У Грачаници одржана свечана Академија поводом стогодишњице ослобађања Космета
Поводом стогодишњице ослобађња Косова и Метохије у Првом свјетском рату, у организацији Дома културе „Грачаница“ и Народног позоришта Приштина са сједиштем у Грачаници, у понедељак је одржана свечана академија и изложба фотографија под називом „Велики рат на Косову и Метохији 1914–1918 Једини пут“.
Свечаној академији претходила је изложба коју је отворио професор Филозофског факултета Владан Виријевић истичући да је на изложеним паноима дио страдалничког пута наше војске .
„Изложба је подељена на двије целине. Први дио садржи фотографије ратног репортера Ристе Марјановића и Ратног албума 1914–1918. потпуковника Андре Поповића које приказују повлачења краља, владе, војске и народа преко Косова и Метохије, док други дио изложбе садржи фотографије, ратне дневнике, војничка писма, дописне карте, споменице и осталу историографску грађу учесника Првог свјетског рата који су рођени на КиМ или су на путу патње кроз њега пролазили“, истакао је професор Виријевић и додао да су то јединствена свједочења о ратним страдањима народа и војника.
Глумица приштинског Народнг Позоришта, Јасмина Стојиљковић, која је осмислила сценарио свечане академије је истакла да се јубилеј обележава широм земље али да је веома важно његово обиљежавање у Грачаници.
Програм са шеседесет учесника, глумаца Народног позоришта у Приштини са сједиштем у Грачаници, Српског позоришта из Гњилана, чланови Ансамбла „Венац“, хора музичке школе „Стеван Мокрањац“ и хора „Симонида“ из Грачанице био је усмјерен на све важне догађаје из Великог рата и ослобођење Косова и Метохије.
Свечаној академији и изложби присуствовао је и предсједник Општине Грачаница Срђан Поповић, који је истакао да је Косово и Метохија у овом рату изгубила највредније и најхрабрије.
„Зато ми данас овде морамо да памтимо и љегујемо нашу историју и поставимо циљеве ка нашој будућности. Данас, сто година касније, наш народ на Косову и Метохији, више него икада у својој историји памти све страхоте и ужасе својих предака, а нажалост Срби на Косову и Метохији живе и боре се и даље за слободу, за очување вјере и сопственог идентитета. И даље се боримо мирним путем за наш живот и за наше породице и све остале народе који су желели да живе с нама“, истакао је предсједник Поповић.
Покровитељ Свечане академије Велики рат на Косову и Метохији 1914. – 1918. је Канцеларија за Косово и Метохију Владе Републике Србије.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: