Терор због ћирилице и православља
1 min readЦрногорци, становници Пероја, малог села у Истри изложени сталним нападима, увредама и отвореној мржњи хрватских досељеника
Пише: Петар Ракарац
Црногорци из Пероја, малог уникатног, православног насеља у Истри изложени су констатним притисцима, који се постпено претварају у тихи терор са елементима верске и националне мржње од стране ново насељених Хрвата, међу којима доминирају примитиваци и шовинисти, познати полицији!
Ти досељеници који су изменили етничку карту Истре, угрожавају вишевековни мултикултурални и мултинационални склад, и живописну историју и традицију у Истри! Последњи физички обрачуни на “ногометној” утакмици између Пероја и Водњања, био је аларм, који упозорава да је угрожено национално битисање првославаца, ћирилице и Црногораца у Истри, кажу у Пероју!
Општина Водњањ којој територијално припада Перој, некада је била насељена већинским италијанским становништвом. После Другог светског рата многи Италијани, али и Словенци и Хрвати , након решавања Италијанске кризе искористили су могућност такозвног оптирања и у периоду између 1951. и 1953. године иселили су се у Италију.
Егзодус “истарског” живља наставио се у наредних двадесетак година, када је било актуелно илегално исељавање, бекством преко границе. Било како било, уместо толератног, образованог и на суживот са јако регионалном идентификацијом навикнутог истарског становништва, у ове прелепе крајеве доселили су углавном слабије образовани, неотесани Хрвати, склони усташтву и погодни за идеолошко и политичко манипусалање.
-На удару таквих Хрвата нашли су се Црногорци из Пероја, али и преосталих двадесетак посто Италијна на полуострву– каже један од мештана Пероја, који не жели да му се име објављује.
– Иза Италијана, међутим, стоји јака италијанска држава, која увек реагује на нападе по националној основи. Иза Црногораца нема никог! Иако је, недавно Перој посетио Јаков Милатовић, први демократски изабрани председник Црне Горе. Црна Гора није моћна да жустрије реагује и упозори хрватске власти, да упути на пример дипломатску протесну ноту, као што то раде Италијани!
Саговорник каже, да је у Пероју живи по званичном попису само 77 Црногораца, који “држе” своју ћириличну традицију и вјерници су Српске православне цркве.
Над њима се још од 1990. године врши тихи и јавни национални терор, каже саговорник портала Тамо далеко. Сећамо се 1993. године, када је у перојску Цркву Св. Спиридона бачена бомба.
Увиђај је извршила Полицијска управа. Сваке године за перојску фешту, цепани су наши јавни плакати. У перојским кафанама изазиване туче са домицилним становништвом. Јавна је тајна ко то све чини, али ништа се не предузима. То су исти људи и њихови потомци који су својевремено из Пероја, кренули као организована оружана група, с намером да насилно свргну градоначелника Пуле покојног – Лучана Делбианца, који је касније постао истарски жупан и заступник у Хрватском државном сабору! Свакодневне ситне појединачне и личне провокације због употребе ћирилице, због православне вере и због припадности СПЦ, се подразумевају и не броје!
Саговорник нас упозорава да је Перој, не тако недавно имао 500 и више становника:
– Некада је то била засебна општина, сада није ни место, већ село. Перојци немају више снаге да се сами одрже и одупру, и то после 366 година од досељавања на истарско полуострво. Доселили су их Млечани, који су тако направили како то пишу бројни историчари “православно острво” у католичком мору!
Раније се су сви причали са поносом како то католичко море није потопило православну оазу. Е сада, када све сумирамо не иде на добро. Нема више летње националне школе за нашу децу у Пероју. Ту школу организовала је црквена општина у Пероју, уз помоћ Жупаније и удружења, као што је Српска просвета! Црна Гора нам није могла да помогне, само је долазио конзул у посету! Црквена општина је издавала билтен на ћирилици “Слово”, ни њега више нема!
Перојска црквена општина од 1989. године у Истарском народном казалишту одржавала Светосавске академије. Биле су то манифестације познате по високом уметничком и духовном садржају, на којима су присуствовали тадашњи жупани Лучијано Делбјанко и касније Иван Јаковчић, као и бискуп Антон Богетић. Нема више таквих манифестација које развију верску толеранцију! Сад само изражавамо своје жаљење што свега тога нема, а отварају се нови проблеми, којих у том обиму није било ни у време Јосипа Броза! И Брозова посета Пероју , својеврено је изазвала реакције и бес хрватских националиста!
Председник Јаков Милатовић се недавно састао са представницима удружења Друштво Перојских Црногораца „Перој 1657“, једног од најстаријих у Хрватској. Милатовић је посјетио завичајни музеј у селу, библиотеку Његош која располаже са више од осам хиљада књига и око 20 најстаријих штампаних издања „Горског вијенца“, као и цркву Светог Спиридона коју су изградили представници заједнице.
После тог сусрета уследио је насиље изазвано националном и верском мржњом на фудбалској утакмици. Клубови Водњан и Перој потичу из подручја истог града – Водњана. Тренирају на истом игралишту и користе га као свој домаћи терен.
Јутарњи лист пише да су у сукобу навијача посљедњег викенда у августу, који су покренули навијачи из Водњана, лакше повријеђена и два дјетета – једно из Водњана, а друго из Пероја. На трибине су бацане бакље, боце и петарде.
Утакмица је, додаје се, унапријед била означена као сусрет високог ризика, прекинута је у 67. минуту, а интервенисала је и полиција.
Лист пише да између два мјеста никад није било класичног локалног анимозитета. Водњан је, како се наводи, некад био претежно италијански градић који је у посљедњих неколико година постао дом многим породицама из Славоније, али и Босне и Херцеговине.
-На тој утакмици је играо и мој син. И то није први пут да се овако нешто догађа. Стално су та вријеђања на националној основи зато што смо Црногорци. Жалосно је да се у данашње доба броје крвна зрнца“, рекла је једна жена из Пероја!.
Неки од становника Водњана, кажу да никад није било анимозитета између њих, док се неки сјећају старог фудбалског клуба Перој из 60-их година прошлог вијека и њихових „окршаја“ с Водњаном.
-ФК Перој је поново основан 2019. године, И утакмице као домаћин игра у Водњању, на градском стадиону где плаћа закуп – каже наш саговорник који остане анониман. – На утакмице ФК Пероја долазе често хрватски националисти да би вређали и правили инциденте.
Смета им транспарент “Ово је Перој” на ћирилици. То није никакав транспарент већ обична налепница на ћирилици. Због ње дошло до насиља на последњој утакмици.
Наши ђедови памте да је фашистима силно сметала ћирилица. Павелић је у НДХ законом забранио ћирилицу. Ето, доживели смо да неком данас и у Европској унији смета ћирилица, И то у тренутку кад крај наше обале за Трст, свакодневно плове бројни бродови на којима су натписи на арабици, кинеском писму и свим другим писмима која су у употреби широм света! Да ли је могуће да 77 Црногораца, који смеју јавно да се тако декларишу, смета хрватском идентитету и држави. Та неизвеснот и изостанак правих рекација на овакво насиље нас страшно погађа. Уколико не добијемо адекватну политичку подршку и материјалну помоћ од Црне Горе, приликом следеће посете председника црногорске државе Хрватској, питање да ли ће уопште бити православаца у Пероју?
Фотографије: Председник Црне Горе Јаков Милатовић приликом недавне посете Пероју и инциденти на утакмици Пероја и Водњања
Извор: Тамо далеко
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
CINOGOJCI U ISTRI DOZIVJELI TEROR OD NJIHOVE BRACE HRVATA TO JE NEMOGUCE ONI SU STARA BRACA DOMOBRANI AJDE NE PISITE VISE TE GLUPOSTI
НИШТА СМЕЛИ ОНИ НЕБИ БЕЗ ДА ИМ НАТО И ЕУ НЕ НАРЕДЕ.
До прије коју деценију звали сте се Србима и ви… Еј, кукавно српство самопорицано!