U brazilskom slivu Amazona bukti 110.000 velikih i manjih požara
1 min readU tropskim šumama Amazonije, koje mnogi nazivaju i „plućima planete“, već danima bukte požari za koje se tvrdi da su nekoliko puta strašniji od onih koji su donedavno pustošili dio Sibira.
Bukte danima i tek su lideri G7 odlučili da Brazilu pomognu sa 20 miliona evra u gašenju požara.
Gori brazilski dio Amazonije. Od granice sa Peruom do „izgubljenog svijeta“ Rorajima na granici sa Venecuelom. Zahvaćen je i dio plantaža soje Mato-Grosa.
Da sve bude još gore, novi požari izbijaju svakodnevno.
Od 1. do 22. avgusta registrovano je 38.155 novih požara. To je 60 odsto više nego što ih je bilo u prosjeku tokom tri poslednje godine. Vatra bukti na 109.694 mjesta, prenosi portal „Fakti“
Još nekoliko stotina „amazonskih požara“ je registrovano u Peruu, Kolumbiji i Venecueli.
Vladu brazislkog predsjednika Žaira Bolsonaru već optužuju da se ne trudi da suzbija požare jer radi u interesu rudarskih i agrarnih kompanija kojima prašume „samo smetaju“.
Ima indicija da mnoge požare podmeću farmeri i vlasnici rančeva – da bi povećali površine u svom posjedu.
Procjene su da će kroz dvije decenije na jugu i istoku Amazonije ostati najviše 50 odsto šuma, pa će se džungle pretvoriti u savanu.
Bolsonaro je za podmetanje ne malog broja požara optužio pripadnike NVO koje se bore za zaštitu životne sredine.
Crni oblaci od požara stigli su čak do San Paola.
Sliv rijeke Amazon smatra se glavnom „mašinom“ za proizvodnju kiseonika na planeti jer obuhvata 7,4 miliona kvadratnih kilometara, što je 5 od sto zemaljskog kopna, a bezmalo četvrtina Južne Amerike.
U basenu Amazona živi oko 2,5 miliona različitih insekata, 2.500 vrsta riba, 1.500 vrsta ptica, 550 vrsta gmizavaca i 500 vrsta sisara.
Kad uopšte ne bi bilo novih požara, bilo bi potrebno nekoliko decenija da se šume Amazona vrate u ranije stanje.