Tri vijeka pravoslavlja u Rijeci
U Rijeci je danas održana svečana akademija povodom obeležavanja 300 godina pravoslavlja u tom kraju, a pomoćnik hrvatskog ministra kulture Dejan Masliković ocenio je da pravoslavna crkva danas igra važnu ulogu pozivajući da se vratimo korenima, svetosavlju i očuvanju moralnih i ljudskih vrednosti.
„Crkva nas sjedinjuje i jača, uči ljubavi, toleranciji i zanemarenim vrednostima“, istakao je on u Pomorskom i istorijskom muzeju Hrvatskog primorja, saopštilo je Ministarstvo kulture Hrvatske.
Prema njegovim rečima, ovo okupljanje, pored proslave važnog jubileja, ima još jedan ne manje bitan značaj, a to je primer suživota naroda u Istri, dobrih odnosa Srba, Hrvata, Italijana i Istrana i da je upravo to ono što svima uliva nadu da je to jedini istinski put koji vodi ka zajedništvu, ljubavi, toleranciji i poštovanju različitosti.
„To je i dokaz da jevanđeljska poruka ljubavi koja živi u jednoj zajednici čini da se zajedničkim naporima može proći kroz istorijske bure i iskušenja“, napomenuo je Masliković i podsetio da su se kroz istoriju menjali vladari i prilike, ali da pravoslavni narod u Rijeci i Istri opstaje, čuva svoj identitet i da žive u miru sa svojim sugrađanima i susedima.
On je istakao da je ovo prilika da se prevaziđu kulturološke i sociološke podele u celom regionu i da poštovanje posebnosti čini identitet jednog naroda.
Proslavi jubileja prisustvovala je i pomoćnica ministra kulture i informisanja za savremeno stvaralaštvo i kreativne industrije Ivana Dedić.
Pravoslavci su se u ove krajeve doselili 1717. godine, kada je 218 pravoslavnih porodica došlo u Rijeku, Kraljevicu i Novi. Njima su odmah zagarantovana verska prava, a stavljeni su pod jurisdikciju Srpske pravoslavne crkve.
Na srpskom štokavsko-ijekavskom se ovaj grad zove „Rijeka“, na hrvatskom čakavsko-ekavskom dijalektu „Reka“, na hrvatskom čakavsko-ikavskom dijalektu „Rika“, a na italijanskom, koji se takođe govori u tim krajevima, „Fiume“!
Uz Istru i Gorski Kotar, Rijeka je jedan od rijetkih regiona u Hrvatskoj gdje Srbi normalno žive i rade i ne osjećaju se građanima „trećeg reda“ i „dežurnim krivcima“!
Koji su to pravoslavci, Ante, kad ste samo u poslednjih četvrt vijeka više od „pola milijuna“ protjerali, asimilirali, a mnoge i poubijali? NDH ovom prilikom nećemo ni spominjati!
Pravoslavci koji nisu digli oruzje protiv drzave hrvatskog naroda se i danas nalaze u svojim domovima i nije im pala „dlaka sa glave“.
Sve dok pravoslavci u Hrvatskoj budu postovali hrvatsku drzavu,nece biti razloga da katolici ne budu tolerantni prema njima.
Zbog Srba ijekavaca se od tada grad ne zove više Rika i Reka no Rijeka.