Тужиоци „заборавили“ све улоге Весне Меденице
Виши суд у Подгорици ускоро ће разматрати оптужницу против бивше предсједнице Врховног суда Весне Меденице, али неки од ранијих случајева у које је била уплетена остају неријешени. Ту су, прије свега, улога Меденице у приватизацији „Авале“ 2004. године и пропусти тужилаштва у истрази о убиству Душка Јовановића.
Специјално државно тужилаштво подигло је 17. октобра оптужницу против Весне Меденице, којом се терети да је била дио криминалне организације коју је створио њен син Милош.
Оптужница је подигнута и против Милоша, тјелохранитеља Дарка Лаловића, те још више од десет особа, који се терете за кријумчарење, давање и примање мита, противзаконити и навођење на противзаконити утицај, неовлашћену производњу, држање и стављање у промет опојних дрога.
Но, неки ранији случајеви још су актуелни, пише РТЦГ.
У вријеме приватизације хотела ‘Авала’ врховна државна тужитељка била је Весна Меденица. Иако су ту приватизацију пратиле бројне сумње, укључујући и да је било злоупотреба на највишим судским нивоима, чини се да правосуђе није дало кредибилан одговор.
Мада су поднијете кривичне пријаве против актера те приватизације, укључујући и људе из тадашњег државног врха, тужилаштво на челу са Меденицом је све пријаве одбацило. Тужилаштво није, а да је то јавности познато, ни реаговало проактивно и детаљније испитало је ли у том случају било злоупотреба.
Предсједник скупштинске Комисије за контролу приватизације Максим Вучинић недавно је тражио од тужилаштва да испита улогу Меденице у случају „Авала“, али нема информација да је тужилаштво нешто конкретно предузело.
Вучинић сматра да упркос протоку времену тужилаштво мора да реагује јер је, како каже, очигледно да је продаја хотела „Авала“ била штетан посао по државну „Будванску ривјеру“.
Други случај се тиче истраге о убиству главног уредника „Дана“ Душка Јовановића из 2004. године.
Бивши полицијски функционер Милан Вујановић пред камерама је рекао да је Весна Меденица као врховни државни тужилац опструирала истрагу о убиству Јовановића.
Према његовим ријечима, Меденица је од почетка знала за службену забиљешку са признањем данас јединог осуђеног за то убиство Дамира Мандића, али није реаговала и одмах упутила тужиоца у ЦБ Подгорица.
Како се касније испоставило, наводи он, то је била кључна ствар која је утицала да се убиство Јовановића никада потпуно не расвијетли.
Службена забиљешка сачињена је у ЦБ Подгорица 5. јуна 2004. године, свега неколико дана након убиства уредника „Дана“. У њој је Мандић детаљно описао и улогу других лица у том злочину, али због тога нико други није процесуиран.
РТЦГ
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: