Svetlogorsk: Primorski grad u borovj šumi sa srpskim trgom
1 min readOd 26. oktobra do 1. novembra u Svetlogorsku, na obali Baltičkog mora trajao je sveruski opšti forum novinarstva “ŠUM“. Ovaj banjski centar, na zapadu Kalinjingradske oblasti Ruske Federacije tih pet dana bio je pun omladine iz svih krajeva sveta.
U tim danima na kišnim ulicama, pokrivenim jesenjim lišćem, moglo se čuti od “Privet“ do “Come stai“… Zaista, Svetlogorsk je pokazao da je deo multipolarnog sveta.
Primorski grad u borovoj šumi
Svetlogorsk je malo letovalište na obali Baltičkog mora. Nalazi se 30 km od Kalinjingrada i 38 km od aerodroma Hrabrovo. Do 1946. godine grad je bio nemačko odmaralište Raušen – na to podsećaju i očuvane antičke vile i nove zgrade u pruskom stilu.
Svetlogorsk je neverovatan jer je izgrađen skoro usred četinarske šume, koje zauzimaju čak 487 hektara ukupne površine ovog grada. Stambene zgrade i hoteli okruženi su borovom šumom. Otuda jedinstveni miris borovih iglica u vazduhu, pomešan sa morskim povetarcem. Grad je savršen za opuštajući, ležeran odmor. Ljudi dolaze ovde da se dive pogledu na more, opuste i sunčaju na plaži i uživaju u tišini i opuštenoj atmosferi primorskog grada.
Okrug kao opštinska celina obuhvata gradove Svetlogorsk, Otradnoje, sela Primorje, Lesnoje, Donskoe.
Gradski okrug Svetlogorsk povezan je sa regionalnim centrom drumom i železnicom. Stanovništvo gradskog okruga od 1. januara 2020. je 19.710 ljudi, uključujući 15.280 lokalnog stanovništva u odmaralištu Svetlogorsk.
Osnovu privrede Svetlogorskog gradskog okruga čine preduzeća sanatorijsko-odmarališnih i turističko-rekreativnih kompleksa. U okolini se nalaze sanatorijumi, pansioni, hoteli, turistički centri i dečiji letnji kampovi.
„Zlatni“ pesak baltičkih plaža sa ćilibarom je izuzetno lekovit. Zagrejani suncem, daju suvu toplotu, posebno korisnu kod bolesti perifernog nervnog sistema.
Ima najveći broj sunčanih dana u godini na celoj obali Baltika. Sanatorijumi, pansioni, pansioni, vile i zgrade okruženi su zelenilom. Prema statistici, po glavi stanovnika ima 140 kvadratnih metara. metara zelene površine.
Blaga klima, vazduh zasićen mirisima borove šume, lekovito blato i mineralni izvori čine Svetlogorsk posebno privlačnim za turiste. Lekovita voda sa pet mineralnih izvora i lokalno tresetno blato odavno su dokazali svoju efikasnost. U sanatorijumima regiona aktivno se koriste u lečenju.
Pravoslavlje živi…
Iako su novinari imali pregršt obaveza tokom festivala “ŠUM“, praznik Svete Petke ekipa portala IN4S provela je u crkvi Svetog Serafima Svarovskog.
Dočekala nas je puna crkva pravoslavnog naroda, uz pojanje liturgije na crkvenoslovenskom.
Istorija parohije u čast Svetog Serafima Sarovskog u gradu Svetlogorsku počela je 1991. godine, kada se grupa verujućih građana obratila lokalnim vlastima sa molbom za otvaranje hrama.
U to vreme, zgrada Raušen luteranske crkve, kao i mnogi drugi spomenici nemačke crkvene arhitekture u Kalinjingradskoj oblasti, korišćena je kao fiskulturna sala za srednju školu. Međutim, period od kasnih 80-ih do ranih 90-ih je postao prekretnica u regionu po pitanju religije.
Ideologija ateističkog regiona, koju je diktiralo rukovodstvo zemlje i koju je podržavalo od formiranja Kalinjingradske oblasti, postepeno je počela da bledi u drugi plan. U dokumentima tog vremena često su se mogle naći reči: „u vezi sa sistematskim apelima pravoslavnih vernika lokalnim i centralnim sovjetskim vlastima…“. Tako je prva registrovana pravoslavna zajednica ušla u sastav Smolenske eparhije 1985. godine, a zatim je nekoliko crkava godišnje počelo da dobija registraciju širom regiona.
U Svetlogorsku je 1992. godine završeno zvanično prenošenje crkve Ruskoj pravoslavnoj crkvi. Osvećenje hrama u ime Sv. Serafima Sarovskog predvodio je mitropolit Smolenski i Kalinjingradski Kiril (sada Patrijarh moskovski i cele Rusije).
Takođe 1992. godine doneta je odluka o izgradnji kapele u ulici Lenjina. Kapela-spomenik u čast ikone Bogorodice „Sviju žalosni Radost“ podignuta je 1994. godine u znak sećanja na stradale u nesreći 16. maja 1972. godine, kada se avion srušio na vrtić koji se tu nalazio. Poginulo je 35 osoba, od čega 24 dece.
Atrakcije
Dobro održavan nasip, gde je prijatno šetati uz more i udisati miris borova, glavna je atrakcija Svetlogorska, iako se trenutno renovira. Svuda su klupe i elegantni fenjeri. Postoji biciklistička staza za bicikliste. Duž obale ima mnogo kafića i štandova sa uličnom hranom.
Arhitektonski simbol Svetlogorska je vodotoranj, jedna od najlepših građevina u gradu. Ovo je bivša hidropatska bolnica koju je sagradio poznati nemački arhitekta Oto Kukuk početkom 20. veka. Danas se ovde nalazi jedan od kompleksa Centralnog vojnog sanatorijuma, tako da obični turisti tamo ne mogu da stignu. Ako pogledate kulu odozdo, čini se da namiguje – prozori ispod krova liče na sužene oči.
Srpski trg u Svetlogorskom
Srpski park se nalazi na površini od tri hiljade kvadratnih metara duž Baltijske ulice.
Centralni element trga je spomen-kamen „Srbima – oficirima i generalima Ruske carske armije koji su ostavili trag na tlu Kalinjingrada“.
U parku je zasađeno devet srpskih jela i dvadeset tuja, a postavljena je i mala arhitektonska forma u obliku fudbalske lopte, posvećena Svetskom prvenstvu u fudbalu 2018: četiri utakmice prvenstva održana su u Kalinjingradskoj oblasti.