Трамп: Русија је велика војна сила, док Украјина…

Доналд Трамп
Русија је, за разлику од Украјине, велика војна сила, рекао је амерички председник Доналд Трамп.
„Русија је велика војна сила, а Украјина није“, рекао је он у интервјуу новинару Глену Беку који је објављен на мрежи „Икс“.
Он је додао да покушава да оконча сукоб у Украјини који сматра веома лошим.
„И заправо га завршавам“, рекао је он.
Трамп је рекао и да је руски председник Владимир Путин лакши за сарадњу него Владимир Зеленски.
„Мислим да је он спреман да закључи споразум и рекао бих да ми је до сада било лакше с њим него са Зеленским“, рекао је он.
Амерички председник је критиковао Зеленског што је викао током састанка у Белој кући захтевајући од америчких власти више подршке у области безбедности.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


…https://mid.ru/en/foreign_policy/news/2011803/
Интервју министра спољних послова Сергеја Лаврова за CBS,
Москва, 27. април 2025.
Питање: Добро јутро, министре Лавров. Желим да вас питам о томе шта се догодило у Кијеву. Дошло је до великог руског напада на тај главни град око 1 сат ујутру. Председник Трамп је јавно рекао да руски напади нису неопходни и да су изведени у веома лош тајминг. „Владимире, престани“, био је његов цитат. Шта је чинило вредним убијања цивила када Украјина каже да је спремна за прекид ватре?
Сергеј Лавров: Циљамо само војне циљеве или цивилне објекте које користи војска. Председник Путин је то толико пута изразио, и ни овог пута није другачије. Никада свесно не циљамо цивилне објекте, за разлику од Зеленског режима.
Питање: Дакле, да ли је ово био намерни напад, а не грешка?
Сергеј Лавров: Ако је ово била мета коју је користила украјинска војска, Министарство одбране, команданти на терену имају право да је нападну.
Питање: Дакле, само да буде јасно, када председник Сједињених Држава каже: „Владимире, престани“, да ли је то одбијање тог захтева или је процена била да је због онога што сте рекли у вези са забринутошћу овај губитак цивилних живота учинио да се то исплати?
Сергеј Лавров: Па, могу вас уверити да нападнута мета није била нешто апсолутно цивилно попут ТВ центра у Београду 1999. године. Ово је био намерни напад на цивилну мету.
У нашем случају, циљамо само оне локације које користи војска. А што се тиче прекида ватре и позива на обуставу, председник Путин је одмах подржао предлог председника Трампа пре неколико недеља да се успостави 30-дневно прекид ватре, под условом да не поновимо грешке из последњих 10 година када су потписивани споразуми, а онда би Украјина прекршила те споразуме уз подршку и охрабрење Бајденове администрације и европских земаља.
Таква је била судбина споразума из фебруара 2014. Затим, таква је била судбина Минских споразума, а таква је била судбина споразума постигнутог на основу украјинских предлога у Истанбулу у априлу 2022. године.
Па је председник Путин рекао: „Прекид ватре, да, али желимо гаранције да се прекид ватре неће поново користити за јачање украјинске војске и да испорука оружја треба да престане.“
Питање: Украјина је 11. марта прихватила ту идеју о прекиду ватре уз посредовање САД без предуслова. Кажете да су предуслови преговори о окончању нечег другог?
Сергеј Лавров: Не, то није предуслов. То су лекције научене после најмање три пута. Споразуме, сличне оном о коме сада разговарамо, прекршио је украјински режим уз снажну подршку европских престоница и Бајденове администрације.
Ако желите прекид ватре само да бисте наставили са снабдевањем оружјем Украјине, па која је ваша сврха? Знате шта су Каја Калас и Марк Руте рекли о прекиду ватре и споразуму? Они су отворено изјавили да могу подржати само споразум који ће на крају крајева ојачати Украјину, учинити је победницом. Дакле, ако је то сврха прекида ватре, не мислим да је то оно што председник Трамп жели. То је оно што Европљани, заједно са Зеленским, желе да направе од иницијативе председника Трампа.
Питање: Хоће ли Русија наставити да гађа Кијев упркос томе што је председник Трамп рекао: „Владимире, престани“?
Сергеј Лавров: Не слушате ме. Наставићемо да циљамо локације које користи војска Украјине, неки плаћеници из страних земаља и инструктори које су Европљани званично послали да помогну у циљању руских цивилних локација.
Ако погледате ситуацију у Курској области Русије, на пример, не постоји ниједан војни циљ у последњих шест месеци на који би Украјинци пуцали.
Такође је постојао предлог председника Трампа који је одмах подржао председник Путин да се уведе једномесечни мораторијум на нападе на енергетску инфраструктуру. Никада нисмо прекршили ову обавезу председника Путина. А Украјинци су прекршили оно што је Зеленски изгледа подржавао неколико стотина пута. И послао сам Марку Рубију и Уједињеним нацијама списак тих напада. То је заиста веома, веома индикативно и елоквентно.
Питање: Украјина то оспорава, али ако оставимо то по страни, желим да вас питам о ономе што је председник Трамп рекао у среду. Председник Сједињених Држава каже да мисли да САД и Русија имају договор, хајде да га завршимо. Да ли се председник Путин слаже?
Сергеј Лавров: Па, председник Сједињених Држава верује, и мислим с правом, да се крећемо у правом смеру. У изјави председника помиње се споразум, и ми смо спремни да постигнемо споразум, али још увек постоје неке специфичне тачке, елементи овог споразума који треба да се усаврше, и ми смо заузети управо тим процесом. А председник Сједињених Држава није прецизирао елементе споразума, тако да није прикладно да то урадим.
Питање: Али јесте рекао да постоји договор и да шаље свог изасланика, Стива Виткофа, да се састане са Владимиром Путином у петак у Русији. Да ли се тај састанак још увек одржава и да ли треба да очекујемо договор ове недеље?
Сергеј Лавров: Па, не верујете на реч председнику Сједињених Држава?
Питање: Питао сам за реч вашег председника. Шта ће рећи америчком изасланику?
Сергеј Лавров: Настављамо контакте са америчком страном о ситуацији у Украјини. Постоји неколико знакова да се крећемо у правом смеру, пре свега зато што је председник Трамп вероватно једини лидер на Земљи који је препознао потребу да се позабави коренским узроцима ове ситуације. Када је рекао да је била огромна грешка увући Украјину у НАТО, и то је била грешка Бајденове администрације, и он жели да то исправи.
И Марко Рубио је јуче изразио, мислим, такође процену да амерички тим сада боље разуме руски став и узроке ове ситуације. Један од тих узрока, поред НАТО-а и стварања директних војних претњи Русији на нашим границама, други су права националних мањина у Украјини. Све руско, медији, образовање, култура, све је било забрањено законом у Украјини. И да би се изашло из ове кризе, не можете једноставно заборавити на људска права.
Кад год разговарамо о Ирану, Венецуели, Северној Кореји, било чему, амерички преговарачи стављају људска права на прво место. Они имају претензије у том погледу према Кини, према нама, према било коме. Али кад год Европљани и друге западне земље говоре о Украјини, нико не може да промрмља речи људска права. Баш нико.
Напротив, оно што Урсула фон дер Лајен и други људи у Бриселу и Европи кажу је да Украјина брани европске вредности. Дакле, једна од тих вредности је укидање руског језика. Замислите да је Израел укинуо арапски језик у Палестини. Само замислите.
Питање: Поменули сте да САД и Русија морају да раде на неким од ових финих тачака споразума.
Сергеј Лавров: Да, желите да се фине тачке прецизно разјасне?
Питање: Па, наравно, волео бих то, али ово није начин. Европски извори кажу да је амерички предлог заправо само нека врста списка тачака. Да ли Русија има детаље, детаље који су вам потребни у овом тренутку?
Сергеј Лавров: Гледајте, ми смо заиста љубазни људи. И за разлику од неких других, никада јавно не разговарамо о томе шта се преговара у преговорима. У супротном, преговори нису озбиљни.
Да бисте питали за нечије мишљење о суштини, обратите се Зеленском. Он је срећан да разговара са било ким преко медија, чак и са председником Трампом. Он износи своје тврдње.
Ми смо озбиљни. Ми смо озбиљни људи. И разматрамо озбиљне предлоге. Дајемо озбиљне предлоге. И ово је процес који не би требало да буде јаван док се не заврши.
Питање: У реду. Дакле, никакав договор није на помолу?
Сергеј Лавров: Нисам ја то рекао. Сада разумем, узгред буди речено, зашто сте желели да добијете кратке одговоре на своја питања. Желите да се у емисији чују неки слогани.
Питање: Не, председник Сједињених Држава је рекао да постоји договор са Русијом. Зато сам желео да питам Русију да ли постоји договор са Сједињеним Државама.
Сергеј Лавров: Па, дали смо своје коментаре на ову изјаву. Преговори се настављају. И до краја преговора не можемо открити о чему се ради.
Питање: У реду. Саветник за националну безбедност Мајк Волц рекао је прошлог месеца да председник Трамп тражи да се хиљаде украјинске деце која су одведена у Русију сада ослободе као део онога што је назвао „мерама изградње поверења“. Које кораке је Русија предузела да би испунила захтев господина Трампа?
Сергеј Лавров: Гледајте, много пре него што је стигао захтев из Вашингтона, ми смо се бавили питањем судбине деце која су се током сукоба нашла ван својих домова, ван својих породица. Већина те деце је похађала сиротишта. И чим објавимо све детаље које имамо о тој деци, и чим се релевантност, мислим, родитељи или други релевантни рођаци ставе на располагање, они враћају децу. То је процес који се одвија последње скоро три године између омбудсмана Русије и Украјине.
Питање: Дакле, нема новог ослобађања хиљада украјинске деце на захтев председника Трампа?
Сергеј Лавров: Не, никога није било. Нико не зна зашто су неки стручњаци саветовали председника о хиљадама украјинске деце.
С времена на време, једном у два или три месеца, организујемо размене са Украјинцима уз помоћ Катара, Саудијске Арабије, Уједињених Арапских Емирата, који, знате, не праве буку око тога шта раде. Они само раде нешто у чему ми учествујемо на веома конструктиван начин, враћајући децу њиховим родитељима или рођацима.
Питање: Али које „мере за изградњу поверења“ Русија може да понуди сада, посебно након овог напада у Кијеву, где председник Сједињених Држава каже: „Владимире, престани“. Како убедити Сједињене Државе да је Русија заиста озбиљна у вези са миром?
Сергеј Лавров: Па, „мера за изградњу поверења“ је било много у последњих 10 година. Поменуо сам споразум у фебруару…
Питање: Тај штрајк је био преко ноћи.
Сергеј Лавров: Желите кратак одговор, зар не? Колико сам разумео из ваших почетних речи, или желите одговор који објашњава ситуацију?
Предлог председника Трампа о 30-дневном мораторијуму на нападе на енергетску инфраструктуру подржао је председник Путин и строго га се придржавао. То је била мера изградње поверења против политике и акција које је предузео Зеленскијев режим. Као што сам рекао, неколико стотина пута је гађана цивилна енергетска инфраструктура.
Још једна мера за изградњу поверења био је предлог председника Трампа и његовог тима да се настави споразум о Црном мору. Делегације су се састале у Истанбулу, у Ријаду. Делегације су размениле мишљења о томе како се то може практично спровести. Сједињене Државе разматрају предлоге које је изнела Русија. Постоји много других примера мера за изградњу поверења.
Али ако верујете да је само Украјина заинтересована за изградњу поверења, мислим да би кратак одговор био да је то илузија.
Питање: Да ли верујете председнику Трампу на реч када каже да ако Русија не буде у стању да постигне договор о окончању крвопролића у Украјини, он ће увести секундарне тарифе – мислим да мислите на санкције на нафту која долази из Русије. Или мислите да је у овом тренутку однос између Русије и Америке обновљен и да се то неће догодити?
Сергеј Лавров: Па, не могу да коментаришем шта мислите да је председник Трамп мислио када је нешто рекао.
Питање: Шта мислите да је мислио када је рекао секундарне тарифе на нафту која долази из Русије?
Сергеј Лавров: Па, чујемо много тога од председника Трампа. Председник Трамп је рекао да је уморан од ситуације у овом споразуму, посебно јуче када је коментарисао изјаве Зеленског. А председник Трамп има своје предлоге и има свој стил у помињању тих предлога у својим јавним говорима.
Концентришемо се, као што сам рекао, на стварне преговоре које председник Трамп подржава и наложио својим људима да наставе да се ангажују у тим преговорима. Жао ми је, одговор је био мало дужи, али тешко је другачије објаснити.
Питање: Дакле, питао сам о претњи санкцијама или секундарним тарифама, јер сте недавно у интервјуу рекли да бисте, ако бисте морали лично да бирате страну, задржали постојеће санкције према Русији. Рекли сте да сте реструктурирали економију да буде самодовољна. И постоји све већи страх да ће, цитирам, лукави Американци изненада укинути санкције како би преплавили наше тржиште услугама и технологијама. Па ако је то случај, зашто би Сједињене Државе уопште разматрале укидање санкција?
Сергеј Лавров: Зашто ме питате? Управо сте цитирали моју изјаву, а та изјава је јасна мени и свима који је читају. Ако имате питања америчкој страни, како се односе према ситуацији, то није права адреса да их покрећете са мном.
Питање: Дакле, желите да санкције остану на снази. Да ли је то заиста руски став?
Сергеј Лавров: Не желим да поново објашњавам оно што сам објаснио, мислим, на сасвим јасан начин. И цитирали сте, мислим, веома близу правог садржаја. Да, али је било мало дуже него што обично волите, знам.
Питање: Па, још у фебруару. Иако је један од ваших колега, Кирил Дмитријев, који води Фонд сувереног богатства и био је активан у дипломатији са Сједињеним Државама, рекао нешто мало другачије. Зато тражим појашњење, јер је рекао да се очекује да ће се америчке компаније вратити на руско тржиште у другој половини 2025. године.
Сергеј Лавров: Па, председник Русије је коментарисао ову ситуацију. Рекао је да немамо ништа против америчких компанија, али да оне компаније које су одлучиле да напусте своје пословање у Русији могу открити да је њихово место већ заузето од стране руских или других страних инвеститора. И у овом случају, не бисмо доносили никакве одлуке које би дискриминисале оне који су дошли да инвестирају у Русију уместо Американаца. Ако америчке компаније желе да дођу на место које још није заузето, ако желе да предложе пројекат, нови пројекат поред претходних пословних веза, наравно, ми ћемо то размотрити. И ако пронађемо равнотежу наших интереса, мислим да би било сасвим природно да заједно започнемо посао.
Питање: Па, у којим областима су САД понудиле укидање санкција? Зато што многим америчким компанијама не би било могуће да уђу на руско тржиште у овом тренутку под постојећим санкцијама.
Сергеј Лавров: На њима је да одлуче.
Питање: Дакле, није дата никаква понуда?
Сергеј Лавров: Не. Како можемо нешто да понудимо? У ситуацији када…
Па, Сједињене Државе нам јасно говоре да су заинтересоване за заједничко пословање. Никада не одбијамо пословне предлоге под условом да су засновани на једнаким могућностима и међусобном третману и да воде равнотежи интереса.
Конкретне предлоге који се помињу у медијима, не могу да коментаришем. Ово није озбиљно. Ми се не понашамо као људи у Кијеву који разговарају са светом преко медија, укључујући и разговоре са председницима великих земаља.
Питање: Дакле, ако сам вас добро разумео, не плашите се санкција нити желите да буду укинуте?
Сергеј Лавров: Слушајте, цитирали сте моју изјаву и цитирали сте је тачно. То је мој став.
Питање: У реду. Дакле, када председник Трамп прети новим санкцијама, то није забрињавајуће?
Сергеј Лавров: Питате ово већ трећи пут. Узгред, ово је био кратак одговор.
Питање: Кратки сте и директни по том питању. Питао сам о санкцијама због јасноће и директности. Генерално говорећи, када погледате шта се тренутно дешава на бојишту у Украјини, аналитичари кажу да је око 18% украјинске територије под контролом руских снага. Америчке обавештајне службе кажу да су трендови на бојишту у корист Русије. Дакле, ако је то случај, зашто би САД веровале да је Русија озбиљна у вези са окончањем рата ако је све у вашу корист?
Сергеј Лавров: Па, судимо по реакцији наших америчких колега на оно што им говоримо. А то се ради током преговора. Они су поверљиви, као и сваки озбиљан преговор. И они знају наш став. И као што сам цитирао Марка Рубија, он је јавно рекао да сада боље разумеју руски став и разлоге за оно што се дешава. И рекао је да нико у Вашингтону није мрднуо прстом да учини исто да покуша да разуме Русију током Бајденове администрације.
А то подразумева да се дијалог наставља, да дијалог подржавају Сједињене Америчке Државе, и понављам да га подржава Руска Федерација, и да се овај дијалог наставља.
Питање: Дакле, председник Трамп је рекао да очекује ускоро састанак са Владимиром Путином. Које је прихватљиво време и место? Зашто би се састали?
Сергеј Лавров: Гледајте, председници су господари своје судбине и свог распореда.
Чуо сам председника Трампа како каже да планира да буде негде средином маја и да ће након тога предложити неке датуме. Не могу ништа више да додам.
Питање: Тачно, рекао је да су га питали о састанку са Владимиром Путином конкретно у Саудијској Арабији, а он је рекао да највероватније не. То је средином маја, али убрзо након тога.
Сергеј Лавров: Рекли сте исто што и ја.
Питање: Тачно.
Сергеј Лавров: Дакле , читамо исте новине и гледамо исте канале на телевизији.
Питање: Тачно, али не могу да подигнем слушалицу и позовем Марка Рубија, државног секретара, као што ви можете. Какве планове правите за њихов сусрет?
Сергеј Лавров: Слушајте, надам се да ваши слушаоци веома добро разумеју да није етички да министар спољних послова унапред суди, да претпоставља шта председници могу, а шта не могу да разговарају.
Питање: Али мислите да би било добро да се два лидера ускоро састану? Да ли очекујете да ће се преговарати Рубио и Виткоф?
Сергеј Лавров: Ми смо увек за састанке са људима који су спремни за дијалог. Председник Путин је то поновио хиљадама пута.
Када смо се састали у Ријаду, заједно са саветником председника Путина за спољну политику Јуријем Ушаковим, са Марком Рубиом и Мајком Валцом, америчке колеге су јасно рекле да је политика САД чврсто заснована на националним интересима САД. Они разумеју да је руска политика коју води председник Путин такође заснована на руским националним интересима и да је одговорност великих сила да се побрину да, кад год се ти национални интереси не поклапају, а то је у већини случајева, та разлика не сме да се дозволи да дегенерише у конфронтацију. А за то је дијалог.
Али су такође додали да када се национални интереси две или више земаља поклапају, било би глупо пропустити прилику да се та подударност преточи у неке материјалне обострано корисне пројекте. То је апсолутно наш став.
Питање: Знате да председник Трамп ускоро навршава 100 дана на власти и да је јасно ставио до знања да му је стрпљење на измаку са дипломатијом овде. Да ли очекујете да ће САД и Русија наставити да разговарају након што ови потенцијални мировни преговори пропадну? Мислим, да ли је обнова односа толико значајна сада да мислите да би могла да издржи пропаст мировних преговора у Украјини?
Сергеј Лавров: Прво, Русија је увек доступна за дијалог. Дакле, морате да поставите питање америчкој страни. Друго, прејудицирате тренутни процес говорећи о евентуалном колапсу преговора.
Концентришемо се на пословање, а не на размишљање, знате, о неуспесима или победама, о било чему. Осим ако се не концентришете на чињенице, то је оно што радимо. Не можете бити озбиљни у вези са оним што радите.
Питање: Па, председник Трамп и секретар Рубио су рекли да се прозор затвара, да време овде истиче. То није моје мишљење. То су они рекли. Сергеј Лавров: Не, чекајте мало. Управо сам цитирао Марка Рубија, који је јуче рекао о бољем разумевању руског става. Дакле, можда сте то пропустили. Питање: Па, он је такође рекао да одлука мора бити донета за неколико дана и да САД имају друге ствари на које треба да се фокусирају.
Сергеј Лавров: Не. Разумемо нестрпљење. Јер у америчкој култури стварате очекивања и распламсавате тензије око тих очекивања. То не помаже у бављењу правом политиком.
Али у нашем случају, као што сам рекао, ми смо увек спремни за дијалог, спремни за преговоре и не бисмо, знате, почели рачунајући на неуспех. То би била карактеристика лоших послушника, неискусних послушника.
Питање: Други у руској влади су предложили да САД и Русија сарађују на Арктику. Да ли постоје конкретне области за разговор о сарадњи у овом тренутку?
Сергеј Лавров: Увек желите да откријем ствари о којима би могли да разговарају званичници Русије и Сједињених Држава, они који су одговорни за трговину, економску сарадњу, инвестиције и тако даље.
Како очекујете да учесник преговора, који тек треба да постигну неки конкретан договор, јавно открива детаље? То је неозбиљно.
Да, прочитао сам књигу председника Трампа „Уметност склапања договора“ и он не саветује откривање информација пре него што дође време.
Питање: Уз поштовање, председник Трамп доста говори о стварима које би желео да уради са Русијом и могућностима за сарадњу. Разумем да ви не желите. Што се тиче конкретних ствари које је председник Трамп рекао у јавности, једна од ствари коју је поменуо је да би САД могле да сарађују са Украјином на управљању највећом нуклеарном електраном у Европи, која се налази у области, знате, Запорожје. Руси тренутно контролишу ту област. Да ли се слажете са јавним изјавама председника Трампа да би најбоља безбедност била да САД и Украјина то управљају заједно?
Сергеј Лавров: Не, никада нисмо добили такву понуду, а ако је добијемо, објаснићемо да електраном, Запорошкој нуклеарној електрани, управља руска државна корпорација Росатом. Она је под надзором особља ИАЕА које је стално смештено на локацији, и да није било редовних украјинских покушаја напада на електрану и стварања нуклеарне катастрофе за Европу и за Украјину, безбедносни захтеви би били у потпуности испуњени. У веома је добрим рукама.
Питање: Дакле, то је не?
Сергеј Лавров: Не. Мислим да није замислива било каква промена.
Питање: У реду, јер је то било у јавној изјави Беле куће медијима.
Сергеј Лавров: Ми, као што сам рекао, нисмо добили никакав конкретан предлог, тако да, знате, разумем да новинари морају да спекулишу. Не можемо да спекулишемо о нечему што се заиста не помиње током преговора.
Питање: За станицу Запорожкаја се тренутно не преговара?
Сергеј Лавров: Да ли да то кажем трећи пут? Хтели сте да будем кратак.
Питање: Чуо сам вас, али само желим да будем потпуно јасан јер се такође нашироко наводи да се то налази у америчком предлогу који је тренутно на столу.
Сергеј Лавров: Зашто ме не питате о ставу председника Трампа о Криму?
Питање: Свидело вам се оно што је председник Трамп рекао о Криму јуче када је рекао да је он под руском контролом.
Сергеј Лавров: Није ствар у томе да ли се нешто свиђа или не свиђа. Ради се о томе да је рекао истину, и када је Зеленски рекао да је то апсолутно искључено јер је Крим део Украјине према Уставу, нико у Европи или у Сједињеним Државама, иначе, није га подсетио да осим територијалних питања, украјински Устав гарантује, цитирам, „слободан развој, употребу и заштиту руског и језика других националних мањина у Украјини“, и гарантују развој етничког, културног, језичког и верског идентитета свих народа и националних мањина у Украјини. То је такође у Уставу, али као што сам већ поменуо, а ви сте одлучили да не улазите дубље у ову тему, нико на Западу чак ни не помиње људска права када захтевају да „Украјина победи Русију на бојном пољу“.
Питање: Председник Трамп је рекао да се о Криму тренутно чак ни не расправља.
Сергеј Лавров: Да, зато што је то завршена ствар.
Питање: Мислите да Русија окупира и контролише Крим и да неће преговарати о његовој будућности? Да ли то кажете?
Сергеј Лавров: Русија не преговара о сопственој територији. И председник Трамп то разуме.
Питање: Једна конкретна ствар коју желите у јавном простору, рекли сте да је све остало о чему сам вас питао у америчком предлогу превише осетљиво да би се о томе разговарало. Да ли постоји још неки део америчког предлога који вам се свиђа?
Сергеј Лавров: Не, не, не. Ја сам само коментарисао оно што је јавно речено. И такође сам рекао да нормални преговарачи – још једном наглашавам – нормални преговарачи не преговарају бацајући микрофон. Они се састају и разговарају, слушају једни друге, покушавају да разумеју, покушавају да виде где се може постићи равнотежа интереса, и тако су организовани наши контакти са америчким представницима.
Питање: Уз поштовање, ви сте на највишим нивоима руске дипломатије већ 30 година…
Сергеј Лавров: За колико?
Питање: Најмање 30 година. Мислим, ви сте на веома кључним дипломатским позицијама у врху руског дипломатског система веома, веома дуго. Не мислим да је било који део овога типичан или нормалан, да употребим речи које сте употребили. Стив Виткоф је изасланик. Кирил Дмитријев је изасланик Владимира Путина овде. Да ли мислите да је несрећно што се међународни систем дипломатије не користи више и што је то ова врста структуре личног изасланика један на један?
Сергеј Лавров: Нисте изразили своје разочарање што међународни систем дипломатије није коришћен током целог трајања Бајденове администрације. Нисте поменули да су Европљани заиста веома нервозни због тога што су маргинализовани. Али могу да цитирам много тога што су Европљани рекли. Већ сам поменуо Кају Калас и Урсулу фон дер Лајен, које су рекле: „Сваки договор мора да осигура да је Украјина јача и да је Украјина изнад Русије.“
Гледајте, да ли су вам потребни преговарачи који верују у ову врсту логике и који не желе да траже искрену равнотежу интереса? Трампова администрација је заинтересована за тражење равнотеже интереса. Они искрено желе да боље разумеју руски став. И добијају то разумевање. А ми боље разумемо амерички став кроз преговоре, састанке и дискусије које имамо са њима.
Питање: Русија је у јануару потписала споразум са Ираном о стратешком партнерству. Да ли би Русија била спремна да прекине тај однос на захтев САД ако би то значило боље односе са Америком?
Сергеј Лавров: Никада није било оваквог захтева. И ми поздрављамо процес који је покренут између Сједињених Држава и Ирана. Спремни смо да помогнемо ако стране верују да је то могуће. И оне то знају.
Питање: Ви сте били преговарач 2015. године у име Русије за тај значајан међународни споразум, СВПД. А део помоћи Русије био је уништавање обогаћеног иранског нуклеарног материјала. Да ли бисте поново дали ту понуду?
Сергеј Лавров: Нисмо били укључени у уништавање иранског нуклеарног материјала.
Питање: Одлагање.
Сергеј Лавров: Део договора је био да се извесна количина овог материјала премести у Русију на чување.
Питање: У реду. Дакле, не уништавање, већ чување. Да ли бисте задржали обогаћени нуклеарни материјал Ирана који су направили?
Сергеј Лавров: Слушајте, рекао сам: „Не мешамо се у преговоре између две земље, од којих једна није Русија.“ И рекао сам веома јасно, верујем, али желели сте кратак одговор, мораћу бити дужи, јер вероватно неће проћи.
Поздрављамо дијалог између САД и Ирана. Свакако бисмо били спремни да помогнемо ако обе стране верују да ће то бити корисно. И оне знају да смо ми спремни.
Питање: Па, тада су постојале санкције и притисак у УН. Сада је то сасвим другачија динамика. Желим да вас укратко питам о нуклеарном оружју, јер је Русија права нуклеарна сила. Према америчким обавештајним подацима, Русија развија нови сателит намењен за ношење нуклеарног оружја, које би онеспособило друге сателите и уништило САД ако се употреби. То је у јавно објављеном материјалу. Да ли Русија намерава да прекрши прошле споразуме и заправо постави нуклеарно оружје у свемир?
Сергеј Лавров: Па, пре него што поставите ово питање, морате проверити да ли је то истина или не, шта каже ваша војска, америчка обавештајна служба…
Слушао сам председника Трампа о његовим ставовима о томе каква је листа достигнућа америчке обавештајне службе. И имам своје чињенице на које се ослањам.
Годинама у Уједињеним нацијама промовишемо резолуцију којом се забрањује стављање било каквог нуклеарног оружја у свемир. Земља која је категорично против тога су Сједињене Државе. Истовремено, Сједињене Државе промовишу приступ према којем желе да забране стављање конвенционалног оружја у свемир. И не могу да одговоре на питање: „Да ли то значи да би нуклеарно оружје планирали да преместе у орбиту?“
Дакле, мој одговор је веома јасан. У Уједињеним нацијама се залажемо за законску забрану постављања било каквог нуклеарног оружја у свемир. А Сједињене Државе, барем током Бајденове администрације, то је био случај, биле су категорично против тога.
Питање: Обавештајна заједница Трампове администрације објавила је те налазе пре само неколико недеља. Да ли кажете да су налази обавештајне заједнице Трампове администрације нетачни у вези са тим да Русија развија нови сателит намењен за ношење нуклеарног оружја?
Сергеј Лавров: Ми смо негирали те оптужбе. Ми, још једном, не можемо а да не поновимо, годинама у Уједињеним нацијама промовишемо споразум – не декларацију – споразум којим се забрањује постављање оружја у свемир. А Сједињене Државе су против тога. Не могу да коментаришем валидност обавештајних извештаја, као што сам вам рекао. Никада нисмо добили никакве чињенице које би потврдиле те оптужбе.
Питање: Да ли сте заинтересовани за разговоре о контроли наоружања са Сједињеним Државама, са Трамповом администрацијом?
Сергеј Лавров: Сједињене Државе су те које су прекинуле процес јачања стратешке стабилности. И ако су Сједињене Државе спремне да се врате на овај пут, видећемо под којим условима би то могло бити могуће. Док год се у доктринарним документима САД описујемо као противник, док су нас званичници у Вашингтону пре неког времена називали непријатељем.
Дакле, желимо да разумемо шта Вашингтон мисли о нашем односу и да ли је Вашингтон спреман за, још једном бих нагласио, равноправан, обострано поштован дијалог који води ка проналажењу равнотеже интереса. Ако је то приступ, све је могуће.
Питање: Министре, идемо на време, али пре него што вас оставим без одговора на све што сте изнели, нисам чуо од вас да је Русија спремна да направи било какав уступак у вези са било чим до сада.
Сергеј Лавров: Не, мој кратак одговор је да нисте у праву.
Више пута сам, у вези са Украјином, у вези са стратешким односима са Сједињеним Државама, наглашавао нашу спремност да тражимо равнотежу интереса. Ако то није оно што ваша станица сматра спремношћу за преговоре, онда не знам како да будем још мање елоквентан у покушају да будем кратак у својим одговорима.
Питање: Па, Трампова администрација је рекла веома јасне, конкретне ствари, као што је потпредседникова изјава да ће се тренутне линије контакта у Украјини замрзнути и завршити прилично близу места где се трупе тренутно налазе. Да ли то заиста сматрате уступком?
Сергеј Лавров: Не говорим јавно о детаљима онога што је предмет преговора. Разумем да волите гласине јер се гласине шире…
Питање: Потпредседник Сједињених Држава је то рекао пред камерама.
Сергеј Лавров: Да ли је то било питање? Шта сте рекли?
Питање: Па, гласина. Гласина. Рекли сте да је то гласина. Потпредседник је то рекао.
Сергеј Лавров: Не, рекао сам за нас. Ми не разговарамо о стварима које су предмет преговора.
Питање: У реду. Министре Лавров, хвала вам на времену.