.

Други тон шљаке Роланд Гароса

Олимпијски кругови су постављени и на борилишта, као што је Роланд Гарос, који је добио други тон од уобичајеног. Кажу да је шљака и даље црвена, али да је све укруг сада олимпијски плаво. Ту су се такмичари већ увежбавали претходних дана.

Извор: Новости

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *