Svetozar Radonjić: Spasimo kamilicu sa Ćemovskog polja
1 min readNa Starom Aerodromu danas je održana ekološka manifestacija „Spasimo kamilicu sa Ćemovskog polja“. Svetozar Radonjić, agronom i pokrovitelj ovog događaja, smatra da kamilica sa Ćemovskog polja ima izvanredne osobine i da je omiljen proizvod na ekološkoj trpezi. Na žalost, sve je manje kamilice u okolini Podgorice, ali Radonjić očekuje da će ovakve akcije skrenuti pažnju nadležnima da mnogo više pažnje posvete ovoj biljci.
-Kamilica je rijetka biljka i zbog toga samo dužni da je sačuvamo. Ona je veliko bogastvo koje nije nepoznato predstavnicima Evrope, a naša kamilica, prema svim naučnim istraživanjima, spada među najbolje na kontinentu. Jedan proizvod od kamilice koristi se i za paste za zube i ranije on je bio njen veoma dragocjen sastojak. Naša kamilica ima dva i po puta veći procenat eteričnih ulja od ostalih u Evropi, kaže Radonjić.
On dodaje da je Ćemovsko polje i u staroj Jugoslaviji bilo poznato po kamilici i da su to priznavali i vodeći naučnici iz ove oblasti, poput profesora Tucakova. Radonjić pojašnjava da je kamilica izgradnjim velikog naselja u opasnosti, ali da je Crna Gora obavezna da zaštiti tu biljku.
-Kamilica sa Ćemovskog polja nekada se izvozila za Evropu, ali smo posljednjih decenija prekinuli prirodne veze stočarstva i biljne proizvodnje, pa je stoga kamilice sve manje. Ona ne može da se obnavlja ukoliko nema stoke i đubriva, pa ukoliko se taj lanac ne obnovi ona će biti u opasnosti da nestane. Zadnja linija odbrane ove biljke nalazi se u posljednjoj ulici na Starom aerodromu, ispred zgrade današnjeg Fudbalskog saveza. Moramo da je sačuvamo, jer ona ne pripada niti meni, niti mojoj firmi, a ni Podgorici, već svima nama, pojašnjava Radonjić.
On smatra da „Dani kamilice“ treba da postanu turistička atrakcija glavnoga grada i namjerava da taj zahtjev pošalje na adresu glavnoga grada. Radonjić tvrdi da kamilica na Ćemovskom polju cvjeta kada je nigdje nema u svijetu i da Podgorica mora to da iskoristi.
-Kamilica po hektaru može da vlasniku omogući prihode do 10.000 evra. mi moramo spasiti i zaštititi naše genetske originalne proizvode, poput kamilice, žalfije… Na ovaj način mi moramo da obrazujemo oni koji se brinu o našim tradicionalnim proizvodima, kako bi nešto uradili na njihovoj zaštiti, zaključuje Radonjić.
Na Starom aerodromu danas su kamilicu brali i đaci drugog razreda Srednje mašinske škole iz Podgorice.