U Banjaluci promovisana knjiga dr Ljubomira Milutinovića i dr Budimira Aleksića: Kapitalno djelo iz srpske folkloristike
1 min readKnjiga ,,Epski junaci u zbirci Andrije Luburića“, autora dr Ljubomira Milutinovića i dr Budimira Aleksića promovisana je protekle sedmice u punoj sali Banskog dvora u Banjaluci. O tom kapitalnom izdanju Institua za srpsku kulturu iz Nikšića govorili su prof. dr Miroslav Doderović sa Filozofskog fakulteta u Nikšiću i doc. dr Želimir Dragić sa Filozofskog fakulteta u Banjaluci, a prisutnima su se obratili i autori ove vrijedne i zanimljive knjige.
Milutinović i Aleksić su obradili 111 pjesama sa preko 35 hiljada stihova iz zbirke Andrije Luburića (1891-1944), istaknutog folkloriste i sakupljača narodnog stvaralaštva. Luburićeva rukopisna zbirka, pohranjena u Arhivu Srbije, sadrži preko 800 epskih pjesama sa više od 200 hiljada stihova. ,,Ovo izuzetno djelo naših renomiranih proučavalaca srpskog narodnog stvaralaštva i folklora, podrazumijevalo je ogroman trud i posvećenost“, istakao je prof. dr Miroslav Doderović, jedan od recenzenata ove knjige.
,,Autori su se koncentrisali na istraživanje onog materijala, tj. onih pjesama iz Luburićeve zbirke koje govore o sedmorici najistaknutijih hajduka-harambaša, uglavnom sa prostora današnje Crne Gore i Hercegovine – Baju Pivljaninu, Mijatu Tomiću, Vuku Mićunoviću, Nikcu od Rovina, Vuku Tomanoviću, Lazaru Pecirepu i Vuku Lopušini. Od ukupno sto šezdesetak pjesama posvećenih navedenim hajdučkim harambašama, koliko ih ima u Luburićevoj zbirci epskih narodnih pjesama, autori su odabrali 111 najboljih sa stanovišta književnoumjetničke vrijednosti“, naveo je Doderović.
Dr Želimir Dragić je rekao da je Andrija Luburić bilježio pjesme u preko 50 raznih mjesta na prostoru Crne Gore, Brda i Hercegovine, te da su predmet tih pjesama događaji koji su se zbili tokom 18. i prve polovine 19. vijeka, kada su krajevi iz kojih potiču te pjesme preživljavali jednu od najtežih kriza. ,,Autori ovog kapitalnog djela su opširno analizirali te pjesme, dali sud o njihovoj estetskoj vrijednosti, ukazali na činjenicu da one predstavljaju važan izvor i istorijskih zbivanja i da donose obilje kulturno-istorijskih podataka. Ova knjiga od 1054 strane dobro će doći svima onima koji se ovim pitanjima zanimaju, bilo stručno, bilo naučno, ali i svakom radoznalom intelektualcu, pogotovo ljubitelju narodne poezije“, istakao je Dragić.
Autori knjige su kazali da su ovim djelom nastojali da daju skroman doprinos našoj folkloristici i našoj nauci o narodnoj književnosti, ali i da oduže dio duga prema Nikšićaninu Andriji Luburiću, izuzetnom kulturnom pregaocu koji je veliki dio života posvetio sabiranju raznovrsne, prvenstveno etnografske građe i dokumenata.
Kao urednik ovog kapitalnog izdanja potpisan je dr Nikola Marojević, a recenzenti knjige su prof. dr Miroslav Doderović, dr Žarko Leković i doc. dr Želimir Dragić.