Темпирана бомба у Сирији: Слабо наоружани Курди чувају 9.000 припадника ИСИС-а
1 min readИако је ових дана тешко разлучити ко је у Сирији ребрендирани терориста, ко страни плаћеник, ко политички затвореник, а ко милитант који се свети, амерички званичници нарочито су забринути да из затвора који чувају Курди не побегну припадници ИСИС-а.
И то њих око 9.000, како наводи „Политико“.
Ради се о борцима Исламске државе и њиховим породицама који су иза браве у импровизованим затворима, под надзором курдских снага које подржавају САД, а које имају ограничено наоружање. Затвори су требало да буду привремени, али њихове матичне земље не желе борце назад.
Након пада режима сиријског председника Башара Асада, повратак ИСИС-а у пуном обиму могао би зависити од тога да ли САД и све слабија група савезника могу спречити њихов бекство, наводи се у тексту.
„Ово је најближе што имамо темпираној бомби. Ако Турска не заустави нападе (на Сиријске демократске снаге), могли бисмо да имамо масовно бекство из затвора“, рекао је високи амерички званичник за борбу против тероризма, који је желео да остане анониман.
Пензионисани генерал који је предводио америчку Централну команду од 2016. до 2019. током борбе против ИСИС-а Џозеф Вател каже да се у суштини ради о терористичкој војсци у притвору.
„Веома сам забринут“, додаје он.
Већина заточених бораца ИСИС-а је из Ирака или Сирије, али велики број потиче из Европе, Централне Азије и Северне Америке – укључујући Сједињене Државе. Неке земље су одуговлачиле са репатријацијом затвореника, што је довело до вишегодишњег правног вакуума за око 9.000 бораца ИСИС-а и око 50.000 других људи, укључујући жене и децу.
Курдске групе, које себе називају Сиријске демократске снаге (СДФ), биле су један од најпоузданијих савезника Сједињених Држава у Сирији у кампањи против ИСИС-а, истиче „Политико“. Али Турска, кључни савезник у НАТО-у, види курдске групе као велику безбедносну претњу. Њене властите снаге у Сирији покренуле су неколико великих напада на СДФ откако је Асад овог месеца изгубио власт.
Напета ситуација оптеретила је курдске снаге док настављају да се боре против милиција које подржава Турска и активних ћелија ИСИС-а.
Али договор је могућ. СДФ настоји да прошири недавни прекид ватре између својих бораца и протурских бораца изнад града Манбиџа на североистоку Сирије. Државни секретар Ентони Блинкен недавно је отпутовао у Анкару, у Турској, како би разговарао о прекиду ватре уз посредовање САД.
Шеф СДФ-а Мазлум Абди написао је у објави у уторак на Иксу да његова група настоји да настави разговоре, прошири примирје и успостави демилитаризовану зону „са прерасподелом безбедносних снага под надзором и присуством САД“.
Око 900 америчких војника налази се у Сирији како би обучавали снаге СДФ-а. Званичници Пентагона рекли су да нема плана да се пошаље више или промени мисија оних који су већ тамо.
Али САД можда неће желети да преузму вођство у решавању кризе у Сирији, посебно након што новоизабрани председник Доналд Трамп ступи на дужност следећег месеца.
Његов специјални представник за Сирију у првом мандату Џим Џефри рекао је да верује да курдске снаге могу да задрже контролу над сиријским затворима, без обзира да ли САД задржавају трупе у Сирији или не.
С друге стране, демократски сенатор Крис ван Холен, сматра да „ако желимо да будемо сигурни да су ти кампови прописно чувани, ми, Сједињене Државе, треба да пружимо сиријским Курдима уверавања да ћемо спречити Турску да их нападне.
Током протекле недеље, САД су извеле десетине ваздушних напада на положаје ИСИС-а циљајући на вођство групе. Шеф Централне команде, генерал Ерик Курила, посетио је америчке снаге у Сирији и састао се са борцима СДФ-а пре него што је одлетео у Багдад на састанак са ирачким лидерима.
„Не би требало да се сумња: нећемо дозволити да се ИСИС обнови и искористи тренутну ситуацију у Сирији. Све организације у Сирији треба да знају да ћемо их сматрати одговорним ако буду партнери или подржавају ИСИС на било који начин“, навео је Курила у саопштењу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: