Svinje
1 min readOdvajanje Crne Gore od Srbije trebalo je 2006. spriječiti svim državi Srbiji i Crnoj Gori znanim sredstvima. Pa danas ne bismo sjekli šume analizirajući po štampanim medijima koji je to po redu Crna Gora Srbiji zabila nož u leđa glasajući da Kosovo postane punopravni član Uneska.
Jer, nije Crna Gora 2006. na famoznom referendumu izdala sve u što je Srbija s razlogom vjerovala da stanuje u Crnoj Gori, nego je silovanjem logike i mijenjanjem koda tek počela da se bavi. Otvorena izdajstva prerasla su u pravilo konvertitske elite koja Montenegro želi da vidi na zapadu, kao da identiteta do 1945. nije ni bilo, i kao da u „Zemljopisu Kraljevine Crne Gore za učenike trećeg razreda osnovnijeh škola“ iz 1911, ne piše: „U Crnoj Gori žive sve sami čisti Srbi koji govore srpskijem jezikom, a ima ih oko 300.000 stanovnika… Osim Crne Gore ima još srpskih zemalja u kojima žive naša braća Srbi. Neki su kao mi slobodni, a neki nijesu, nego su pod tuđinom. Svaki Srbin u Crnoj Gori dužan je poznati i ljubiti svoju cjelokupnu domovinu – sve srpske zemlje.“
Neka čitalac zamisli u kakav procjep Srbin iz Boke Kotorske danas stavlja bijele bubrege time što za „svoju državu“ Crnu Goru kazuje da se ontološki poništila priznajući Kosovo kao sebi ravnu tvorevinu, i time što sve vrijeme obrdržava sistem na jednom jedinom stubu – antisrpskom, i to, o paradoksa, uz amin prvo Tadićeve, pa Vučićeve vlasti.
A taman sam htio da ove sedmice uzdignem fokus i promislim o tome što se jede od Horgoša do Herceg Novog. Imaće tome više od kvarat vijeka kako sam prijatelj sa M-om – zovimo ga tako – koji uvozi svinjsko meso na veliko. Radi s količinama od 120 kamiona sa po 20 tona godišnje. Dakle, 2.400 tona, podijeljeno s brojem stanovnika Republike koja braći zabada noževe u leđa, jednako je 3,69 kg godišnje po ustima, pod uslovima da drugi uvoznici ne postoje, a postoje. U ovom trenutku, kaže M, cijena kilograma svinjske polutke na evropskim berzama iznosi: Italija – 1.35 evra, Njemačka – 1.33, Španija – 1.00, Holandija – 0.98, Belgija – 0.91 evra, itd.
Ako je proizvodna cijena kilograma žive vage od 0.44 € do 0.48 € (što je cijena kisele vode!), u uslovima u kojima svinja do 100 kg naraste za 4 mjeseca (sic!), postavlja se pitanje čime li su životinje hranjene sve vrijeme? Jer i da su vodom u kojoj je otopljena hemija, teško da bi svinja za 4 mjeseca mogla da uzraste do 100 kg za svega 45 evra, a da se to proizvođaču isplati. Pritom, proizvođač je evropski, ne neki azijski ili afrički! Na sceni je, ah, alhemija, čiju formulu zna sam vrag.
Kad poplaća sve dažbine i PDV od 7% za uvoz svežeg mesa iz Evropske unije, od velefirmi što kolju po 15.000 životinja dnevno, M. trguje mesom koje sam ne jede, što jest neetično, ali ga makar udaljava od kolonoskopije i raka debelog crijeva. Uslovi pod kojima se uzgajaju nesrećne svinje od kojih se pravi čuveni crnogorki pršut – upravo su jezivi. Na ovom je mjestu prostora malo za opisivanje, pa tekst strave i užasa valja potražiti od 49. do 78. strane u knjizi „Ishrana za novi milenijum“ Džona Robinsona.
Eeee…Sude nebeski!Kukamo,dabome.Da je sreće,prijatelju,i ti bi znao ko je CG stvarao,čuvao,…A mi,Srbi,bi voleli znati,gde su takvima kao ti bili dedovi?
g. Malovicu, Slazemo se u pogledu svinja. Medjutim, ne i po pitanju „izdajstva“. Naime – poslije 1918 i veleizdaje CG – Srbi vise ne bi smejli da se zale na izdajstvo. Licemjerno je .
Uzgred, kukate nad vasim crkvama na Kosovu a nelegalno i nelegitimno drzite nase crkve u vasim rukama? Mozda to i nije losa ideja – da i mi (Crnogorci) preko UNESCO-a zastitimo nase crkve od Amfilohijeve (SPC) devastacije?