ИН4С

ИН4С портал

У Институту „Алтернатива“ оцјенили: Држава гомила полицајце

1 min read
То значи да ће природни “одлив” кадрова ићи успорено те у вишегодишњој перспективи неће бити толико слобнодних радних мјеста колико се обучава кадрова.

-Наставком процедуре за избор кандидата за “брзи курс за полицајце” држава улаже у обуку кадрова који нису потребни и за које се не зна ни када ни како ће бити запошљени јер генерације “академаца” већ чекају на посао у Полицији. Наиме, током 10. и 11. септембра, спроводи се провјера здравствене способности за 270 кандидата који су испунили услове за похађање МУП-ове обуке за “оспособљавање за рад у Полицији” од којих ће 60 бити примљено на обуку. Упоредо са тим Полицијска академија образује генерације академаца чије школовање кошта 15,000 еура по полазнику. Наведена тромјесечна обука МУП-а је мимо свих Владиних одлука и започета је прије равно годину дана (19.9.2017.) објављивањем јавног позива за полазнике обуке, наводи Алтернатива.

ИА истиче да је овај позив мимо свих стратешких докумената и стратешких смјерница које је Влада усвојила на предлог самог МУП-а. Конкретно, Владини документи (Стратегија развоја Управе полиције, Акциони план за њено спровођење и Анализа стања, пријема, напредовања, образовања и обуке полицијских службеника) указују на вишак запослених у Полицији као и на потребу да се не запошљавају полицајци са нижим степеном образовања од Полицијске академије. У њима се прецизно наводи да треба измијенити законе и прописати да најнижи степен квалификације образовања буде Академија а не средња школа, што је ниво образовања прихватљив за МУП-ову обуку.

Од тог позива до септембра ове године, пријављени кандидати су чекали на наставак процедуре која је сада и настављена. Да парадокс буде још већи, у међувремену је ступила на снагу Владина забрана запошљавања заснивањем радног односа и на неодређено и на одређено вријеме у свим органима државне управе и јавним установама до 1.7.2019. године у складу са Планом оптимизације јавне управе. Као изузетак од забране из Плана оптимизације, већ је 31 “академац” осме генерације, након посебне Информације коју је МУП упутио Влади у јулу ове године, запошљен у Полицији без јавног оглашавања. У јулу је такође већ уписана 12-та генерација будућих полицајаца. То значи да ће током наредне двије године четири генерације од скоро 200 академаца бити спремно за запошљавање у МУП-у по аутоматизму (без огласа), у складу са новим рјешењем из предлога закона о унутрашњим пословима, појашњавају они. 

Према њиховим ријечима новим рјешењима која за сада предлаже сам МУП није предвиђено само запошљавање академаца по аутоматизму већ се и забрањује запошљавање лица са нижим обазовним нивоом од Полицијске академије.

Због свега наведеног, нејасно је зашто се обучавају кадрови који немају изгледа да ту обуку и примјене јер неће испуњавати услове да се запосле у полицији. Коначно, најављеним измјенама Закона о пензијском и инвалидском осигурању Црне Горе није предвиђен бенефицирани радни стаж за полицијске службенике. То значи да ће природни “одлив” кадрова ићи успорено те у вишегодишњој перспективи неће бити толико слобнодних радних мјеста колико се обучава кадрова. Позивамо министарство да озбиљније схвати сопствена стратешка документа и спроводи политике које ће помоћи полицији да успјешније функционише и да има најквалитетније кадрове што се неће постићи “брзим курсевима”, закључују у ИА. 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “У Институту „Алтернатива“ оцјенили: Држава гомила полицајце

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net