ИН4С

ИН4С портал

„Тежак случај пакла“: Обрен Меденица владикама – Живим за дан када ћете у тим мантијама на тракторе

„Сапун од српске дјеце у Јасеновцу“, написао је својевремено Меденица у коментару на Фејсбуку.

Обрен Меденица

Саопштење Српске православне цркве, архијереја којима је повјерена архипастирска служба на подручју Црне Горе, у којем су позвали представнике актуелне већине на поштовање воље народа, изазвало је хистерију у редовима палог, богоборачког режима.

Огласио се поново и – Обрен Меденица. Његове ријечи, убједљивије од било чега другог, испричаће вам тужну причу о особи која се, премда живи у Њемачкој и вјероватно зарађује пристојан новац – храни искључиво србомржњом.

„Живим за дан када ћете беш у тим мантијама на тракторе…“, поручује Меденица.

слика екрана; извор: Обрен Меденица/Фејсбук

Подсјетимо, овај вељецрногорац из Мораче раније је саслушаван због пријетњи министарки Јелени Боровинић Бојовић, много пута је згрозио јавност морбидним изјавама на рачун српског народа и Српске православне цркве.

„Је ли годишњица Ристу Сотони истог дана кад и Ноћ вјештица“, написао је Меденица на свом Твитер налогу прије пар мјесеци.

Такође, скандалозне поруке овај „тастатура“ ратник упутио је и српском народу. „Сапун од српске дјеце у Јасеновцу“, написао је у коментару на Фејсбуку.

Освједочени србомрзац писао је нацистичке коментаре и за вријеме последње Олимпијаде:

„Сви који су рођени и живе у Црној Гори, којима су коријени у Црној Гори, а који своју профилну слику украшавају симболом подршке репрезентацији Србије на Олимпијским играма у Рију, а не Црне Горе, су го*на која треба проћерати одавде и забранити им да нос помоле ође икад више. Пи, не могу да псујем овако јавно, нијесам тако ни васпитан, а нема што им не бих рекао. Смрдљиве посрбице! Пи!“…

Меденица је такође писао да Срби из Црне Горе нијесу народ.

„То је отпад од једног витешког народа. Црногорског“, казао је додајући да је све то „болест за коју не постоји терапија осим „МРШ!“.

Ко је Обрен Меденица

Потиче из, како сазнајемо четничке породице из Мораче. Његова породица живи на црквеном имању званом Никоновац и то је најбоље имање у Доњој Морачи. Не плаћају ништа Српској православној цркви, иако су обавезни. Псују Цркву и блаженопочившег Амфилохија, иако живе на црквеном имању, које је Митропилија црногорска приморска, успјела прије тридесет година да на суду поврати уз још неколико имања у Манастиру Морача. Адвокат Цркве је тада био Филип Вујановић.

Има она народна – „храни сироту за своју срамоту“, која можда најбоље описује Обренове насртаје на СПЦ и српски народ у Црној Гори.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте још:

Три „амигоса“ против СПЦ: „Парада“ ДПС(ДП) богобораца на Твитеру

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

48 thoughts on “„Тежак случај пакла“: Обрен Меденица владикама – Живим за дан када ћете у тим мантијама на тракторе

  1. Ovaj mučenik je posednut demonima On će tu strasnu istinu spoznati kada bude kasno da bi dušu spasao Tako da ga treba zaliti a ne prezira ti Slab je bio mučenik i potpao je pod vlast Sotone Bori se na pogrešnoj strani protivu. Hrista. Boga. Kakvo je to prokletstvo porodično to znaju njegovi preci koji su mu ostavili na teret tako teško breme. Dovoljno je samo videti ga To se nemoze sakriti. Mučenik


  2. Obrene kad potjerate kakao kazes cetnike ti mozes tvoj posjed koji pripada SPC-Mitropliji proglasiti za svoj ,a na njemu sazidati manastir za oprostaj grehova ,posto tvoja buducnost i tvojih naslednika ako ih imas nije bas svijetla!
    Sjeti se istorije iz Ostroga

    17
    1
  3. Crkvena imovina u Crnoj Gori, kao što joj i samo ime kaže, pripada Crkvi, odnosno Mitropoliji crnogorsko-primorskoj Srpske pravoslavne crkve, a jedan od dokaza za to je i ukaz knjaza i gospodara Nikole Prvog Petrovića iz 1895. godine, koji je redakciji „Dana” dao na uvid publicista Jovan Markuš. Konkretno ovim ukazom, kako kaže Markuš, Kralj Nikola potvrđuje Crkvi vlasništvo nad imovinom, a današnja vlast u Crnoj Gori je krenula da otima crkvenu imovinu. Vlada je nedavno usvojila predlog zakona kojim planira da oduzme veliki dio crkvene imovine, među kojima su i crkve i manastiri.

    – O vjekovnom trajanju i poštovanju Osnivačke povelje govori nam i dokument nastao 410 godina od njenog donošenja. Poput srednjovjekovnih vladara iz dinastija Nemanjića i Crnojevića, kada je sin naslednik poštujući očevo djelo na hrisovulji stavljao svoj potpis, tako je i knjaz i gospodar Nikola I Petrović Njegoš na sličan način potvrdio i osnažio hrisovulju gospodara Ivana Crnojevića, donoseći Ukaz o pravu svojine nad zemljištem Cetinjskog manastira 17. juna 1895. godine – kaže Markuš.

    Kraljev ukaz konkretno se odnosi na Cetinjski manastir, koji je sjedište Mitropolije, koja je vjekovima, kao i mitropolit na njenom čelu, bila čuvar Pećkog trona.

    „Naš slavne uspomene prethodnik, Zetski gospodar Ivan Crnojević, osnovavši na Cetinju manastir kao stolicu Zetskih Mitropolita, obdario ga je raznim dobrima, među kojima se nalazi i veliki dio cetinjskog polja. Kroz zla vremena, što su prelećela iznad srpskog naroda, uništivši mu i trag državnog života, ova zadužbina Ivana Crnojevića, posljednjeg nezavisnog srpskog Vladaoca, tako obilato obdarena, bila je u stanju da sačuva u neprekidnosti Državnu misao, koju je u onoj olujini taj mudri srpski Vladaoc sklonio pod Orlov Krš; i sem toga, da sačuva do naših dana jedinu episkopsku stolicu od onih, što je Sv. Sava podigao u srpskoj državi“, navodi se u ukazu kralja Nikole.

    U njemu stoji da manastiru pripada i prihod sa imanja oko njega koja su u vlasništvu manastira.

    „Pošto se u novije doba na cetinjskom polju, i to na svojini manastirskoj, zasnovala varoš, koja se sve više razvija; da sačuvamo ovu zadužbinu pobožnog Vladaoca i tim da obezbijedimo ovome manastiru opstanak, odlučili smo i naređujemo: Da se sva laktarina, što su dužne plaćati kuće varoši Cetinja, sakuplja u zasebnu manastirsku kasu sa svim ostalim prihodima sa manastirskih zemalja u cetinjskom polju; i da manastir ovaj svoj godišnji prihod svake godine ulaže u kupovanje napokretnih dobara u Našoj državi, kako bi tim svoju današnju imovinu umnožio, te i dalje u budućnosti mogao blagotvorno djelovati u oblasti Svete Pravoslavne Crkve i srpskog naroda. Ovijem najsvečanije potvrđujemo manastiru pravo svojine zemljišta, na kom se cetinjska varoš, Naša Prestonica, podiže, te dajemo svakome na znanje, da ovo zemljište ostaje za sva iduća vremena u isključivoj svojini Cetinjskog manastira sveto i neprikosnoveno. Sveta Cetinjska Mitropolija bdiće nad ovim manastirskim pravom, Gospodarom Ivanom Crnojevićem darovanim i ovim Našim Ukazom potvrđenim“, navodi se u ukazu koji je izdat „u našoj Prestonici Cetinju na dvadeset peti dan rođenja Našega Nasljednika Knjaza Danila, 1895. godine“.

    U naučnom radu „Osnivačka povelja Cetinjskog manastira i njeno vjekovno trajanje” Rajko Markuš navodi da je Cetinjski manastir, još od osnivanja, bio riznica u kojoj je čuvana arhiva Zetske i Crnogorske mitropolije. Više puta je spaljivan i uništavan, ali se izvjestan broj kulturnih vrijednosti ipak sačuvao.

    – U njemu se sačuvala i arhiva manastira Svetog Nikole sa Vranjine, u kojem se nalazilo sjedište Zetske mitropolije prije preseljenja na Cetinje. Ova crkvena arhiva od izuzetnog je naučnog značaja, jer sadrži akta od prve, osnivačke povelje Svetog Save manastiru Vranjini do povelje Ivana Crnojevića o osnivanju Cetinjskog manastira. Povelje se odnose na imanja koja su manastiri i crkve dobijali kao darove. Povelje ili hrisovulje kao svjedoci prošlosti sadrže brojne podatke iz kojih se proučavaju i sagledavaju minula vremena i događaji. To su pisana svjedočanstva, a najčešće o događajima pravne prirode, sastavljena u stalnim oblicima i s oznakama koje se razlikuju prema mjestu, vremenu i pravnom događaju. Upravo zbog toga se povelje smatraju najpouzdanijim istorijskim izvorom – navodi se u radu.

    M.S.

    Zavještanje Ivana Crnojevića
    – Krajem 19. vijeka najznačajnije manastirske povelje jedno vrijeme su čuvane u dvoru kralja Nikole I i pod njegovim ličnim nadzorom. Kada su austrougarske trupe u Prvom svjetskom ratu, krajem 1915. godine, ušle u Crnu Goru, kralj Nikola je naredio da se sklone svi važniji objekti kulturnog nasleđa, koji su spakovani u sanduke i u tajnosti zakopani u dvorištu kraljevog dvora. Nažalost, mnoge povelje su istrulile u zemlji. Od velike važnosti je to što se među njima nalazi očuvan primjerak osnivačke povelje na pergamentu gospodara Ivana Crnojevića Cetinjskom manastiru iz 1485, kao i njen prošireni prepis, što omogućava njihovo poređenje i ukazuje na kontinuitet vlasništva imovine koju je gospodar Ivan Crnojević poklonio Cetinjskom manastiru kao sjedištu Mitropolije – navodi se u radu Rajka Markuša.

    10
    1
  4. PRIREDILA: ŽIVANA JANjUŠEVIĆ

    U skladu sa članom 156 Finansijskog zakona za 1927/28. godinu, obrazovana je Stručna komisija za razgraničenje državnog od crkveno-manastirskih imanja u Crnoj Gori i regulisanje odnosa između zavatinara-zakupaca i crkvenih vlasti. Pravosnažna i izvršna rješenja Komisije imala su snagu izvršnih sudskih presuda. Cjelokupna dokumentacija o radu ove komisije koja se odnosi na sporove crkava i manastira u Crnoj Gori čuva se u Arhivu Jugoslavije u Beogradu, fond 69 – Ministarstvo vera Kraljevine Jugoslavije.

    SPOR MANASTIRA CETINjSKOG PROTIV VAROŠI CETINjA OKO NAPLATE LAKTARINE

    Ivan Crnojević sačinio je 6993. (1482) godine mjeseca genuarija (januara) 4. dan u Rijeci, rukopisnu knjigu, nazvanu i „Cetinjski ljetopis“ za koji dr Niko S. Martinović u fototipskom izdanju iz 1962. godine navodi da „je karakterističan dokumenat, za istoričara, po tome što, pored notiranja nekoliko događaja, od početka do kraja odražava duh nemanjićke države i nastoji da tu tradiciju sačuva. To potvrđuje činjenicu da je Crnojevića država bila posljednji ostatak stare srpske države, koja je sačuvala i njen simbol (dvoglavi orao), koji se i do danas sačuvao na oltaru Cetinjskog manastira“.

    Jedan dio prepisa Hrisovulje nalazi se u spisma predmeta Stručne komisije za razgraničenje državnog od crkveno-manastirskih imanja u Crnoj Gori, broj 297-1928/285 od 5. juna 1928. godine. On je uz ostale dokaze poslužio za donošenje rješenja kojim je Opština cetinjska obavezana da plaća Manastiru cetinjskom 95 napoleona u zlatu godišnje kao naknadu za korišćenje zemljišta koje koristi varoš Cetinje…

    RAD KOMISIJE DO 1941. GODINE

    Ova Komisija tokom svog rada 1928–1930. godine pravosnažno je riješila 89 predmeta po sporu više crkava i manastira u Crnoj Gori: Manastir Cetinjski, Manastir Vranjina, Riječko namjesništvo, Čevska crkva, Manastir Ostrog, Manastir Župski, Manastir Ždrebaonik, Saborna crkva u Nikšiću, Manastir Podmalinsko, Manastir Piva, Manastir Dobrilovina, Manastir Morača, Manastir Duga u Bratonožićima, Manastir Svete Srpske patrijaršije u Peći, Crkva u Brezojevici kod Plava, Manastir Visoki Dečani, Manastir Sv. Trojica, Manastir Dovolja, Manastir Sv. Trojice u Majstorovini kod Bijelog Polja, Crkva Sv. Nikole u Bijelom Polju, Manastir Đurđevi stupovi. Neka od rješenja potvrđena su od građanskih sudova u drugostepenom postupku. Ova arhivska građa pala je u potpuni zaborav i nije istražena i ako ona nudi dokaze za rješavanje velikog broja imovinskih sporova Crkve protiv Države ali i pravnih i fizičkih lica u Crnoj Gori.

    Darovne povelje ktitora u velikom broju su tokom vjekova ratovanja uništene.

    Znatan broj posjeda građani na prostoru današnje Crne Gore stekli su u periodu Kraljevine SHS i Kraljevine Jugoslavije po osnovu sprovođenja agrarne reforme na uštrb crkvene imovine. Brojni zakoni i podzakonski akti koji uređuju naznačenu oblast išli su im na ruku, posebno kada je u pitanju svojatanje crkvene i manastirske imovine koja je usled brojnih ratova ostala bez sveštenika i monaha. Seljaci bezemljaši koji su pod arendu obrađivali crkvena imanja i kojima je čipčijski odnos još od turskog doba bio silom nametnut, koristili su svaku priliku da crkvena imanja proglase za seoska, plemenska, bratstvenička ili privatna.

    Zaključno sa 1932. godinom donijet je veći broj naredaba, pravilnika i zakona kojima je likvidirana agrarna reforma na velikim posjedima.

    DOLAZAK DRUGOG SVJETSKOG RATA

    Do ratnih dana 1941. godine, za sve hramove za koje su tražena sredstva za obnovu, bili su finansijski pomognuti iz budžeta Kraljevine Jugoslavije. Ista je situacija sa podizanjem i obnovom spomenika i uređenjem vojničkih grobalja.

    Napad sila Osovine na Kraljevinu Jugoslaviju, 6. aprila 1941. doveo je do brzog sloma njene vojske, međunacionalnog sukoba i građanskog rata u kojem je stradalo oko 1.700.000 stanovnika. U Crnoj Gori komunisti su pod parolom „borbe za oslobođenje“ izazvali građanski rat u kojem je stradalo između 45.000 i 50.000 njenih građana.

    Okupatori su tokom rata sa svih pravoslavnih hramova poskidali metalne krovove i crkvena zvona, a materijalna dobra opljačkali tako da je stanje u Mitropoliji bilo više nego očajno

    6
    1
  5. Taj dan neces nikada vidjeti. I Dule radijator je zivio za to a to nece dozivjeti kao ni ti! Sjedi dolje nikogovino!

    22
    2
  6. Ево потврде да је отето проклето! А стари су причали – ако је отето црквено имање – проклетство је још теже. На њему се, обично, психочки болесници рађају.

    21
    2
  7. Што дајете простор стоци да баљега по вашему сајту. Да није жалосно и јадно било би тужно.

    16
    2
  8. Био посро од кад се доватио нога. Био посро у основну, био сплак и лоповче као војник по уговору на аеродром Голубовци, био посро коцкар и свашточиња у министарство финансија као возач, био посро у фамилију које је у дугове оставио и неке без кровс нсд главом јер су му гарантовали, а био посро и посро осто. Еее ПИ најљпше име за раке,. У морачу за неког таквог не дају име већ веле ,,оно ,

    34
    2
  9. Otac mu je bio udbin spijun, silovatelj ( dva silovanja i jedan pokusaj silovanja), lopov, nasilnik i galamdzija koga su i zene samarale. Svoju majku je tukao, koja je pokusavala i da se ubije. Najgora osoba koja se rodila u bratstvu Medenica. Sin isti otac.

    36
  10. Меденица…А монтенегрин!!!!

    Што се и ја чудим…. Упознао сам Србљановића који је монтенегрин…. Е кукала им мајка….

    27
    1
  11. За сву неупућену браћу и сестре. Још у Брозово доба се на територији Републике Српске често као најбољи лек за пионире користио ПАРМАК. Пармак је универзални лек који у зависности од тврдоће има вишекратну употребу. Веома је делотворан и поред исцељитељских способности трајно уграђује метеоролошке личне станице у особе које се њиме лече. Веома ретко су потребна два третмана . Користите пармак више и чешће зарад боље будућности.

    19
  12. Nadam se, dace ovo titovo kopile, uskoro imati susret sa Srbima, koji zive u gradu, u kojem ovaj kopiljan trenutno zivi i radi.Obrene do skorog vidjenja.

    65
    3
  13. Јасно је све. Комуњарска породица која је отела црквену земљу. Чисти материјални мотив великог монтепркновског национализма. Мрзе цркву која их је пустила да наставе живити ту. Гаји змију у њедрима!

    80
    4
  14. Има наших Срба и у Немачку,пријавиће наши ову помијару и сплачину властима кога они држе и хране и шири мржњу потенционални терориста,па ће да му покажу врата,онда ће мање лајат!

    75
    3
  15. Ko drugom jamu kopa , sam u nju pada ,,, ovakoj boleštini nikad niko više nemože pomoći , ostavite ga nek se udavi u sopstvenim .ovnima

    72
    3
  16. Обрене вашко! Овдје су злице избјегле после Косова равна,прави Срби мудоње који не презају ни од кога за вјеру предака.Оних 80% које је признао и премијер Марковић.Добро је да се.вашке попут тебе издвоје.

    70
    4
  17. Zeko, ajde u sumu zeko da te vucko ne popapa. Vidji traktoristo, pokupi te plasticne boce i pravac reciklaza imas danas da ruckis.

    55
    2
  18. Требало би упозорити немачке власти на потенцијалног насилника који шири говор мржње!

    67
    3
  19. Nema smisla ovo.
    Neka ga MPC sudski istjera sa svog imanja.
    Nek natovare Obrenovi svoje stvari na traktor kad ga već toliko spominje i da se malo provozaju u nekom pravcu.
    Mogu i na kamion, ako im traktor nije dovoljan.
    Na kraju krajeva, tolike godine radi u EU, valjda je uštedio nešto da kupi sebi.
    Nije pošteno živjeti na imovini MPC i koristiti takav rječnik.

    81
    3
  20. Тај дан нећеш дочекати, него ћеш крепати као распала сеоска кучка. Задавиће те мржња којом се храниш.

    80
    4
  21. Србиново Сербинон Сербициум Аграм Загреб каже:

    Лако ти је лајати из Њемачке, јадо уср*на. Дођи у Црну Гору, да се „рукујемо“

    83
    6
  22. Каква интелигентна индивидуа. Ријетка звјер. Шупаљ на врх главе .

    70
    5
  23. Храни пашче да те после уједе, како би те требало провућ кроз шаке, те кости ти мало истрес, не би ти никад на ум пало ти да неком пријетиш !!!!!

    70
    6
  24. Šta je bitno šta ova budala piskara? Zašto mu dajete prostor uopšte? Pa i sami znate koliko u svakoj populaciji statistički ima ludaka, manijaka, pedofila, serijskih ubica i sl. Prava adresa za ovakve slučajeve je psihijatrija. Ako misli da je bilo koga uvrijedio sa ovim gadostima, grdno se vara. Ovakve spodobe su vrijedne samo gnušanja i izbjegavanja. Pretpostavljam da je u realnom bivstvovanju ovog moračkog magareta to upravo i slučaj.

    70
    4

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy