Трг од ћирилице на Тари без граница

Пјесници на манифестацији Тара без границе
24. августа на Шћепан пољу, недалеко од Плужина одржана је по 22. пут књижевна манифестација Тара без граница у организацији Центра за културу Плужине.
Како је у својој бесједи навела пјесникиња Милица Бакрач, ове године на обалама Таре обиљежен је се истовремено и Трг од ћирилице: „Ове године, организатор књижевних сусрета Тара без граница, Центар за културу Плужине у сарадњи са Удружењем књижевника Црне Горе и Удружењем књижара и издавача из Подгорице, а по благослову Његовог високопреосвештенства, нашег митрополита Амфилохија и ово мјесто, које је једно од начистијих дарова под капом небеском именује још једним у низу Тргом од ћирилице. Дакле, драги пријатељи, писци и цијењена публико, након Бара, Херцег Новог, Цетиња, Колашина, Вучјег дола, Петњице код Шавника, Кључа на врху Бјеласице, ево 6. Трга од ћирилице и на Шћепан Пољу, тик уз Тару без граница, уједињено и збратимљено.“
Бакрач је навела да се већ 22 године писци из Црне Горе, Србије и Републике Српске окупљају на овом мјесту, те да су ови скупови постали богата традиција, савршена школа писане ријечи, академија пјесништва и бесједништва, хук критике и трпеза љубави. „Из године у годину, на Тари се чују нове мисли, плод нових снага савремене књижевности.
Морам да кажем, да су неки од нас пјеснички и стваралачки одрастали на овим обалама уз људе који су интелектуално и духовно стварали, осмишљавали и чували ове сусрете, а вечерас нису са нама. Дугујемо им ријеч, поштовање, помен, стих. Годинама су на Тари без граница бивали: Божидар Живковић Џиги, један од оснивача сусрета, који је Таром дисао и писао, затим Коста Радовић, њему је потопљена Пива била непреболна рана коју је собом у вјечност однио. На овим обалама слушали смо академску ријеч и стих једног Жарка Ђуровића, искрене и топле стихове Луке Цицмила и Драга Вуковића. Пјесници одлазе, али њихово дјело остаје вјечно као и овај кањон и ова ријека. Ријека памти. Ред је да и ми памтимо и помињемо.
Тара без граница – ове три ријечи нијесу сасвим обична синтагма. Ове три ријечи обавезују на гостопримство, које несебично пружамо, онолико колико знамо и умијемо. Ове три ријечи обавезују на љубав према госту, како би се свако ко нам дође осјећао као свој на своме. Ове три ријечи јесу порука и симбол Тројства и хришћанске љубави којом нас дочекује и отац Лазар у Манастиру Светог Јована, са врх града Херцега Шћепана. Ове три ријечи јесу мир и молитва из Шћепанице цркве и Пивског манастира. Ове три ријечи су жито, вино и погача за пјеснике, путнике, намјернике, рођаке, браћу, побратиме, племенике. Оне су, дакле, порука да на оваквим мјестима, гдје су укрштају поезија, љубав и човјечност, границе заиста не постоје. А то ћемо доказати и ове године!
Добро нам дошли у Пиву, на Шћепан Поље, на Тару без граница која јесте и Трг од ћирилице.“, навела је Бакрач.
На манифестацији су учествовали пјесници из Црне Горе, Србије и Републике Српске: Наод Вуковић, Драган Палдрмић, Рајко Палибрк, Ранко Мићановић, Радомир Уљаревић, Милош Кецојевић, Миодраг Јакшић, Александра Радаковић, Горан Врачар, Будо Новосел, Мијушко Дакић, Дајана Мотика Раонић, Мирко Дамјановић, Наод Вуковић, Славојка Војиновић, Чедо Ковачевић Чеков, Раденко Поповић, Миљан Николић, Слађана Папић Ћуковић, Петар Ашкраба Загорски, Драго Владичић, Бранимир Бато Радовић, Јанко Јелић и Милица Бакрач.
На крају вечери, директор Центра за културу Плужине, Миленко Мићановић захвалио се свим писцима, гостима као и спонзорима манифестације.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Divno! ♡