Tajnovito jezero Vostok
U nastupajućoj godini ruski naučnici treba da otkriju da li u jezru Vostok, pod visokim pritiskom, bez sunčeve svjetlosti, u potpunoj izolaciji postoji život.
Analiza uzorka vode iz jezera sakrivenog ispod sloja leda debelog četiri kilometra, omogućiće da se donesu zaključci o tome da li postoje živi organizmi u vodenom sloju jezera koje se nekoliko miliona godina nalazi u potpunoj izolaciji od bilo kakvih kontakata sa atmosferom.
,,To će nam omogućiti da ispitamo zemljište jezera, da ocijenimo geološku istoriju naše planete. Zato što svjetska naučna zajednica sad ne zna šta predstavljaju slojevi tla koji se nalaze ispod lednika Antarktide“, kazao je Valerije Lukin šef Ruske Antarktičke ekspedicije.
Sem toga, po njegovom mišljenju, metodika, inženjerska rješenja i tehnologije, koje su ruski naučnici primijenili u toku rada na jezeru Vostok, mogu dobro doći u traganjima za životom na drugim planetama Sunčevog sistema. Jezera na Antartiku koja se nalaze ispod ledenika su najidealniji geografski objekat na našoj planeti koji omogućava modelovanje ovakvih uslova.
Ranije se na Zemlji nije mogao pronaći materijal naših „dalekih rođaka“, ali su naučnici nedavno uspjeli da dobiju mitohondrijski genom pećinskog čovjeka iz Španije. Po mišljenju naučnog saradnika Instituta za biohemiju i genetiku, Ufimskog naučnog centra RANK Konstantina Kitajeva, neće moći da se dobije klon drevnog hominida, ali će i genetsko proučavanje njegovih ostataka biti dovoljno za više disertacija.
,,Sasvim je realno da se može dobiti genom. Čak i na osnovu minimalnih osataka kostiju… ali teško da će moći da se pročita u potpunosti. Vjerovatno na oko osamdeset odsto. On se ne može klonirati, zato što nisu ostale žive ćelije. A prilikom čitanja genoma dobijamo prilično detaljne informacije o ćeliji, ali se ona sama zasad ne može stvoriti, čak ni ako je genom pročitan u potpunosti“, smatra on.
Ali, što više genetičari budu saznavali o tome kakva je nekada bila građa čovjeka, kako su živjeli, kakvu su imali genetsku strukturu, tim lakše će se rješavati problemi koji postoje danas. Neke bolesti će moći da se izliječe ako se ustanovi koji geni učestvuju u stvaranju tih bolesti. Uvid u to kakvi su geni bili nekada u odnosu na to kakvi su danas će pomoći naučnicima da bolje shvate genetiku savremenog čovjeka.