ИН4С

ИН4С портал

Свјетско фудбалско првенство у Русији: Беспријекорне мјере безбједности

1 min read
Русија зна да због војних операција у Сирији, представља мету за терористе.

Пише: Драган Антић

У надзорном центру у Калињинграду, тимови за надзор преко видео камера пажљиво прате читав град. Овако британски Би-Би-Си почиње причу о мјерама безбједности на актуелном Свејтском фудбалском првенству у Русији.

Док сједе за својим компјутерима, запослени проучавају CCTV видео записе са више од 700 сигурносних камера. На стадиону у Калињинграду инсталирано је још 1.200 камера. Са најновијом технологијом за препознавање лица, све особе се аутоматски провјеравају у бази података полиције за само неколико секунди након што их камера сними.

„У погледу борбе против тероризма, овај систем значајно може да помогне у лоцирању сумњивих особа“, каже Сергеј Евстигнеев из регионалне владе Калињинграда. „Тако полиција има могућност да надгледа њихово кретање и да реагује у било којој ситуацији“.

Слични сигурносни системи су инсталирани и у другим градовима који су домаћини Свјетског првенства.

На стадиону Лужњики у Москви инсталирано је више од 1.600 камера

Стадион има више од 1.600 камера које покривају читав простор. Све камере су повезане у један систем,чији видео аналитика софтер нуди врхунска рјешења.

Спортски комплекс је такође опремљен са око 900 различитих уређаја за надгледање као што су скенери, монитори и детектори. Организовано је шест контролних пунктова са 39 контролних трака, као и седам контролних пунктова за навијаче, са 427 улазних капија. Читава област спортског комплекса је под опсежним јединственим сигурносним надзором. Стадион Лужњики може да прими 81.000 навијача.

Око 1.000 сигурносних камера инсталирано у Ростову

Према писању тамошње штампе, У Ростову на Дону поставњено је око 1.000 сигурносних камера за потребе појачаних мјера безбједности током трајања Мондијала.

По налогу гувернера Василија Голубјева, хардверско-софтверски систем „Сигуран град“ и његова имплементација завршени су мјесецима прије него што је првенство почело, тако да је било прилике да се сви увjере у његово беспријекорно функционисање.

„Сигуран град“ је систем одржавања реда не само на путевима, већ и на свим промјетним мјестима у граду, укључујући локације које су изграђене за потребе Свјетског првенства, а надзор обухвата и возила јавног превоза.

„Систем омогућава максимални ниво безбједности за људе и ифраструктуру, као и врхунску интеракцију свих снага безбједности. Он подржава све модерне методе за контролу“, рекао је гувернер медијима.

Нижњи Новгород повезан са системом „Сигуран град“

По налогу Министарства саобраћаја и града Нижњи Новгород, CCTV систем у овом граду је повезан са пројектом „Сигуран град“ за вријеме док ФИФА Свјетско првенство траје.

„Дио који се односи на систем „Сигуран град“ једном трећином је обухваћен системом за видео надзор саобраћајне инфраструктуре (аеродроми, жељезничке станице, метро, аутобуске станице итд.), а укључује и сигурносне системе за спортске објекте (стадионе, спортске базе), велике хотеле и тржне центре“, наведено је у заједничкој изјави представника Министарства и Градске управе.

Интересантан је податак да се на додатним мјерама безбједности радило још од 2014. године. Тада су у оквиру програма „Сигуран град“ постављене 602 камере за видео надзор. Дио камера је опремљен функцијом за видео анализу која омогућава препознавање регистарских таблица, детектовање дима, ватре и напуштених објеката и сл. Постављена су и 234 контролна пункта за хитне случајеве, и оформљен је надзорни центар.

Поред тога, у 2017. години у региону Нижњи Новгород и на улицама града инсталираноје још 310 додатних сигурносних камера и 70 камера са функцијом препознавања регистарских таблица.

Сигурносне камере су само прва линија одбране

У Калињинграду локалне снаге безбједности су током припреме за Мондијал имале низ пробних вјежби на којима су усавршавале реакцију у случају могућег терористичког напада за вријеме Свјетског првенства.

У неким вјежбама припаднициелитне јединице „Спецназ“су падобранима скакали на поручје око фудбалског стадиона како би увјежбавали операцију спасавања талаца.

У видео запису вјежбе, који је објавила руска Федерална служба безбједности (ФСБ), специјалне снаге наоружане калашњиковима демонстрирале су операцију обезбеђивања спортског објектаи реакцију у случају талачке кризе. Погледајте:

Русија зна да због војних операција у Сирији, представља мету за терористе. Посљедњих недјеља они који подржавају Исламску државу су упутили монструозне пријетње путем интернета да ће током Свјетског првенства изазвати невоље у Русији.
Те пријетње свакако звуче узнемирујуће, али Руси су потпуно спремни на моменталну реакцију у случају нежељене ситуације. Војне снаге, укључујући чак и ратну морнарицу и ваздухопловство, распоређене су на стратешким положајима, спремне да у сваком тренутку реагују како би се безбједност довела на највиши могући ниво.

ФСБ тврди да је у претходним мјесецима открила терористичке ћелије у неколико градова домаћина Свјетског првенства, укључујући Калињинград и Санкт Петербург и обавила је серију хапшења.

„Они провјеравају сваког за кога сматрају да представља потенцијалну пријетњу, без обзира шта је у питању. Обављају информативне разговоре, неке чак стављају и у притвор. Безбједносне структуре Русије очигледно су увјерења да је боље да привремено склоне десет момака са улице него да дозволе да им један терориста побјегне“ – објашњава руски војни аналитичар Павел Фелгенхауер за Би-Би-Си.

„Безбједносни изазови су огромни: заштитити не само стадионе, тренинг центре, зоне са навијачима, већ и велики број јавних простора, од трговачких центара до тргова и возила јавног пријевоза.Веома је тешко спријечити напад ножем негдје на улици. Или онемогућити некога да украде ауто или да аутом прегази пјешаке. Постоји велики број рањивих тачака у великим градовима као што су Москва и Санкт Петербург или било који други велики град на свијету. Потпуно је јасно да не постоји ниједно мјесто у било којој свјетској метрополи које је 100% сигурно“ – закључује Фелгенхауер.

Али званичници су потпуно при ставу да ће све утакмице проћи потпуно безбједно.

„Вјерујте ми, сигурносне мјере које ми предузимамо су без преседана. Оне су засноване на сопственим безбједносним искуствима за такву врсту догађаја као и на интернационалном искуству. Постоје довољно ефикасне мјере безбједности да се фудбалски навијачи, туристи и грађани Русије осјећају потпуно удобно и сигурно“ – увјерава начелник задужен за безбједност на Свјетском првенству, Алексеј Лавришчев.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy