IN4S

IN4S portal

U Baču sramna počast Stepinčevom miljeniku

1 min read

Foto: Geti

Inicijator odavanja poštovanja Miroslavu Bulešiću negira „sve spekulacije“ da je sveštenik bio povezan sa Stepincem tokom Drugog svetskog rata, kada su na tlu Nezavisne Države Hrvatske, ubrzo posle njenog proglašenja, oformljeni mnogi logori smrti, među njima i Jasenovac, u kojima je načinjen genocid nad Srbima i Jevrejima.

U rimokatoličkoj crkvi „Sveti Juraj“ u Vajskoj nadomak Bača od juče se služe mise, a izložene su i reklikvije kontroverznog rimokatoličkog sveštenika iz Istre Miroslava Bulešića koji se u istorijskim spisima pominje kao učenik- miljenik kardinala Alojzija Stepinca.

Kako je „Novostima“ potvrdio incijator ove ideje Dario Bošnjak, predsednik odbora DSHV u Vajskoj, u mesnoj crkvi biće izložen deo Bulešićeve svešteničke odore i njegova uramljena slika, služiće se svete mise, pevaće dečji hor i predviđena je i tribina „životopisa blaženika“ koga je rimokatolička crkva beatifikovala 2013. godine.

„Zapravo, ideja je potekla od mog strica Stipana Bošnjaka, sveštenika rodom iz Vajske koji već godinama službuje u Istri. Želimo da se proširi poštovanje prema Bulešiću koga su Partizani ubili 1947. godine dok je služio misu. Osim toga preko životopisa velečasnog i širenja poštovanja za njegovo stradanje, ovo je i način da povežemo Istru i ove naše krajeve u Bačkoj“, rekao je Bošnjak.

On negira „sve spekulacije“ da je Bulešić bio povezan sa Stepincem tokom Drugog svetskog rata, kada su na tlu Nezavisne Države Hrvatske, ubrzo posle njenog proglašenja, oformljeni mnogi logori smrti, među njima i Jasenovac, u kojima je načinjen genocid nad Srbima i Jevrejima.

„Koliko sam ja upoznat sa njegovim životopisom, Bulešić je u Rimu studirao i diplomirao 1943. godine, a ako je Stepinac kao nadbiskup slao neku vrstu novčane podrške, sigurno je to činio i za sve ostale studente, buduće sveštenike“, kategoričan je Bošnjak.

Prema istorijskim spisima, tokom službovanja u Istri za vreme Drugog svetskog rata, Bulešić je bio veliki kritičar partizansko-oslobodilačkog pokreta, što je izazvalo negodovanje u delu naroda.

Avgusta 1947. godine u istarskom mestu Lanišiće ubili su ga pripadnici narodne milicije dok je služio misu.

O njegovoj bliskoj vezi sa Stepincem čiju ulogu u zločinima NDH treba da rasvetle vatikanski arhivi (pandemija je prolongirala otvaranje dokumentacije), svedoči i Stepinčevo pismo svešteniku Ivanu Paviću upućeno 16. avgusta 1953. godine povodom Bulešićeve smrti.

Stepinac navodi da je sa velikim bolom saznao, nakon dolaska iz zatvora da je ubijen Bulešić, „taj dobri i idealni mladi svećenik“.

„Žao mi je veoma da je jedan dobar radnik manje na njivi gospodnjoj u dragoj Istri. To umorstvo neće doneti blagoslova ubicama, niti onima po čijim su direktivama izvršili to gadno umorstvo“, napisao je Stepinac.

Delić tela i odore na poklonjenju?
U Biskupiji sremskoj negiraju navode nekih portala da će posmrtni ostaci Miroslava Bulešića biti preneti i sahranjeni u Vajskoj.

„Istina je samo da će deo njegove odeće i deo moštiju, a to bi podrazumevalo, recimo, neku manju kost, na nekoliko dana biti dostavljeni u župu Vajsku vernicima Rimokatoličke crkve na ‘štovanje’, a onda će ponovo biti vraćeni u Istru. O životu blaženog Bulešića biće održana i tri predavanja, a jedno će prirediti Stipan Bošnjak, rodom iz Vajske, koji je kao sveštenik službovao u Istri“, rečeno je „Novostima“ u vikarijatu Biskupije sremske.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net