Svečanom akademijom obeleženo dva veka službenih glasila
Svečanom akademijom na Velikoj sceni Narodnog pozorišta u Beogradu danas je obeleženo 200 godina službenih glasila.
Na svečanosti su govorili predsednik Odbora za proslavu jubileja, ministar pravde Nikola Selaković i v. d. direktora JP „Službeni glasnik“ prof. dr Radoš Ljušić.
U umetničkom delu programa učestvovali su Filharmonija mladih „Borislav Pašćan“ i glumac Lazar Ristovski, a u Domu Vojske Srbije otvorena je izložba.
Ministar Selaković je istakao da su „“Službeni glasnik“, koji verno služi svom rodu, i njegovog utemeljivač (Dimitrije Davidović), koji je u olujnom vremenu za srpsku državnost počeo da izdaje prve srpske novine, primer pred kojim svako treba da se zamisli, da se ponosi i divi, ali i postidi ako posumnja u odgovor na pitanje ima li veće časti do služiti svojoj otadžbini“.
„Danas, kada se borimo za očuvanje sebe samih, svog duhovog identiteta i svoje države, tražeći svoje mesto u evropskoj porodici nacija, imamo dobar povod da se setimo predaka koji su se nemalo puta našli pred sličnim problemima. Ličnost Dimitrija Davidovića treba da bude primer svakom članu naše generacije. Još tada je bio jedan od retkih koji je prepoznao najvećeg neprijatelja našeg roda – neznanje. Prošlo je 200 godina, a još uvek vodimo bitku sa istim neprijateljem“, ocenio je Selaković.
Ministar je naglasio da se danas borimo za isto ono za šta se pre dva veka borio Davidović – „za uređenu, pravednu, modernu i naprednu Srbiju, koju će susedi da poštuju, a partneri da uvažavaju, koja će kao i mnogo puta u prošlosti biti svetao primer i željeni uzor, koja će, mudro promišljajući, da stane na vrh sa koga će spokojno moći da gleda u svoju budućnost, za Srbiju kojoj se deca vraćaju da svojim u daljini stečenim znanjem zajedno izborimo bitku sa našim zajedničkim neprijateljem – neznanjem“.
„Borimo se za Srbiju koja će, čuvajući svoje svetosavlje, svoju ćirilicu u Evropu unositi ne probleme već vrednosti – svoju Studenicu, Dušanov zakonik, svoje „Slovoljubve“ i „Gorski vijenac“, svoga Milankovića i „Na Drini ćupriju“, svoj Sretenjski ustav, Dimitrija Davidovića, svoj „Službeni glasnik“, za Srbiju u kojoj ćemo na pitanje ima li veće časti služiti svojoj otadžbini, svi kao jedan znati da odgovorimo – „Nema““.
Ljušić je podsetio da „Službeni glasnik“ baštini tradiciju dugu dva veka, budući da njegovi koreni sežu do 1. odnosno 13. avgusta 1813. godine kada su srpski ustanici junačku branili srpsku državu, a Dimitrije Davidović i Dimitrije Frušić u „carstvujušćoj Vieni“ pokrenuli „Novine serbske“ koje se stoga „na poseban način mogu povezati sa odbranom i očuvanjem srpske državnosti“.
On se osvrnuo na rad znamenitog pregaoca srpske kulture Dimitrija Davidovića, „kome se s pravom pripisuje epitet oca srpskog novinarstva“, na njegov nemerljiv diplomatski rad u Carigradu na dobijanju Hatišerifa iz 1830. i 1833. godine koji su Srbiji dali status autonomne države i pisanje čuvenog Sretenjskog ustava, čije ime nosi visoko odličje Republike Srbije kojim je predsednik Republike nedavno darivao „Službeni glasnik“.
Ljušić je skrenuo pažnju i na aktuelne probleme „Glasnika“, koji je u prethodnoj godini „prvi put poslovao sa gubitkom“.
„Da bismo „Službeni glasnik“ izvukli iz te nimalo zahvalne pozicije morali smo da se opredelimo za radikalne mere koje su naišle na otpor i negodovanje onih koji su trošili državni novac nemilice i nekontrolisano. Doneli smo Zakon o Službenom glasniku i nekoliko pratećih pravnih akata, izvršili novu sistematizaciju radnih mesta i primenili tri nepopularne mere – nismo produžili ugovore honorarcima koji su primali neopravdano visoke honorare, zaustavili smo nekontrolisano i ničim opravdano trošenje novca u razne neprofitabilne svrhe i pristupili rigoroznim merama štednje“, rekao je Ljušić, dodavši da su
zahvaljujući tome tokom prve polovine ove godine uspeli da posluju pozitivno.
U čast jubileja, „Službeni glasnik“ je objavio ekskluzivno fototipsko izdanje Sretenjskog ustava, reprint prvog broja „Novina serbskih“ iz 1813. i „Novina srbskih“ iz 1834. godine, kao i knjigu o Dimitriju Davidoviću, čiji je autor Ljušić.
„Glasnik“ priprema i digitalnu verziju „Novina serbskih“, „Srpskih novina“ i „Službenih novina“, kao i posleratnog „Službenog glasnika“.