У Црној Гори (поново) шверцују цигарете: ОЛАФ упозорио на илегалну трговину
1 min readЦрна Гора је једна од земаља које су обухваћене илегалном трговином цигарета, упозорено је из Европске службе за сузбијање превара (ОЛАФ), која је у свом последњем извештају о раду приказала да је у тој држави заплењено више од 62 милиона шверцованих цигарета.
У извештају за прошлу годину, ОЛАФ наводи да је у њиховим операцијама заплењено више од 616 милиона илегалних цигарета широм света, укључујући 333 милиона цигарета заплењених на спољним границама ЕУ.
„ОЛАФ је такође помогао да се заплени 140 тона сировог дувана и шест тона дувана за лулу, спречавајући губитке веће од 151 милиона евра за буџет ЕУ и националне буџете држава чланица. Осим тога, дојаве из ОЛАФ-а довеле су до одузимања 144,34 милиона цигарета и 40 тона сировог дувана изван ЕУ“, наведено је у извештају.
Додаје се да је кријумчарење цигарета поново глобално питање јер су у то укључене земље широм света, попут Турске, Индонезије, Уједињених Арапских Емирата и Црне Горе.
„ОЛАФ има дуго искуство у помагању националним царинским органима у борби против трговине шверцованим цигаретама широм света. Такође има значајно искуство у помагању властима у проналажењу и затварању тајних фабрика цигарета које производе недозвољене и фалсификоване цигарете“, стоји у извештају.
У једном случају из 2023. године, како се наводи, ОЛАФ је помогао властима да разбију криминалну мрежу која је производила недозвољене цигарете у Шпанији, а затим их кријумчарила широм Европе. Мрежа је, кажу, имала везе са Пољском, Румунијом, Грчком, Италијом, Словачком и Украјином.
„ОЛАФ је успоставио мрежу за размену информација међу истражитељима која је убрзала прикупљање и размену података, пружила анализу, техничку подршку и олакшала усвајање заједничке истражне стратегије. Координирао је овај заједнички напор омогућавајући брзу акцију широм ЕУ која је резултирала демонтажом илегалне фабрике у Шпанији, хапшењем 20 особа и запленом приближно 15 милиона фалсификованих цигарета и девет тона сировог дувана„, наведено је у извештају, пренео је портал РТЦГ.
Укупни процењени финансијски утицај заплењене робе, укључујући акцизе и ПДВ, износио је око пет милиона евра.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: