ИН4С

ИН4С портал

Тошковић: Влада и Скупштина предлажу и усвајају законе штитећи лични интерес

1 min read
Није ни чудити када у законодавној и извршној власти у већини сједе функционери који су уједно државни и приватни послодавци, оцијенио је Радован Тошковић, предсједник НВО Борба против сиромаштва.
tošković

Радован Тошковић

Скандалозно је да у Црној Гори након готово тридесет година вишепартијског система Скупштина и Влада немају закон о свом раду. Није ни чудити када у законодавној и извршној власти у већини сједе функционери који су уједно државни и приватни послодавци, оцијенио је Радован Тошковић, предсједник НВО Борба против сиромаштва.

„Они из Владе у Скупштини предлажу и усвајају законе да штите свој лични, а не народни интерес. Основано се поставља питање по ком је то закону дозвољено да у законодавној и извршној власти у већини сједе намјештеници који имају приватне фирме што је незабиљежено у другим друштвеним системима других држава. Та окупаторска већинска скупштинска дружина усвојила је закон да порез и допринос на плате радника буде 49%, ПДВ 21%, акцизе 14,70%, а за приватна лица тј.њима власницима приватних фирми усвојили су закон само за себе да они плаћају порез на добит само 9% умјесто да порез на добит буде много већи као што је у осталим земљама Европе и свијета како би грађани имали бољи стандард“, рекао је Тошковић и додао:

Ради поређења наводимо примјер да је порез на добит у Црној Гори 9%, САД-у 50%, Јапану 49%, Француској 45%, а у 153 државе ОЦДЕ 40,2%. Порез на добит у Црној Гори 2001.године је износио 60%, па онда смањен на 40%, а при завршеној масовној приватизацији (пљачки грађана) је смањен на 9% што је најмањи порез у Европи и шире, а то је црногорски режим смањио да би само они плаћали минорна средства пореза на добит из разлога јер су до данас некажњено пљачкашком приватизацијом народа и државе постали црногорски капиталисти и тако плаћајући минорна средства за порезе штите свој лични интерес“.

Тошковић је истекао да је порез на добит правних лица који држе цио капитал у Црној Гори усвојен буџетом за 2018. годину и у односу на текуће приходе њихов порез на добит учествује у буџету Црне Горе само са 2,97% што је мизерно да црногорски капиталисти само толико уплаћују у буџет Црне Горе.

„У изборним годинама у Црној Гори ово учешће пореза на добит правних лица било је много веће ради куповине гласова, а све са циљем како би црногорски режим што дуже сам себе одржао на власти. Највеће учешће прихода по основу пореза на добит забиљежено је 2008. године и износило је 7,85% или 246,31% је било веће у односу на усвојени буџет за 2018.годину који износи 2,97%“, објашњава Тошковић и истиче:

„У оваквим околностима није случајно што је 2012.године у Скупштини Црне Горе дио опозиције који су државни и приватни послодавци заједно са црногорским режимом по опозицију и народ изгласали крајње лош закон о бирачком списку са којим је омогућено да црногорски режим изборним манипулацијама до данас буде на власт и тако режим увећавајући свој пљачком стечени капитал креира економско- социјалну трагедију црногорског народа под којом стење црногорско друштво дужи низ година“.

Бирачки списак се не налази у надлежности ДИК-а

„Са постојећим законом о бирачком списку, бирачки списак се налази у искључивој надлежности за креирање и посједовање у партијском Министарству унутрашњих послова и МОНСТАТ-у, а не у надлежности Државне изборне комисије и општинских изборних комисија што је несхватљиво да је дио опозиције гласао за овако по њу и народ погубан закон о бирачком списку“, истакао је Тошковић и закључио:

„Напомињемо да је 2006.године опозиција могла да контролише у Министарству унутрашњих послова издате личне карте и пребивалишта грађана. Опозиција је пред изборе 2001.године путем закона избрисала око 35 000 бирача из бирачког списка и тада на истим изборима побиједила црногорски режим“.

 

 

                                                   

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *