Svojina Telekoma Srbije na KiM ostaje u srpskim rukama
1 min readPredstavnici Beograda i Prištine u nedelju su tokom čitavog dana pregovarali o sprovođenju sporazuma o telekomunikacijama, a epilog je dogovor po kome se imovina „Telekoma“ prebacuje na njegovu firmu ćerku „MTS d.o.o.“, bez ikakvih taksi ili naplate.
„MTS“-u se omogućava da posluje sa licencom u fiksnoj telefoniji i da dobije privremenu dozvolu za mobilnu telefoniju, a kada ova kompanija postane funkcionalna, Priština će dobiti trocifreni geografski pozivni kod. Za to je potrebno da Beograd pošalje pismo saglasnosti Međunarodnoj telekomunikacionoj uniji (MTU).
Dogovoreno je i da se do 28. novembra kompletiraju svi nacrti dokumenata koji se odnose na licence, prenos i registraciju imovine, kako bi ih obe strane pregledale i ukoliko ne bude žalbi, Beograd će MTU poslati pismo saglasnosti 3. decembra.
– EU pozdravlja ishod i podstiče obe strane da ubrzaju napredak i u primeni drugih dogovora, posebno oko Zajednice srpskih opština i energetike – saopšteno je sinoć iz EU.
Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić ocenio je da je postignuti dogovor veoma važan i da će se pozitivno odraziti na naše odnose sa Prištinom i na odnose sa EU:
– Sačuvana je i zvanično trajno zaštićena kompletna imovina „Telekoma Srbije“, bazne stanice i sve drugo, a deo digitalnog spektra je rezervisan za medije. Hteli su da otmu našu imovinu, ali to nismo prihvatili. Tamo gde se sada na KiM hvata signal „Telekoma“ hvataće se i ubuduće, a posle dve godine biće raspisan tender za sve mobilne operatere. Fiksna telefonija važi za celu teritoriju KiM – kazao je Đurić.
Razgovori nisu vođeni klasično, za briselskim stolom, već se komunikacija, kojom su posredovali predstavnici Evropske unije, vodila putem elektronske pošte i telefonski.
Đurić je objasnio da sporazum o telekomunikacijama treba da omogući Srbima na KiM da nesmetano nastave da koriste naš pozivni broj, kao i da će se pri pozivanju Kosovske Mitrovice iz Beograda i dalje „okretati“ – 028.
Naziv uz fusnotu
Kada Srbija pošalje svoju saglasnost Međunarodnoj telekomunikacionoj uniji, trocifreni geografski kod za Kosovo* (383 ili 384), prema Akcionom planu, zatražiće Austrija. Takođe, prema tom planu, u tehničkim aneksima biltena MTU tzv. Kosovo* će se navoditi sa zvezdicom i fusnotom da je taj naziv u skladu sa Rezolucijom 1244 SB UN i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova*.
*Samoproglašena i nepriznata država; južna srpska pokrajina Kosovo i Metohija.