ИН4С

ИН4С портал

Тмушић: Црна Гора шаље у БиХ тим од 32 члана

Црна Гора шаље у Босну и Херцеговину тим од 32 члана за трагање и спасавање из рушевина, који има и могућности црпљења воде са пумпама високог капацитета. Он сјутра ће у јутарњим часовима бити упућен у БиХ, односно у подручје Јабланице гдје се догодила ова трагедија, казао је Љубан Тмушић, начелник Дирекције за цивилну заштиту и смањење ризика од катастрофа.

Црна Гора се, као и много пута до сада, показује као озбиљан сусјед и комшија и члан механизма цивилне заштите Европске уније. На основу захтјева колега из Босне и Херцеговине, којима најприје изражавам саучешће због жртава које су тамо доживјели, Црна Гора озбиљно приступа анализи ситуације и припремама за трагање и спасавање из рушевина и слање помоћи у Босну и Херцеговину, казао је Тмушић.

– Након захтјева које смо добили преко Центра за координацију ових ситуација Европске комисије у ноћним сатима, ми смо данас предузели многе активности, од екипирања тимова до припрема оперативних средстава и наравно усвајања информација на Влади – казао је Тмушић.

Он је казао да ће црногорски тим за трагање и спасавање из рушевина, који има и могућности црпљења воде са пумпама високог капацитета, сјутра у јутарњим часовима бити упућен у Босну и Херцеговину, односно у подручје Јабланице гдје се догодила ова трагедија.

– Тим чини 32 особе, од тога четири особе из Директората за заштиту и спасавање, пет особа из Црвеног крста Црне Горе и 23 припадника служби заштите и спасавања, односно ватрогасаца и спасилаца из 10 општина у Црној Гори – казао је Тмушић.

Након комуникације са колегом у Босни и Херцеговини, Дирекција је успоставила комуникацију са званичном особом која ће тим дочекати у БиХ.

– Осигурали смо да наш тим у сарадњи са тимовима из окружења који су тамо пружити адекватан одговор на санирање посљедица ове природне непогоде. Што се тиче нашег тима, желим да поменем да је ово уобичајена процедура у овим ситуацијама, то јест да држава која доживи једну врсту катастрофе, попут ове, тражи помоћ, те захтјев за помоћ може бити послат билатерално, односно директно на државу и може бити послат преко механизма цивилне заштите, односно њиховог центра у Бриселу који координира овакве ситуације – казао је Тмушић.

БиХ је Црну Гору контактирала кроз другу опцију и ми смо, како је истакао Тмушић, као одговорна држава урадили све оно што треба до овог момента.

– Рачунамо да ће наш тим урадити све оно што треба тамо и наравно безбједно се вратити својим кућама – казао је Тмушић.

Кад је ситуација у Шавнику у питању, Тмушић је задовољан урађеним од стране јединице локалне самоуправе Шавник.

– Желим такође да искажем да смо у континуираној комуникацији од првог момента тог догађаја са колегама из локалне самоуправе. Имали смо на располагању да помогнемо општини Шавник у виду ангажовања наших теренских возила и осталих ресурса који могу бити од користи тој локалној самоуправи, међутим до овог тренутка потребе за тим није било. Данас смо током дана добили захтјев од Општине Шавник у виду потребе за ангажовањем припадника Војске, односно ресурса који би могли да поставе одређене инфраструктурне мостове и одређену механизацију да активирају на том подручју и ми смо у комуникацији са Министарством одбране то већ дефинисали и сјутра ће заједнички наш тим, дакле из директората и министарства обићи подручје општине Шавник и увидјети каква је ситуација и дефинитивно наћи најбоље начине како да се помогне општини Шавник, односно грађанима на том подручју истакао је Тмушић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *