IN4S

IN4S portal

U Hagu završeno svedočenje bivšeg oficira Kfora, pozvan novi zaštićeni svedok

1 min read

Sud u Hagu

Svedočenje bivšeg oficira Kfora, Amerikanca Stivena Rasela, završeno je danas, nakon čega je haško tužilaštvo pozvalo novog zaštićenog svedoka, saopštila su Specijalizovana veća Kosova.

Prema sažetku koje je pročitalo tužilaštvo u sudnici, zaštićeni svedok W03871 je bio član takozvane OVK od marta 1998. godine, a služio je na različitim lokacijama gde je obučavao pripadnike OVK, pritom, obavljajući i komandne funkcije.

Rasel je juče, u nastavku suđenja bivšim liderima tzv. OVK Hašimu Tačiju, Kadriju Veseljiju, Jakupu Krasnićiju i Redžepu Seljimiju, koji su optuženi za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, rekao da je pozicija SAD bila pristrasna.

„Išli smo tamo da implementiramo Rezoluciju 1244, koja je rezultat mešanja u suverenitet Srbije u ime patnji nanetih u pokrajini Kosovo i smatrao sam da se u tom kontekstu mešamo u suverenitet Srbije da bismo ublažili stradanje naroda u pokrajini Kosovo, tako bih to objasnio“, rekao je Rasel.

On je na pitanje u vezi svoje izjave date u tužilaštvu, u kojoj je rekao da vazdušna kampanja NATO-a nije imala mirovni cilj, već nametanje rezultata rekao da postoji mnogo istorije koja može da potvrdi ono što je rekao, prenose mediji u Prištini.

Svedoku je potom predočen izveštaj Multinacionalne brigade Istok u kome se navodi da je u akciji u studentskom domu pronađeno na desetine pištolja, granata, eksplozivnih naprava i stotine zaplenjene municije, kao i da su oduzete i uniforme tzv. OVK i ilegalna dokumenta.

On je dodao da su, kada je počela operacija očekivali da tamo ništa neće pronaći, da su im pripadnici tzv. OVK rekli da provere šta god hoće i da su u tim prostorijama „našli mnogo toga“.

On je dodao i da su američki vojnici imali utisak da pripadnici tzv. OVK pokušavaju da kupe vreme.

Svedoku su na suđenju predočena dva dokumenta OEBS-a, od kojih je jedan nedeljni izveštaj od 11. do 17. avgusta 1999. godine, u kome se navodi da svakodnevni sukobi u Gnjilanu nisu prestali nakon upada i kontrole sobe koju koristi OVK i pronalaženje onoga što je opisano kao soba za mučenje.

Tokom suđenja, Rasela su pitali da li je Kfor istraživao zločine koje je navodno počinila OVK, što je on potvrdio.

Četvorica bivših lidera tzv. OVK optuženi su da su ljude neosnovano lišavali slobode, mučili i ubijali i u haškom pritvoru nalaze se od oktobra, odnosno novembra 2020. godine, prenosi Tanjug.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *