U Kragujevcu otvorena izložba „Drugi balkanski rat na fotografijama i dokumentima“
1 min readU organizaciji Istorijskog arhiva Šumadije i Narodne biblioteke „Vuk Karadžić“ u Kragujevcu je u četvrtak, 10. avgusta 2023. godine otvorena izložba „Drugi balkanski rat na fotografijama i dokumentima“ čiji je autor srpski istoričar i profesor na Filozofskom fakultetu u Nišu dr Dejan Antić. Izložba prikazuje brojne arhivske dokumente, fotografije, mape, izvode iz dnevnika i najupečatljivije izjave savremenika ratnih događanja na Balkanu u leto 1913. godine.
Čast da otvori izložbu u prisustvu brojnih građana i predstavnika rukovodstva grada Kragujevca pripala je general-majoru Miloradu Stuparu, nekadašnjem komandantu 72. brigade za specijalne operacije i počasnom predsedniku Udruženja ratnih dobrovoljaca.
Govoreći o tematici Međusavezničke vojne iz 1913. godine i o samoj postavci njen autor prof. Antić je izjavio: „Trijumf srpskog oružja u Balkanskim ratovima nije samo vojna već i velika pobeda srpske integralističke ideje u 20. veku. Nažalost, posle Velikog rata politička elita Kraljevine Srbije je umesto nacionalnog ujedinjenja prihvatila jugoslovenski koncept integracija. Upravo takvo opredeljenje za Jugoslaviju 1918, i pobeda titoizma 1945. godine ostaviće trajne negativne posledice po sudbinu srpskog naciona. Izmišljanjem novih nacija i iscrtavanjem veštačkih granica na srpskom etničkom prostoru, Jugosloveni i komunisti su obesmislili borbu srpskog seljaka iz Balkanskih ratova i anulirali uspehe koji su postignuti prolivanjem krvi Drinaca, Moravaca i Šumadinaca na Rajčanskom ridu, Ježevom polju, Crnom vrhu ili Vlasini. Zato je naša obaveza danas da ovakvim izložbama podsetimo širu srpsku javnost na značaj pobede Kraljevine Srbije u Drugom balkanskom ratu, na žrtvu koju su naši preci podneli oslobađajući Staru Srbiju i zemlje Nemanjića, ali i da ukažemo na zablude i stranputice koje su našu državu i narod 110 godina posle Bregalnice i Zebrnjaka vratile na pretkumanovske granice“.
U prostorijama Galerije Narodne biblioteke „Vuk Karadžić“ u Kragujevcu izložbu o Drugom balkanskom ratu posetioci će moći da vide narednih deset dana.
Treba pitati one u Skoplju koje su „makedonske“ jedinice učestvovale u sopstvenom oslobođenju od turskog jarma! Oni beše baštine tradiciju Aleksandra Makedonskog, jednog od najvećih ratnika koje istorija sveta pamti! Il je bilo „da uljetim“, kikiriki semenke, leblebije! Onda im braća rusi izmisliše poseban jezik, posle drugog rata, crkvu proglasiše makedonskom 1967, u sred komunizma, vrlo interesantno, i priznaše KiM da je šiptarsko kao neki drugi!!!! Hvala vam srbi na svemu al su nama hrvati bliži!!!