ИН4С

ИН4С портал

Током пандемије мутирао вирус, али и криминал – дрогама се тргује онлајн, све више конзумената

Трговци дрогом брзо су нашли начин да заобиђу епидемијске мере, попут забране кретања, и дођу до корисника. Купопродаја канабиса, кокаина, опијата уговара се онлајн.

Фото: Shutterstock

Дрогом се и раније трговало онлајн, током пандемије још чешће. Иако су прве процене биле да ће пандемија отежати приступ наркотицима, анализе показују да се то није догодило. У исто време, све је више корисника психоактивних супстанци.

Током пандемије није мутирао само вирус, већ и криминал. Трговци дрогом брзо су нашли начин да заобиђу епидемијске мере, попут забране кретања, и дођу до корисника. Купопродаја канабиса, кокаина, опијата уговара се онлајн.

„Све те криминалне организације имају само једно правило – што већи профит. Имају могућности и огромне количине илегалног новца и улажу га у нове начине кријумчарења и доласка до зараде. Користе се разне шифре којима се прикрива и отежава проналазак шта је то на шта се мисли“, објашњава Милан Пекић из Канцеларије за борбу против дроге.

Бег од служби безбедности траже договарањем преко дарквеба, црног простора интернета. Од 2011. до 2020. његова вредност четири пута је порасла, сада износи 315 милиона евра. Испорука дроге неретко иде и преко курирских служби.

„Ако у шифрама говорите, дајете координате, то треба доказати после у неком евентуалном поступку да је то мишљено да се нађе дрога, али и то је могуће уз једну организацију. Наше службе које раде на тим пословима су заиста спремне и обучене“, додаје Пекић.

Док дилери налазе нове начине за долазак до козумената, процене лекара су да их је све више. Због пандемије је, међутим, мање оних који се јављају на лечење.

Лекари кажу да посебно забрињава чињеница да ће се олакшан приступ дрогама путем интернета задржати и кад пандемија прође. Све чешће се јављају зависници од нових, синтетичких дрога.

„Често смо имали епидемијске пикове болести короне 19 као што знамо где су људи избегавали да посећују лекара, да иду кад год не морају, па су тако радили и наши пацијенти који су зависници. Очекујем да ће се тај број људи који ће се јавити на лечење постепено повећавати током ове године и да ћемо у наредним годинама моћи да повежемо са епидемијом која нам се догађала“, напомиње др Александар Вујошевић из Специјалне болнице за болести зависности у Драјзеровој.

Поједини зависници лече се више од 35 година. Најмлађи пацијент у болници у Драјзеровој имао је свега 14 година. Зато је неопходно да родитељи реагују са првом назнаком проблема. Од тог тренутка до доласка на лечење некад прође и више од 10 година, а тада већ може бити касно.

/РТС/

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy