ИН4С

ИН4С портал

Три деценије Милове владавине: Од џемпераша до мафијаша (ВИДЕО)

1 min read
У години за нама, Мило Ђукановић, вјечити владар Црне Горе, као никада до сада трудио се да избрише сваку везу између Србије и Црне Горе и народа те двије земље по потреби се служећи и историјским фалсификатима.

Мило Ђукановић

Мило Ђукановић

У години за нама, Мило Ђукановић, вјечити владар Црне Горе, као никада до сада трудио се да избрише сваку везу између Србије и Црне Горе и народа те двије земље по потреби се служећи и историјским фалсификатима.

Вјероватно је и сам Мило заборавио да је на почетку каријере био велики Србин, али давно је била 1989. година када се као млада нада већ одумирућег Савеза комуниста Југославије појавио на овдашњем политичком небу. Од тада до данас, Ђукановић је мијењао мишљења и ставове, скоро као на скијашком слалому – комуниста, па српски националиста у вријеме Слободана Милошевића, затим либерални демократа, па љути противник истог тог Милошевићевог режима који га је учинио најмлађим премијером у Европи, и на крају, велики Црногорац.

У години у којој Ђукановић обиљежава тачно тридесет година од како ведри и облачи Црном Гором, није на одмет да се подсјетимо ових његових политичких фаза, мада он сам од неких бјежи, народски речено, као ђаво од крста. Но, кренимо редом.

Комунистички омладинац

Чини се да је Ђукановић одувијек имао жељу да влада. Није сачекао ни пунолетство пре него што је 1979. године, са непуних 18, постао је члан Савеза комуниста. Наредних десет година крчио је свој пут кроз Комунистичку партију, чији је истакнути члан био и његов отац судија Радован Ђукановић.

На сам врх политичке сцене крочио је 1989. године, након догађаја у историји забележних као Антибирократска револуција којом је смијењено старо руководство КПЈ у Црној Гори. У ново руководство, лојално Београду и Слободану Милошевићу, изабране су младе снаге – Момир Булатовић, Мило Ђукановић и Светозар Маровић (“лијепи, млади и паметни”).

Тих година, када се здушно залагао за самоуправљање и тврдио да Црна Гора може да опстане као “острво комунизма”, Ђукановић је стекао надимак „Бритва“ захваљујући начину на који се обрачунавао са неистомишљеницима.

Уз подршку Слободана Милошевића, тада 29-годишњи Ђукановић је 1991. године постао најмлађи премијер у Европи. Неколико месеци касније Црногорска комунистичка партија променила је назив у Демократску партију социјалиста (ДПС), а нови премијер и даље је био млади “милошевићевац”. У прилог томе говори и једна изјава дата 1992. године.

Ђукановић, Булатовић и Милошевић

Милошевић је нешто најбоље што се могло десити Југославији у овом тренутку, када повампирене фашистичке снаге у Хрватској и Словенији покушавају да униште све оно што је створено од 1945. године до сада. Поносан сам да у овим историјским тренуцима могу да будем раме уз раме са њим у одбрани тековина револуције, рекао је тада млади премијер Црне Горе.

Колико је био лојалан Милошевићу говори и једна фотографија из 1989. године – Мило Ђукановић и Момир Булатовић у првим редовима на Газиместану.

Окретање леђа куму и ментору

До краја 1996. и почетком 1997. године, Ђукановић нагло мијења курс и окреће леђа дотадашњем ментору. Две ће ситуације остати забиљежене из тог периода – подршка коју је дао демонстрантима у Србији који су изашли на улице због крађе на локланим изборима и интервју у којем је оштро напао Милошевића назвавши га „човеком са застарелом политичком филозофијом који се окружио корумпираним помоћницима“.

И данас се нагађа шта је тачно Мила окренуло против Милошевића. Једна верзија каже да је просто био довољно прагматичан да препозна да су његови дани одбројани након Дејтона, док друга тврди да је до сукоба дошло јер је Мира Марковић хтела да заштити интересе свог сина у шверцу дувана у којем је и Мило имао свој део колача.

Удаљавање од Милошевића довело је до раскола у ДПС и то уочи председничких избора 1997. године. На челу једне фракције био је сам Ђукановић, на челу друге Милошевићев присталица, Милов некадашњи саборац и кум Момир Булатовић. Уследила је прљава кампања у којој је Булатовић Ђукановићеве присталице оптуживао за шверц цигарета, корупцију, повезивао их са организованим криминалом у Италији, док су Ђукановићеви људи из ДПС Булатовића називали ”типичним послушником Милошевићевог режима”. Вјечити владар однио је тијесну победу у другом кругу – 50,8 одсто наспрам 49,2, односно нешто више од 5000 гласова разлике.

Булатовић убрзо нестаје са политичке сцене, Маровић такође (уз робију), а Мило суверено влада Црном Гором коју је успио на сваки начин да одвоји од Србије, па чак и да је изузме од бомбрадовања 1999. године.

Када су покушавали да нас увуку у рат са читавим свијетом, као 1999. године, ми смо били мудри и казали да то није наш рат и да се ради о приватном рату, ради очувања позиција политичких структура у Београду, рекао је Ђукановић 2017. године када је на Цетињу Скупштина Црне Горе одлучивала о потврђивању чланства те државе у НАТО-у, без референдума.

Вођа покрета за независност

Ђукановић који је последњу деценију 20. вијека почео тврдњама да је “шах омрзнуо због шаховнице“, а уочи ратних дејстава у Дубровнику 1991. и 1992. да ће “овог пута победити и завршити заједнички живот са Хрватима за сва времена”, 21. вијек почео је извињењем. И био је први политичар са ових простора који је то урадио.

Након састанка са хрватским предсједником Стипом Месићем хрватском народу упутио је извињење због учешћа Црногораца у агресији на дубровачко подручје тих година. Како је тада рекао, Црна Гора је платила цену „новим манипулацијама београдског резима и београдског диктатора„.

Нови, умивени Мило српство и комунизам је оставио у деценији која је прошла, а у оној која почиње почео је борбу за независност Црне Горе као велики Црногорац и демократа. Његова ДПС је бојкотовала савезне изборе 2000, Милошевић је пао, али Црна Гора није се одмах отцијепила.

Ђукановић је у марту 2002. године био међу потписницима Београдског споразума о оснивању Државне заједнице Србије и Црне Горе, орочене на три године. Овим потезом ујео је за срце дио својих присталица које су на таласу пажљиво негованог црногорског национализма очекивале самосталност и додатно подијелио државу у којој се једна трећина становника и данас изјашњава као Срби.

Мило Ђукановић

Слиједи референдум у мају 2006. године, праћен различитим контроверзама, па и забраном за држављане Црне Горе који су имали пребивалиште у Србији да гласају.

Милови противници заступали су тезу да је независност Црне Горе за Ђукановића изнад свих других циљева из врло личног разлога – јер га позиција владара независне државе штити од и судског гоњења у Италији због шверца цигарета деведесетих о чему се тада већ јавно говрило и писало. Нагађало се о “сивој зони”, односно да ли је или није гласало потребних 55 одсто бирача за независност, али званични резултати показали су да јесте.

Било како било, након 88 година Црна Гора постала је независна, Србија је то признала 12 дана након референдума, а Ђукановић заузима још оштрији став према Србији.

У наредној деценији повучено је много потеза са циљем да се Црна Гора одвоји од Србије у сваком смислу – признато је Косово, Црна Гора је гласала за пријем Косова у УНЕСКО, Ђукановићев је режим често вршио притисак на Српску православну цркву, у покушају да као врховну црквену институцију постави неканонизовану црногорску цркву, црногорски официр представљао је државу на прослави етничког чишћења у акцији “Олуја” у Хрватској, спрски песници избачени су из лектире, а Ђукановић је често и радо говорио о “спрској агресији” и “анкесији Црне Горе од стране Србије” и сличним историјским фалсификатима.

Све је кулминирало крајем прошле године са поништавањем одлука Подгоричке скупштине којом су се Србија и Црне Гора ујединиле 1918. године.

Положај Срба клизи у Црној Гори, али Милов је чини се све чвршћи. Рокаде премијер-председник и тако у недоглед Ђукановићу су омогућиле да буде најдуговечнији владар у Европи и један од најдуговечнијих на свету, али и да оптужбе о сарадњи са сицилијанском мафијом за шверц цигарета деведесетих буду архивиране.

Ђукановић, човјек који је у политику ушао као подстанар када је са родитељима живио близу аутобуске станице код Подгорице, данас је један од најбогатијих владара Европе и човјек који је пројектом личне државе успио да раздвоји два братска народа.

Извор: Блиц

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

14 thoughts on “Три деценије Милове владавине: Од џемпераша до мафијаша (ВИДЕО)

  1. Ako je iko u Crnu Goru zasluzio da mu se oduzme CJELOKUPNA imovina koju je „dobio“ na osnovu bezobzirne pljacke i lopovluka to je nas Gospodar Milo sa Familojom.

  2. Ugledati se na one decake i devojcice iz Croacije u onom gore divnom klipu. Pita ga jedna devojcica:

    „Zar te nije sramota da budes politicar, lider a da nisi mogao do sada da naucis engleski i ovladas komjuterom, sto sam smatras svojim hendikepom?“.

    Pogledajte kako ovaj mucavac odgovara na to direktno, prosto ljudsko pitanje:

    „Ehhh pa do sada nisam imao vremena… Planiram kad pocnem da se bavim biznisom, imacu malo vise vremena…“!!! Ona devojcica ga ne ostavlja na miru, nastavlja sa pitanjem:

    „Da li planirate da upisete neki kurs o koriscenju kompjutera i engleskom“?!!

    Ta sirovina drzi celu vlast u CG, sva sredstva prinude – evo vec 30 godina. Ipak najbolji je kad ga voditelj pita:

    „Koliko imas nekretnina“?

    „Nemam nikakvih nekretnina“!

    „Dakle ti si kao beskucnik“?

    „Ohhh na to ste mislili… pa imam stan… Osim stana nemam nikakvih nekretnina“. … Pa gleda u plafon, koluta ocima….

    „A koliko imas ustedjevine“?

    „Ehh pa nemam nikakvu ustedjevinu“!

    „A tvoja familija, da li su i oni bez para“?

    „E pa ja nisam jedan od onih, koji drugima gleda u novcanik.. Ako ste mislili da sam stavio pare na ime mog brata, sestre, sina – to nisam uradio… Niti ja imam para, niti oni imaju pare na racunu“!!

    Voditelj nastavlja da ga muchi:

    „Pa kako bre, rekao si da si iz dobrostojece porodice, i da zivis solidno, a sad ispade da nemas nikavih nekretnina, ni bilo kakvih para na racunima“!!

    „Ehh pa ja nisam od onih ljudi, kojima treba novac i nekretnine… Ja zivim lepo bez para i nekretnina… Ja mogu za sat da odem na more… Ne trebaju mi nekretnine!

  3. Са преко 100.000 фантома у Бирачком списку лако му је да покраде и „изборе“ и Референдум. На крају и паре. Уз то и представници те лажаве и дволичне „међународне заједнице“ подржавају себи сличне. Никад у Европу.

  4. Još da nam uvaženi gospodin Predśednik vrati otete svetinje i autokefalnost našoj svetoj CPC , upisaće se kao najveći Crnogorac svih vremena !
    Narod Crnogorski cijeni žrtvu našeg Predśednika !

  5. Nijeste napisali na koji je način pobijedio na predjedničkim izborima.
    Za mladje generacije koji ne znaju: glasanje nije završeno u zakonom predvidjenom roku već je produženo i cijelu noć su pripadnivi policije dovodili na birališta birače koji nijesu glasali.
    Samo da se ne zaboravi.

  6. довели су га и јачали ради јачања наших подела, јачања наших слабости и јачања наше посвећености њиховим брендовима, пороцима, манама

    1. To je njegov najveci problem. Njemu se sve ovo smucilo, odavno. Pokusavao je vise puta da napravi mirnu tranziciju u „biznis“ i svaki put je MORAO DA SE VRATI U POLITIKU. Cim je video da Luksic moze da ojaca i osamostali se uz p[odrsku Zapada, odmah ga je skrajnuo. tako je Tito radio. To je nacin da se izbegnu veliki potresi, da se klika drzi pod komandom.

      Problem je sto ne moze ovako vecito. On je vec odavno postao balkast za EU/US. Ono sto ga drzi je da ne mogu da mu nadju zamenu. Lekic? Becic? Abazovic? Oni su patuljci. Usto „MZ“ je dozivela tektonske potrese.

      U svakom slucaju, ovo bi mogla da bude presudna godina za sudbinu Gospodara & porodice sa kumovima. Kako CG moze da zatvori Poglavlja 23 i 24 sa Gospodarom, sa laznim „drzavnim udarima“, laznim izborima i 30-godisnjom diktaturom?

      1. Ovo je godina reizbora kljucnih Milovih tuzilaca. Kako planiraju da izvedu taj spektakl u Skupstini, da dobiju potrebnu vecinu? Kako misle da Stankovic, Savic, Katnic nastave da rade i kad im istekne mandat? Pretpostavljam da ocekuju da Medo, Milan, Ranko i ostali glasaju za te Milove pione.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *