У Црној Гори се води смишљени прогон свега српског
1 min readМисија часописа „Стварање“ јесте да књижевној публици понуди нове и квалитетне текстове. Мисија „Стварања“ јесте да чува и памти, рекла је Милица Бакрач главна и одговорна уредница часописа „Стварање“ на промоцији поменутог часописа које објављује Удружење књижевника Црне Горе.
„Тако ће и мисија овог броја часописа бити да чува и памти изабрану поезију Радомира Андрића, Божа Вучића, Сретена Видаковића, Душке Врховац, Слободана Вучинића, Славице Дедић, Трипка Драганића, Веселина Лазаревића, Јеремија Лазаревића, Ранка Мићановића, Ђорђа Сладоја и Емсуре Хамзић„, нагласила је Бакрач у уводном слову и додала:
„У поглављу проза читаћемо поглавља Бећира Вуковића, Александра Ћуковића, Небојше Јеврића, Илије Лакушића, Милице Јефтимијевић, Милојке Јововић, Радмиле Кнежевић, Вишње Косовић и Слободана Милића“.
Бакрач је истакла да поводом 120 година рођења Десанке Максимовић, у овом броју се објављује драма Зорана Костића „Aна и Десанка“ која говори о пријатељству Десанке Максимовић и Ане Ахматове.
Она је истакла да у овом броју објављују и награђење писце који су у првој половини 2018. године добили значајне награде и признања.
„У овом поглављу заступљени су митрополит Амфилохије, који је добио награду УКЦГ „Марко Миљанов“, Ранко Јововић, награда Епархије будимљанско-никшићке „Изви искра Његошева“, Милутин Мићовић, награда „Миодраг Ћупић“, као и награда међународног фестивала у Румунији, затим Новица Ђурић, награда и признање „Руска земља – Русија православна“, награда са међународног скупа „Словенска душа“ и Јанко Јелић, награда „Радоје Домановић“ за најбољу књигу сатире„, истакла је Бакрач.
Ђурић: О „Стварању“ најбоље говоре његови читаоци
Новица Ђурић, предсједник УКЦГ рекао је да о „Стварању“ најбоље говоре његови читаоци.
Он је рекао да ће часопис „Стварање“ почети да излази свакога мјесеца.
„У току смо и са припремама још два часописа, један је „Сквер“ који ће излазити двојезично и чији се први број ускоро очекује на српском и енглеском језику и „Записи“, часопис УКЦГ који је такође некада излазио“, истакао је Ђурић и додао:
„Часопис „Стварање“ би требало за литературу да буде, бар што се тиче нас српских стваралаца у Црној Гори исто што је француски „Монд“.
Ђурић је рекао да „Стварање“ треба да буде нешто посебно, нешто што доноси најбоља остварења из области поезије и прозе.
„Треба водити рачуна какав је понуђени текст, а не ко је његов аутор“, нагласио је Ђурић и нагласио:
„Стварање“ мора да буде слика онога што се данас ствара на просторима Црне Горе, а такође ми морамо са својим дјелом да изађемо и ван граница Црне Горе, без обзира колико смо као писци у другим српским срединама прећутани“.
Ђурић је позвао да све који пишу, своје необјављене радове пошаљу редакцији часописа „Стварање“.
Матовић: Власт најбоље зна шта је добро за њене поданике
Часопис „Стварање“ треба да одигра значајну улогу у стваралштву у Црној Гори, јер има све услове за то, рекао је професор Веселин Матовић, члан редакције часописа.
„Најгоре што може једној књизи да се деси јесте да буде прећутана, али пошто у Црној Гори нема праве књижевне критике, на то су осуђене многе књиге које се данас пишу у Црној Гори. Све ми се чини да је много тога панегиричког у свему томе да пишу пријатељи о пријатељима, кумови о кумовима, партијски другови о партијским друговима, а да нема правог суда и једног дубљег и озбиљнијег сагледавања онога што се ствара“, нагласио је Матовић и додао:
„Нема добре књижевности, без добре књижевне критике. Улогу књижевне критике у Црној Гори преузела власт, која у медијима обавља тај посао, јер власт најбоље зна шта је добро за њене поданике“.
Матовић је иронично истакао да када власт зна све државне послове, онда зна које су и књиге најбоље и ко треба да их напише.
„Умјесто књижевне критике у Црној Гори имамо организовану аформацију трговачко-идеолошку пропаганду на државним телевизијама“, истакао је Матовић.
Говорећи о наметању латинице и избацивању ћирилице, професор Матовић је нагласио да се у Црној Гори води „битка између посредне полемике два писма“.
„Неки кажу битка трговаца за националну ствар“, рекао је Матовић.
Дубак: УКЦГ било жигосано од стране режима
У Црној Гори се води смишљени прогон српске књижевности, српске културе, као и српског народа у последњих петнаест година, особито након стицања независности, нагласио је Будимир Дубак.
„О томе најбоље свједочи судбина Удружења књижевника Црне Горе, прво су нам срушили кућу у Немањином граду, тајно пркео ноћи да ми то нијесмо ни знали нити је ко био обавијештен, затим су укинули све дотације које потребне за функционисање удружења, онда су га идеолошки жигосали као четничко удужење, великосрпско и тако већ са њиховим познатим удбашким арсеналом„, нагласио је Дубак и додао:
„Дошли смо у позицију и да престане да излази часопис „Стварање“, онда остали листови, па је издавачка дјелатност УКЦГ фактички постало само мрво слово на папиру“.
Дубак је рекао да у последњих пар година ствари су се промијениле мало на боље, посебно од изабира новог руководства на челу са Новицом Ђурићем.
Он је нагласио да ништа не би могли да учине без пресудне помоћи митрополије Црногорско-приморске и митрополита Амфилохија лично.
„Он као најстарији члан УКЦГ помогао је да се огранизујемо и да имамо привремени кров над главом тако што нам је уступио просторије духовног центра у манастиру „Светог Симеуна Мироточивог“ гдје одржавмо своје трибине сваког четвртка“ истакао је Дубак.
Он се осврнуо и на манифестацију „Ћирилицом“ коју удружење уз помоћ митрополије организује сваког љета у трајању од мјесец дана.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Nemogu nam nista ,dzaba sve to ,mi smo ipak jaci,a evo pogledajte:
http://mitropolija.com/2018/10/10/vjecna-slava-junacima-oslobodiocima-skadra/
http://mitropolija.com/2018/10/09/manastir-u-mikulicima-podno-rumije-proslavio-hramovsku-slavu/
http://mitropolija.com/2018/10/10/liturgija-i-pomen-kralju-aleksandru-u-djurdjevim-stupovima/
Koga oni slave i koga imaju??????????????????????????
Upravo je tako. Progon na djelu