Тужилац тражио „бубицу“ у Катнићевој ћелији
1 min readМиливоје Катнић пријавио је надлежнима да се његова затворска ћелија прислушкује, због чега је освновни државни тужилац обавио увиђај просторије у Управи за извршење кривичних санкција (УИКС) гдје борави бивши главни специјални тужилац.
Вијестима су то потврдили из Основног државног тужилаштва у Подгорици којим руководи Душко Милановић, појашњавајући да је тај посао одрађен након што су иницирали наредбу за претрес од стране надлежног суда.
“Обавјештавам Вас да је по пријави М. К. формиран предмет у Основном државном тужилаштву у Подгорици и да је дежурни државни тужилац, након што је иницирао наредбу за претрес од стране надлежног суда, обавио увиђај просторије – ћелије у Истражном затвору УИКС-а, у којој борави притворено лице М. К., а увиђају је присуствовао и судски вјештак информационо-техничке струке, док су претрес ћелије извршили овлашћени полицијски службеници Одјељења безбједности Даниловград”, одговорено је „Вијестима“ из тог тужилаштва.
Објаснили су и да су приликом увиђаја изузети трагови и предмет који ће бити вјештачени, не конкретизујући и чему се ради.
Према незваничним сазнањима Вијести, током увиђаја скидана је и расвјета у ћелији, јер је Катнић инсистирао да би уређај за прислушкивање могао бити постављен у сијаличном грлу.
Исти саговорник листа тврди да је бивши шеф Специјалног тужилаштва негодовао и што се тим случајем бави Основно умјесто Вишег државног тужилаштва у Подгорици.
Кабинет и „бубица“
Након промјене тридесетогодишње власти ДПС-а, у некадашњем Катнићевом кабинету 2021. године пронађен је уређај за прислушкивање, због чега је ухапшен па оптужен некадашњи шеф тајне полиције Дејан Перуничић.
Из више незваничних извора, Вијестима је тада потврђено да је “бубица” постављена 2017. године, док су се у просторијама Специјалног државног тужилаштва обављане одређене поправке…
Катнић је тада новинарима казао да индиције говоре да је та незаконитост учињена из Агенције за националну безбједност.
Тим случајем на посебној сједници бавио се и скупштински Одбор за безбједност и одбрану, а један од учесника касније је испричао Вијестима да је пред посланицима препричана изјава агента који је поставио уређај у Катнићев кабинет и који је наводно рекао је да је то учинио по наређењу надређених и да наводно није знао да је у питању незаконита активност.
Тадашњи предсједник Одбора за безбједност и одбрану Милан Кнежевић, саопштио је да просторија из које се прислушкивао Катнићев кабинет није у АНБ-у.
“Добили смо податке гдје је завршавао тај материјал, добили смо податке из које просторије је било то прислушкивање. Једино вам могу рећи да то није рађено у Агенцији за националну безбједност”, казао је он крајем октобра 2021. године.
Виши суд у Подгорици поново је недавно затворио за јавност суђење бившем шефу АНБ Перуничићу и службенику те институције Срђи Павићевићу, након што су против њих обједињена три предмета за незаконито прислушкивање и праћење грађана.
Судија Игор Ђуричковић тако је одлучио ради чувања тајне и јавног реда.
Перуничић се терети да је организовао праћење и прислушкивање више политичких, тада опозиционих лидера, новинара, свештених лица, новинара, али и бившег главног специјалног тужиоца…
Он је, како тврде из СДТ-а, у више наврата давао усмене налоге Павићевићу да на подручју Подгорице, Будве и Цетиња, без претходно издатог писаног налога, прати и осматра наведене више особа уз коришћење техничких средстава за фото-документовање.
Павићевић се терети да је по налогу Перуничића координирао тим активностима и сам учествовао у њима, без претходно издатог писаног налога за праћење и осматрање, иако је знао и био дужан да зна да је то супротно члану 11 Закона о АНБ-у.
Хапшење Катнића
Катнић и некадашњи помоћник директора полиције за борбу против криминала Зоран Лазовић ухапшени су 14. априла, због наводног помагања припадницима кавачког криминалног клана.
У списима СДТ-а констатује се да су бивши безбједњак и некадашњи тужилац само формално предузимали акције екипе којом руководи Радоје Звицер.
Објашњава се да је Катнић знао шифре под којима вође те злочиначке организације пишу на Скај апликацији, али да није предузео ништа да их процесуира.
Напротив, наводи се, он се сагласио са ставом свог тада подређеног тужиоца Саше Чађеновића да не покреће поступак против једног од кавчана Душка Рогановића, чиме је помогао и Звицеру, Милану Вујотићу, Драгану Кнежевићу, Радоју Живковићу и другима.
У документима пише и да је Катнић обмањивао јавност да су оптужени криминалци из Београда Вељко Беливук и Марко Миљковић у Црну Гору ушли на захтјев Републике Србије и да се према њима константно предузимају мјере и радње, док је Лазовић тим члановима кавачког клана омогућио да несметано пређу границу, на захтјев Звицера.
Беливук и Миљковић били су на црној листи црногорских безбједносних служби, а онда је са њихових имена скинута забрана.
“Вијести” су објавиле више транскрипата са Скај апликације, који документују да су бивши агент Петар Лазовић и неколико његових колега из полиције друговали са вођама кавачког клана и њиховим колегама из Србије, док су челници полиције и тужилаштва истовремено увјеравали грађане да немају разлога за бригу.
Чоколада за намјештаљку
Недуго након што је изабран за Главног специјалног тужиоца, Катнић је рекао да “одређене структуре” воде рат против њега, Специјалног тужилаштва, врховног тужиоца и његове породице, да су појединим специјалним тужиоцима нудили милионе, али и да је његовој супрузи била спремна намјештаљка.
Тада нису одговорили на питања – ко конкретно води специјални рат против тужилаштва и тужиоца.
Катнић је истовремено поручивао да су његовој супрузи покушали да подметну мито “у предмету једног кафића”.
Појаснио је да јој је, након доношења рјешења у управном поступку, била намијењена чоколада у којој је било 4.000 евра.
“Два полицајца чекала су је на излазу, али срећом, она ту чоколаду није узела”, казао је Катнић.
Тада је тврдио и да су свима у Специјалном и Врховном тужилаштву нуђене “разне повластице, попут школовања дјеце у иностранству, запошљавања”…
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: