„Тајна“ младалачког изгледа у „риђем гену“
1 min read
Истраживање је указало на МЦ1Р ген – кључан за производњу меланина који утиче на пигментацију коже и заштиту од УВ зрачења. Потврђено је да одређене варијације поменутог гена узрокују да људи изгледају, у просеку, две године млађе у односу на оне са другим облицима гена МЦ1Р.
Научници су дошли до нових сазнања о младалачком изгледу, преноси БиБиСи (BBC). Бавили су се питањем: Како неки људи дуго и без проблема одржавају младалачки изглед, а неки други старе брже? Према овим сазнањима, у првом делу ДНК ланца – генетског кода – записане су информације о томе колико ће брзо особа старити, тачније колико ће дуго задржати младалачки изглед.
„Младалачке мутације“, како је објављено у публикацији „Current Biology“, налазе се у генетским инструкцијама које имају улогу чувања тела од УВ зрачења. Оне такође могу да буду „извор“ риђе косе.
Истраживање о „конзервираној младости“, покренуто је у Медицинском центру „Ерасмус“ Универзитета у Холандији. Доктор Дејвид Ган објаснио је за BBC News да је реч о феномену који је свима добро познат. „Сретнете две особе након десет година и приметићете да једна од њих изгледа као да није остарила ни дана, док се за другу особу то не може рећи.“
У првој фази фотографије ненашминканих лица 2.693 испитаника показане су другим испитаницима који су се изјаснили о старости особама са слика. Онда су резултати упоређени са правим годинама фотографисаних особа.
Следећи корак подразумевао је упоређивање ДНК младоликих испитаника ради проналажења било каквих разлика или мутација које су им заједничке.
Све је указало на МЦ1Р ген – кључан за производњу меланина који утиче на пигментацију коже и заштиту од УВ зрачења. Ген се појављује у различитим облицима, и са различитим варијацијама. Како је саопштено, многе од тих генетских варијација узрок су риђој коси. Због тога овај ген има колоквијални назив „The Ginger gen“ (риђи ген).
До краја истраживања потврђено је да одређене варијације поменутог гена узрокују да људи изгледају, у просеку, две године млађе у односу на оне са другим облицима гена МЦ1Р. Ипак, наука још увек нема одговор на питање због чега МЦ1Р баш тако утиче на спољашњи изглед.
Професор Менфред Кејсер из „Ераснуса“, истакао је да је „узбудљиво то што је ген детектован“. Ова открића биће основа за нова и даља проучавања.
„Реч је о феномену који до сада није имао никакво објашњење“.
Професор Иан Џексон из Савета за медицинска генетска истраживања у Британији је желео да нагласи да је испред нас занимљиво откриће, али да „извор младости још увек није пронађен“.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

