ИН4С

ИН4С портал

У 2021. пописа нема – ЕУ датум спрема

1 min read
Правни оквир за спровођење пописа мора се дефинисати посебним законом којег треба да предложи Влада и  усклади га са уредбама ЕУ из 2008. и 2017. године.

Илустрација

Пише: Момо Јоксимовић

Европска унија је Уредбом (ЕЗ) бр.763/2008 о попису становништва и станова, одредила заједничка правила за прикупљање свеобухватних података о становништву и становима. Уредбом  Комисије (ЕУ) бр.2017/712, урађене су и јединствене појмовне дефиниције. Пописи ће се радити сваке десете године.  Државе чланице подносе Комисији (Еуростату) податке о становништву које укључују одређене демографске , социјалне и економске карактеристике чланова домаћинства, као и о становима на националном,  регионалном и локалном нивоу.  Референтна година пописа за ЕУ  је 2021.година.  Свака држава чланица ЕУ одређује референтни датум одржавања избора и о томе обавјештава Комисију (Еуростат)  до 31.децембра 2021.године (о датуму одржавања избора у 2022.г). Уз сва уважавања оних који заговарају да се попис одржи у овој години, Црна Гора  жели да приступи заједници европских народа, мора поштовати европске вриједности па и вријеме одржавања пописа како ЕУ налаже.

Наредни  попис у Црној Гори ће се разликовати од оних комунистичких, као и од пописа из 2011.г,гдје су пописивачи имали задатак да убјеђују , да фаворизују црногорску нацију и језик, на штету српског ентитета. Први пут ће попис бити без  тензија и страха, биће истинит, стваран, релевантан, поуздан, непристрасан, транспарентан, јаван, слободан, благовремен, професионалан, рационалан,  конзистентан, статистичко провјерљив, а употреба личних података искључиво ће служити у статистичке сврхе.

Пописи од прије више стотина година рађени су ради убирања пореза, или     сагледавања  војне  моћи државе по бројности мушке популације. Садашњи пописи имају широку лепезу значаја и употребе ради вођења одређених политика  и стратегија.   Резултати пописа ће дати показатеље, на основу којих Влада треба да узме у своје руке адекватне алате и иструменте у циљу унапређења друштвеног живота и рада у свим сверама  друштва. Без тих резултата политика се води у мраку, у „мутном мору“ што даје неизвјесност и вуче уназад. Без тих сазнања друштво тапка у мјесто, стагнира и живи се од неутемељених обећања.Пописом становништва се бави посебна грана науке у области статистике.

Пописи су рађени у Књажевини Црној Гори, у Краљевини Југославији  а после  Другог светског рата су рађени  углавном на сваких 10 година.  Овај попис по први пут у историјском постајању Црне Горе, треба  да се одржи у демократској атмосвери, гдје ће  грађани моћи  први пут  слободно да се изјасне  o свему па и о вјерској, националној и   језичкој припадности .  На основу  података са пописа мањински народи треба потпуније да остварују своја права загарантована Уставом Црне Горе и међународним стандардима. Овај  попис ће се спровести  без намјере да се користи као средство за остваривање различитих политичких циљева.  Принцип постојања националних особености у попису  заговарају скоро све политичке партије осим ДПС-а који привидно ћути. Ћути и овлаштена институција Монстат, до скоро билтен ДПС-а. Коначно је дошао крај манипулацијама са овим осјетљивим питањима.

У земљама ЕУ на  попис се углавном  гледа као на евиденцију података о броју  и основним географско, демографско, социоекономским и другим карактеристикама. Код балканских земљама  пописи становништва се  раде поред осталог и ради етничког  пребројавања становништва. То говори да смо још увијек предполитичко друштво и тај испит никако да положимо. Балканска политика још није изашла из  националних шињела, са разлога и што није било демократских слобода и слободног изјашњавања. Те међувјерске тензије су биле битно средство за освајање или задржавање власти. Једино се у Словенији од земаља бивше Југославије не пописује етничкка особеност.

Поред броја становника, броја домаћинстава, кућа и станова, као и  организовано прикупљање података о држављанима Црне Горе, добиће се и подаци о старости становништва, о полу, образовању, занимањима, о броју запослених становника по етничкој припадности. Поред тога добиће се подаци гдје и како становништво живи, њихов материјални и социјални статус. На референти датум пописаће се станови и стамбени простори и зграде као и услови становања и везе између становника и стамбеног простора на националном, регионалном  и локалном нивоу. По упутствима ЕУ рецимо појам „Зграде“ значи трајање зграде које садрже стамбени простор  намијењен за становање људи или конвенционални станови  који су намијењени сезонској  или секундарној употреби или су празни… Попис ће дати и нумерички оквир  популације, што је основ планирања, развоја економске, социјалне и других политика.  Резултати о евиденцији грађана послужиће за планирање  у многим сверама живота, попут запошљавања, превоза и путовања, стручни капацитети по националној припадности, запослености,  или капацитети у здравственим, образовним установама , вртићима, исл.

Попис ће бити важан и популаран статистички посао с једне стране, а са друге  најобимније и најкомплексније статистичко истраживање , како по садржају и методолошким рјешењима, тако и по својој специфичној организацији. Посебност овог статистичког истраживања  се нарочито огледа у дужини трајања и историјском значају пописних резултата. Мора се знати колики број становника Црна Гора има на дан поиса, без обзира да ли посједују црногорско држављанство или не, као и колико држављана Црне Горе живи више од једне године ван Црне Горе, те колико има  резидената и нерезидената…

Правни оквир за спровођење пописа мора се дефинисати посебним законом којег треба да предложи Влада и  усклади га са уредбама ЕУ из 2008. и 2017. године.

Партија ПИР подржава Владу и скупштинску већину. Али не смијемо дозволити да нам мјесеци и године пролазе бадаве. Гдје је експертска комисија састављена од привредника, универзитетских професора, академика, стручњака за изналажења рјешења за  превазилажење кризе? Гдје су мјере за кресање јавне потрошње за најмање 20 до 30 %, те нужно кресање неких високих зарада а фирме у губицима, затим запослених у локалној самоуправи и државној управи, треба ли нам 52.000 запослених у овој сфери? Треба ли нам 4.753 службена аута или нам треба стотинак таквих возила? Зашто се не ставе ван снаге сва запошљавања у протеклој  изборној години као и запошљавања после 30 августа 2020.г. до формирања нове Владе? Зашто се не укину прописи којим се омогућава  кроз отпремнине у бордовима директор велика пљачка? Зашто се не укине Уредба о додјели станова, коришћење телефона, репрезентација, паушала, бонуса, итд? Не смијемо дозволити да нам године поједу скакавци. То нас може скупо коштати.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “У 2021. пописа нема – ЕУ датум спрема

  1. Свим снагама да се изврши попис.Да се очисте спискови.Вријеме је.Доста су нам фантоми одређивали судбину.

    15
  2. Јоксимовићу,мало си се заиграо са хвалоспјевком о „слободном“ попису.Никад попис не може бити 100% тачан.Још ће воде доста проћи твојом Љубовиђом до слободе и што тачнијег пописа (са што мањим грешкама),по три кључна изјашњавања:језик, вјера,народност.

    1. Треба људима објаснити где ће умувати превару.
      У ставки „националност“.
      Народност, језик, вероисповест .

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy