U Duklji pronađeni ostaci životinjske sahrane iz četvrtog vijeka
U Duklji, u okviru arheoloških istraživanja, pronađen je interesantan nalaz, ostaci životinjske sahrane. Prema prvim podacima, arheolozi pretpostavljaju da ostaci datiraju iz četvrtog vijeka. Na parceli od 200 metara kvadratnih, sa zapadne strane Duklje, ponađeno je 180 grobova.
Duklja –nedovršena priča koja i dalje otkriva misterije o navikama stanovništva na ovim prostorima prije 1.700 godina. Ovog puta arheolozi su naišli na rijetkost – životinjsku sahranu.
“Uglavnom se vezuje za varvarske narode. Međutim to ovdje nije slučaj. Najbliže analogije ovome smo već otkrili oko Crnog mora što je krajnje interesantno. Ni tamo ovakve sahrane nisu do kraja objašnjene”, kaže za TVCG Miloš Živanović, arheolog,
Pas i konj, po prvim rezultatima istraživanja, sahranjeni još u 4. vijeku. Takvu pretpostavku dali su na osnovu dječijeg groba koji je bio iznad, a u njemu se nalazila posuda koja datira upravo iz tog perioda.
“Vjerovatno se radi o nekom lovcu ili o nekom vojskovođi koji je i poginuo ili nije poginuo već je u čast svoje ćerke dao tu jednu veliku žrtvu, jer u to vrijeme žrtvovati konja i psa i postaviti jedan luksuzan bodež je bilo veoma skupocjeno”, kaže Živanović.
Tako rijedak slučaj pronađen je u okviru arheoloških iskopavanja na jednoj parceli, zapadnoj nekropoli antičke Duklje. Na svega 200 metara kvadratnih, pronađeno je oko 180 grobova, a u njima brojni ostaci nekadašnje civilizacije.
“Mogu samo da kazem kataloski, da vam navedem, da su to prilozi u grobovima koji su keramičke posude i staklene, ostaci nakita, od ogrlica, narukvica, minđusa, upotrebnih djelova nošnje”. kaže Živanović.
S obzirom da se na tako malom prostoru nalazi veliki broj grobova, može upućivati i na veličinu Duklje. Ali i da, uprkos brojnim istraživanjima u 20. vijeku, ima još dosta toga što arheolozima može biti zanimljivo.
Ministarka kulture i medija Tamara Vujović i Luka Rakčević, zamjenik gradonačelnice glavnog grada, posjetili su danas nalazište i kazali da će nastaviti da podržavaju takve projekte.
“Zaista će biti interesantno vidjeti tokom istraživanja sta će nam ispričati sve, koju će nam priču ispričati ovaj grob”, kaže Tamara Vujović ministarka kulture i medija.
Luka Rakčević, zamjenik gradonačelnice Glavnog grada vjeruje da i u drugim djelovima Podgorice, i oko Depedogena, drevnog grada Ribnice koji se nalazio na par stotina metara odatle i na drugim lokalitetima Podgorica ima sigurno mnogo materijala i sigurno mnogo nalaza koji bi se mogli pronaći.
Arheološka istraživanja na tom području nastaviće se do kraja jula, a krajem godine biće organizovana izložba najinteresantnijih artefakata.
Izvor: RTCG