Trg ćirilice u Herceg Novom: Simo Matavulj pisao i živeo u Boki (VIDEO)
Na hercegnovskom Trgu od ćirilice sinoć je obilježena 110. godišnjica od upokojenja velikog srpskog pripovjedača Sima Matavulja. Na život i djelo Matavulja koji je o Herceg Novom, Boki i Crnoj Gori, kao i rodnoj Dalmaciji, pisao s toliko iskrenosti i ljubavi,govorili su dr Goran Maksimović i književnici Olivera Doklestić i Budimir Dubak.
Goran Maksimović je istakao da je Matavulj u imao svoje četiri književne etape – dalmatinsku, hercegnovsku (bokeljsku), crnogorsku i beogradsku.
– Mladi Matavulj je književno objedinio te krajeve. Ovdje u Boki našao je izvor najčistijeg srpskog jezika. Nigdje se u srpskoj književnosti ne pojavljuje toliko različitih likova kao u priči i pripovijedanju Sima Matavulja. To su pripovjedački medaljoni koji su nadživjeli svog autora i ostali u analima srpske književnosti, kojih se valja prisjeti na manifestacijama kao što je „Trg od ćirilice“ – kazao je dr Goran Maksimović.
Olivera Doklestić, osvrnula se na bogatu bibliografiju o Matavulju u Herceg Novom.
– Ovaj grad je jednoj od najjačih figura srpske književnosti podario i ulicu i bistu, koja je nažalost nedavno „obezglavljena“ – kazala je Doklestić. Ona je sa svojim saradnicima objavila knjigu o Srpskoj zakladnoj pomorskoj školi čiji je nastavnik bio i Sima Matavulj.
Besjedeći na temu „Memoarski roman Sima Matavulja“ Budimir Dubak podsjetio je da nijedan kraj nije bio opisivan i opjevan kao Boka.
-On je nezamjenjivi svjedok prilika i vremena vladavine knjaza Nikole i portretista mentaliteta Crnogoraca, posebno njihovog odnosa prema vlasti. Ta podanička svijest i karakter u odnosu prema autoritetu apsolutiste knjaza Nikole bila je sveprisutna, a slično je i danas kod nas – konstatovao je Dubak.
Odlomke iz djela Sima Matavulja čitala je Dragana Vlaović, a u muzičkom programu su učestvovali Nataša Miljević iz Smederevske Palanke i harmonikaš Gavrilo Kujundžić iz „Kosovskih božura“.
Poštovani Hercegnovljani ,
svaka čast što ste dobili ulicu i bistu Sime Matavunja Srbina iz Sjeverne Dalmacije.
Bilo bi pohvalno da to uradite još jednom Srbinu iz Dalmacije koji je dao život za oslobođenje Herceg Novog od Turakka . Vjerovatno najvećem srpskom junaku svih vremena i megdandžiji Stojanu Jankoviću.
On je poginuo u okolini Livna i Duvna jer je Mletačka strategija bila da napadom dalmatinskih Srba na Livno i Duvno ,par hiljada konjanika i pješaka poharali su Livno i Duvno , povuče Tursku silu iz istočne Hercegovine , Herceg Novog i Crmnice.
To je omogućilo Mletačkoj vojsci , u kojoj je takođe presudnu ulogu odigrala vojska dalmatinskih Srba , da
osvoje Herceg Novi.
Većina današnjih starosjedilaca Herceg Novog i okolnih sela potomci su naseljenika iz Hercegovine , doseljenih u peridu od oslobođenja do 1692 g.
Između ostalog i zbog junačkog poduhvata i junačke smrti Stojana Jankovića kada je sa desetak konjanika jurnuo na glavninu Turske vojske.