ТЕ Пљевља: Основана фондација „Добрило Гачевић“
1 min read
Пуних је 39 година откако ТЕ „Пљевља“ доприноси стабилном и поузданом функционисању електроенергетског система Црне Горе. До пуног изражаја то долази управо посљедњих мјесеци када само захваљујући доброј производној кондицији пљеваљског термо блока успијевамо да пребродимо изазове актуелне енергетске кризе и вртоглавог раста цијена електричне енергије на међународном тржишту.
Електрична енергија из ТЕ „Пљевља“ ових дана покрива, чак, 60 одсто црногорског конзума и дневно штеди милион еура колико бисмо, да којим случајем ТЕ изађе са мреже, према тренутним тржишним цијенама, морали да издвајамо за увоз недостајуће енергије.
Извршни директор ЕПЦГ Никола Ровчанин подсјећа да је цијена електричне енергије на свјетској берзи достигла невјероватних 240 еура по мегават-сату те да је то још једна чињеница која одлуку менаџерског тима Електропривреде да се уђе у еколошку реконструкцију постојећег термоенергетског постројења чини и потребном и потпуно оправданом.
„Ако узмемо у обзир високу цијену енергије на тржишту и упоредимо је са производном цијеном електричне енергије из ТЕ „Пљевља“ није тешко закључити колико овај енергетски објекат значи за стабилност црногорског електроенергетског система, тим прије што је, према неким економским аналитичарима, присутан тренд даљег раста цијена. Само захваљујући тој огромној цјеновној разлици за сада успијевамо да задржимо актуелне цијене електричне цијене у Црној Гори и обезбиједимо уредно снабдијевање купаца, јер је ниво акумулација хидроенергетских објеката из нашег производног портфолија, као посљедица дугог сушног периода, тренутно испод пројектованог за ово доба године„, истакао је Ровчанин.
Извршни директор ЕПЦГ најављује скори почетак пројекта еколошке реконструкције Термоелектране, с обзиром на то да се припреме успјешно приводе крају, а није проблем, каже, ни то што ће реконструкција термо блока коштати 15-так милиона више.
„Еколошком реконструкцијом достићи ћемо проценат ефикасности који захтијева Европска енергетска заједница, који није мањи од 31 одсто, и свести емисију гасова на задате вриједности. Узели смо све у обзир и закључили да је потребно да изведемо одређене додатне захвате на котлу и обезбиједимо да Термоелектрана настави несметано да ради макар до 2035. године, а можда и дуже. Наш стручни тим приводи крају све појединости у вези са пројектом, тако да се надам да ће почетак његове реализације услиједити врло брзо. Морам да кажем да ћемо, поред свих бенефита у погледу декарбронизације, десумпоризације, денатрификације и унапређења система за отрашивање, еколошком реконструкцијом Термоелектране обезбиједити вријеме потребно за изградњу нових, замјенских извора зелене енергије, али и рјешавање будућег статуса запослених у термоенергетском комплексу, који ни на који начин не смију осјетити негативне посљедице енергетске транзиције. И да не заборавим топлификацију Пљеваља и стварање услова за здравији и комфорнији живот Пљевљака„, казао је Ровчанин.
Рођендан ТЕ „Пљевља“ прилика је и за промоцију новоосноване фондације која ће носити име недавно преминулог директора тог термоенергетског постројења Добрила Гачевића, а која ће бити усмјерена на помоћ и подршку младим инжењерима.
„Добрило Гачевић је и професионалним доприносом и као човјек заслужио да једна оваква фондација понесе његово име, а ми као компанија у којој је провео цијели свој радни вијек опредијељени смо да доприносимо остваривању визије и мисије Фондације. Желимо да и на такав начин сачувамо успомену на Добрила, али и да подржимо младе људе који покажу интерес да се едукују и професионално остварују у компанијама електроенергетског система Црне Горе„, закључио је Никола Ровчанин.
Прво потпаљивање котла у ТЕ „Пљевља“ обављено је 21. октобра 1982. године, а први киловат сати електричне енергије из новосаграђеног термо блока електроенергетском систему Црне Горе испоручени су дан касније.


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

