Свједоци детаљно описали убиство Едмонда Мустафе
1 min readДвомјесечна истрага коју је Више државно тужилаштво у Подгорици покренуло против наводног припадника „шкаљарског клана“ двадесетседмогодишњег Баранина Дина Ибрахимовића, за кога се сумња да је испалио смртоносне хице у двије године старијег суграђанина Едмонда Мустафу, брзо је дала резултате.
У склопу предмета формираног због убиства Мустафе саслушан је велики број свједока који су се изјашњавали о посредним, али и о непосредним сазнањима везаним за ликвидацију, а окончан је и један број вјештачења и извјештаји су достављени поступајућем тужиоцу на оцјену. Иако мотив убиства још увијек није званично саопштен, имајући у виду чињеницу да су и Ибрахимовић и Мустафа довођени у везу са „шкаљарцима“, спекулисало се да је Мустафа убијен јер је пријетила опасност да постане незгодан свједок за дојучерашње сараднике.
– У предмету Вишег државног тужилаштва у Подгорици, формираном против окривљеног Д.И., због кривичног дјела убиство, извршено на штету Е.М. и кривичног дјела недозвољено држање оружја и експлозивних материја, који се налази у фази истраге, донијете су наредбе за неопходна вјештачења, од којих су извјештаји за одређена вјештачења достављени овом тужилаштву, док су друга вјештачења у току. Такође, током истраге у својству свједока саслушано је више лица, а у даљем току поступка предузеће се и друге мјере и радње, за које се укаже потреба, а све у циљу доношења одлуке у предмету, саопштила је за „Дан“ руководилац и портпарол ВДТ-а тужитељка Лепа Меденица.
Барутне честице на лијевој шаци Ибрахимовића
Апелациони суд је потврдио првостепено рјешење којим је Дину Ибрахимовићу продужен притвор по притворским основама на још два мјесеца. За дјела за која се сумњичи запријећене су затворске казне од 10 година и веће.
Како је саопштено, основана сумња да је окривљени извршио кривична дјела како је наведено у наредби за спровођење истраге произилази из доказа садржаних у списима предмета ВДТ-а, а прије свега из извјештаја Форензичког центра у Даниловграду о вјештачењу присуства барутних честица на лијевој шаци Ибрахимовића, што указује на могућност да је био повезан са процесом опаљења из ватреног оружја.
У рјешењу о продужењу притвора Ибрахимовићу наводи се да основана сумња произилази и из исказа свједока Р. Ж. и М.Б., као и из исказа осталих саслушаних свједока, који су на детаљан, јасан и недвосмислен начин описали предметни догађај.
Едмонд Мустафа убијен је 27. фебруара ове године у јутарњим сатима на углу Улице попа Дукљанина и Улице маршала Тита у Бару. Увиђај је у присуству полиције обавила виша државна тужитељка Ирена Бурић, која је тада и потврдила да је ухапшен Ибрахимовић и да му се, осим убиства, на терет ставља и кривично дјело недозвољено држање оружја и експлозивних направа.
Након убиства град је блокиран и у просторије полиције убрзо је приведен Ибрахимовић, за кога је из полиције касније саопштено да је слободе лишен приликом покушаја бјекства.
– Он је управљао електричним тротинетом, а на глави је носио кацигу. Претрагом терена у правцу бјекства Д.И. полиција је пронашла црну путну торбу у којој је била аутоматска пушка из које је, сумњамо, испалио неколико пројектила и убио Е.М., навели су тада из полиције. Додали су да је за Ибрахимовићем расписана међународна потјерница од стране једне државе са којом правосудни органи Црне Горе немају потписан уговор о екстрадицији, не прецизирајући о којој држави је ријеч.
Пред подгоричким Вишим судом против Ибрахимовића се води и кривични поступак због оптужби да је дио криминалне организације одговорне за убиство Новљанина Шћепана Рогановића, у фебруару 2020. у Херцег Новом.
ДАН
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: