Transparency International: Vlada CG „napreduje“ sa zakonom koji joj omogućava potpunu zloupotrebu moći!
1 min readVlada u Crnoj Gori napreduje, cinično, sa veoma kontroverznim zakonodavnim dijelom koji bi značajno ograničio pravo građana na informacije.
Pristup informacijama može biti pitanje života i smrti, posebno tokom pandemije. Crnogorska vlada bi trebalo da odloži raspravu o zakonu dok se kriza ne završi.
U tako osjetljivim vremenima bilo koji potez koji bi prikrio zloupotrebu moći je potpuno neprihvatljiv. Umjesto toga, vlade bi trebalo da se fokusiraju na spašavanje života i ublažavanje ekonomske krize.
O
Teraj te MILU
Borba protiv kronavirus ima i drugih posledica:
MONITORING
Mobilni operater A1 isporučuje vladi protoke korisnika mobilnih telefona
A1 želi da pomogne u borbi protiv virusa corone. Oštre kritike opozicije – Prema mišljenju stručnjaka, za to ne postoji pravna osnova
Markus Sulzbacher, Muzaien Al-Ioussef 17. mart 2020., 20.01. 2.577 poruka
Mobitel dostavlja podatke. Mnogo podataka.
Foto: Imago
Ta mera bila bi nezamisliva pre samo nekoliko dana. Prema izveštaju „Kronen Zeitung-a“, A1, najveća telekomunikaciona kompanija u zemlji, pruža vladi profile kretanja svih korisnika mobilnih telefona širom Austrije. Kompanija je to uradila na sopstvenu inicijativu i nije obavestila kupce. Trenutna kretanja su upoređena sa kretanjem pre stupanja na snagu izlaska.
Podaci bi trebali pokazati kriznom timu kako su se smanjili ili ne socijalni kontakti odgovorni za širenje nove bolesti pluća. Portparol A1 Michael Hofler potvrdio je za STANDARD da njegova kompanija sakuplja profile pokreta, ocenjuje ih i dostavlja ih vladi.
A1 je naglasio da podaci ne dozvoljavaju da se zaključuju o pojedinim korisnicima mobilnih telefona. Svakom mobilnom telefonu je dodeljen broj koji se automatski generiše nasumično radi praćenja. Svi ovi brojevi su sveže dodeljeni svaka 24 sata (opet anonimni). Nije moguće čak ni razumeti kuda anonimni korisnici idu duže vreme. „Ne možete ni na koji način da vidite gde se to nalazi“, uverila je portparolka.
Sve se odnosi na utvrđivanje koliko su se kretanja u javnom prostoru sveukupno smanjila. Podaci se takođe isporučuju u koracima „20s“. To znači da se može pročitati samo da li se kreće „do“ 20 korisnika (od 21 osobe „do 40“ itd.). Međutim, to ne znači da oko tri osobe „kreću od A do B“, kaže A1. Kompanija nudi analizu kretanja zajedno sa Invenium-om, proizvodnjom sa Tehnološkog univerziteta u Gracu.
Nema problema sa A1-om, metoda je u skladu sa GDPR-om. Takođe se naglašava da bi širenje profila trebalo da pomogne da se „obuzda pandemija“.
Nema pravne osnove
Prema advokatu za zaštitu podataka Christof Tschohl iz Istraživačkog instituta – Digitalnog centra za ljudska prava, ne postoji pravna osnova za pristup istorijskim podacima. „Morali biste ih već dizajnirati.“ Moguće je da sa ekstremnim granicama prema zahtevima Opšte uredbe o zaštiti podataka dolazi do kratkotrajne anonimnosti. „To znači da se informacije koje su zapravo samo anonimne„ izvlače “iz živog sistema provajdera u isto vreme kada se podaci brišu ili anonimizuju nakon prekida veze.“ Međutim, prava anonimnost je veliki izazov, posebno sa podacima o transakcijama, kao što se uvek pokazuje pažljivim procenama uticaja na zaštitu podataka. „Ali očigledno je reč o pristupu dostupnim istorijskim podacima o lokaciji.“
Takav postupak se ne može izvesti ni iz Zakona o telekomunikacijama, ni iz Zakona o epidemiji. „Sa ljudskog stanovišta to možete shvatiti. Ali: Vladavina zakona inače zahteva preciznost iz dobrih razloga, Ustavni sud pokazuje da se to strogo poštuje“, kaže Tschohl u intervjuu STANDARD.
„Teško mi je baciti to preko broda, jer to mora biti brzo.“ Po njegovom mišljenju bila je potrebna posebna mera. „Kao aktivista za osnovna prava, insistiram na stvaranju propisa samo za ovu priliku – koji će takođe isteći klauzulom.“ To bi se takođe moglo dogoditi vrlo brzo, „ako to žele samo stručnjaci iz ministarstva i parlamenta“.
Oštre kritike opozicije
Opozicione stranke kritikovale su pristup Savezne vlade da izvodi zaključke o kretanju Austrijanaca tokom krize u Koroni koristeći podatke o mobilnim telefonima telekomunikacione kompanije A1. SPO je govorio o „masovnom uplitanju u osnovna prava“, FPO je upozorio da ne zaboravlja na građanska i sloboda prava. Neos je u međuvremenu najavio da će postavljati poslanička pitanja. „Vlada je stekla veliku moć poslednjih nekoliko dana zadržavajući slobodu Austrijanaca na minimumu iz razumljivih razloga. Ipak, sa tim se mora rešiti prokleto odgovorni“, rekao je Niki Scherak, zamenik predsednika stranke. „Ono što se nikada ne bi trebalo dogoditi je da se ove ovlasti potisnu na tačku moguće zloupotrebe vlasti. Ovo je masovno ugrožavanje privatnosti ljudi.“
„Čak iu tako izuzetnoj situaciji takav postupak se ne može prihvatiti“, rekao je zamenik predsednika kluba SPO i ustavni portparol Jorg Leichtfried u saopštenju za javnost u utorak.
Zakasnili 30 godina!
Dosad ste zmurili!.