IN4S

IN4S portal

U petak izbor za predsjednika VPSCG Crne Gore: Skandal sa Hrvatima, navodna kršenja Statuta, ostavke i prozivanja – evo šta je prethodilo vanrednoj sjednici 

1 min read

Burna dešavanja obilježila su prethodnih pola godine u vaterpolo savezu Crne Gore.

Naime, u petak, 1. novembra, u 16 časova u prostorijama Vaterpolo plivačkog saveza Crne Gore održaće se Vanredna Sjednica Skupštine VPSCG, na kojoj će se birati novi predsjednik Saveza, kao i članovi UO VPSCG.

Prethodno je, 14 oktobra, održana sjednica Vaterpolo saveza na kojoj je izabran predsjednik Skupštine VPSCG. Prisutni su najprije konstatovali ostavku bivšeg predsjednika UO dr Đura Marića, članova tog tijela, kao i bivšeg predsjednika Skupštine Mirze Krcića. Na predlog PVK Budva, delegati su jednoglasnom odlukom za predsjednika Skupštine VPSCG izabrali Dejana Rađenovića, člana tog kluba, dok je za potpredsjednika Skupštine VPSCG izabran Rajko Ćupić, predsjednik PVK Budućnost.

Od ukupno 17 delegata, glasalo je 10. Među prisutnima nije bilo članova Primorca, Mladosti, Katara, Starog grada…

Podsjetimo, Marić je bio predsjednik VPSCG od 2021. godine i prije isteka mandata je podnio ostavku iz ličnih razloga, dok je Krcić saopštio da se sa te funkcije povlači zbog neslaganja sa načinom rada i odnosom između organa VPSCG. “Oni su bili neophodni kako bi imali bolje međusobno uvažavanje, iskren odnos i djelovanje u ime i za VPSCG”, kazao je Krcić. Neposredno prije njega ostavku je podnio je Siniša Kovačević, predsjednik Primorca i potpredsjednik VPSCG „iz razloga nezadovoljstva načinom funkcionisanja i odnosima u VPSCG“.

Oštra reakcija iz Kotora nakon Skupštine VPSCG

Nakon Skupštine VPSCG reagovao je Kovačević istakavši da mnoge stvari nisu urađene po Statutu počevši od zakazivanja vanredne Skupštine VPSCG. „Samo zakazivanje vanredne Skupštine VPSCG koje nije u skladu sa Statutom, iz razloga što je gospodin Marić podnio ostavku na mjesto predsjednika Upravnog odbora 9. septembra, a Statut kaže da se nakon ostavke aktuelnog predsjednika, Skupština mora sazvati u roku od mjesec dana. Ta Skupština je zakazana 14. oktobra i pored insistiranja VPK Primorac da bude krajem septembra“, kazao je Kovačević.

Kako dodaje, direktor VPSCG je to opravdao tako što je kazao, citiram: ,,Svi zaposleni su na kolektivnom godišnjem odmoru jer su imali napornu sezonu i nijesu imali kada da se odmore.“ To je u najmanju ruku čudno iz razloga što je već u septembru počela Premier RVL, a poznato je da je tu potrebna aktivnost Saveza. Bez obzira na sve navedeno, Skupština je održana danas. Moram reći da su to bili dogovori o kojima VPK Primorac nije bio upoznat, tj. očigledno je da su pojedini smatrali da i ne treba da nas upoznaju sa imenom kandidata za Predsjednika Skupštine.

Mi smo iz medija saznali da se radi o gospodinu Rađenoviću iz Budve, protiv kojeg nemamo ništa, međutim, shodno pređašnjim dogovorima morali smo biti upućeni. Podsjetio bih da je VPK Primorac javno istakao kandidaturu gospodina Veljka Uskokovića za predsjednika VPSCG, a ako se vratimo u maj 2021. godine nakon izbora gospodina Marića, imamo i njegovu izjavu u kojoj je izrazio posebno zadovoljstvo što je dobio podršku VPK Primorac i da je spreman nakon mandata ili dijela njegovog mandata, da podrži kandidata iz Kotora. Nadam se da će gospoda iz PVK Jadran ispuniti to obećanje i podržati našeg kandidata za predsjednika Saveza na Sjednici za koju sam takođe saznao iz medija da je zakazana za 1. novembar. Ovo je jedna loša politika prethodnog kontinuiteta VPSCG, koja neće donijeti ništa dobro našem najtrofejnijem sportu, jer VPK Primorac, na ovakav način, neće učestvovati u daljem radu Saveza. Nastavlja se jedan jako loš odnos prema najstarijem klubu u našoj zemlji, državnom prvaku, učesniku Lige šampiona. Jasno je da je postojao dogovor par klubova oko kandidata i na Sjednici se niko nije pitao gdje su predstavnici Primorca, jer im očigledno nijesmo bili potrebni. Dogovor se pravio mimo nas sa jasnom namjerom izopštavanja Primorca, što je jako loše za funkcionisanje VPSCG„, navodi se u saopštenju.

Kovačević ističe da ipak vjeruje da će se „u jednom trenutku morati sjesti, a sve u korist crnogorskog vaterpola, napraviti dogovor prvo između dva najveća kluba koji su okosnica vaterpolo reprezentacije Crne Gore-Primorca i Jadrana, a onda i svi ostali, jer ovo, još jednom napominjem, nije dobar put i nastavlja se kontinuitet loših odnosa koji su preovladavali u prethodnom mandatu“.

„Očekujem da ćemo u narednom periodu dobiti neko objašnjenje od gospode koja je dogovorila ovakav scenario bez VPK Primorac i oko svega ovoga što je ovako napravljeno, da bi Budva dala predsjednika Skupštine, kako bi možda neki drugi ponovo kandidovali „svog“ predsjednika Saveza. O svemu možemo da razgovaramo, ali ne na ovakav način“, zaključio je predsjednik VPK Primorac Siniša Kovačević.

Izbori za predsjednika poligon za medijska „prepucavanja“

Prije pet dana medijski koncern Vijesti obavile su svoja saznanja da je Nikola Milić najozbiljniji je kandidat i ima velike šanse da postane predsjednik Vatepolo-plivačkog saveza Crne Gore. Milić je i zvanično podnio kandidaturu za mjesto prvog čovjeka crnogorskih vodenih sportova, podrškom šest od devet aktivnih klubova – Jadrana, Budve, Budućnosti, Akvatik Verdea, Mladosti i Baterflaja.

Kako navode, Milić (40) je bio vaterpolista mlađih kategorija Primorca, u kome je igrao od osme do 19. godine, da bi se zbog poslovne karijere, nakon završenih studija ekonomije preselio u Herceg Novi. Od 2009. godine je u hotelskom (turističkom) biznisu, a posljednjih godina član je uprave Jadrana. Ranije su čelnici Primorca najavili da će za mjesto predsjednika VPSCG predložiti Veljka Uskokovića, proslavljenog vaterpolistu.

Dan nakon teksta, kandidat za novog predsjednika Vaterpolo i plivačkog saveza Crne Gore, Veljko Uskoković, reagovao je istakavši da se tendeciozno daje prednost jednom kandidatu, te da mora da upozori javnost na „igre iza kulisa“

„Kako sam i sam jedan od kandidata za predsjednika VPSCG ne malo sam iznenađen tekstom objavljenim na vašem portalu kojim se tendenciono, nekoliko dana prije izbora prvog čovjeka VPSCG daje prednost jednom kandidatu na osnovu neprovjerenih činjenica, čime se obmanjuje i insinuira javno mnijenje. Želim da skrenem pažnju da sam predlog za kandidaturu od mog matičnog kluba Primorca prihvatio na osnovu džentlmenskog dogovora između klubova iz Kotora i Herceg Novog o rotirajućoj funkciji rukovođenja kao i iz želje da se napravi diskontinuitet dosadašnjeg načina rukovođenja Saveza, a sve naravno uz dužno poštovanje svih ‘manjih i mlađih klbova’ u Crnoj Gori, kao i dva kluba koja su oslonac crnogorskog vaterpola: hercegnovskog Jadrana koji ima tradiciju dugačku 98 godina, te Primorca iz Kotora koji je napunio 102 godine„, istakao je u reagovanju.

Prema njegovim riječima, iz razgovora sa mnogim ljubiteljima vaterpola od kojih se neki igrom slučaja i delegati Skupštine, shvatio je da ima njihovu podršku, jer su velika većina željni promjena u Savezu.

„Tradicionalni sponzori neće izostati, a obavio sam razgovore i sa nekim novim koji su izrazili spremnost da se priključe mom timu. Želim i da kroz uvođenje nove potpredsjedničke funkcije koja bi bila zadužena za plivački sport dam mnogo jači zamajac tom, u svijetu jako popularnom sportu. U svojoj sportskoj karijeri tokom koje sam osvojio gotovo sve što se osvojiti može navikao sam na fer i sportsku borbu. Kako su se i u ranijem periodu dešavala razna mešetarenja prilikom izbora predsjednika našeg Saveza, ponukan sam da ovako reagujem i upozorim crnogorsku javnost na ‘igre iza kulisa’ u kojima ne želim da učestvujem, već da se javno i transparentno, a na osnovu mog plana i programa rada borim za funkciju za koju sam se kandidovao„, saopštio je Uskoković.

Sukob sa Hrvatskom: Slučaj imenovanja bazena

Kreću evropska takmičenja, nacionalna prvenstva, a 21. septembra kreće i regionalna Premijer liga.

Jedno od pitanja koje se nametalo prije nego što je ustanovljeno da će ponovo da se igra regionalna liga u formatu svako sa svakim, kući i na strani, je odnos hrvatskih klubova i kotorskog Primorca.

Podsjetimo, vaterpolisti Primorca će protiv hrvatskih klubova igrati izvan Kotora, što je ljetos objavio je predsjednik kluba Siniša Kovačević. Problem je nastao nakon što su hrvatski klubovi kao i reprezentacija, odbili igrati na bazenu Zoran Džimi Gopčević u Kotoru. Za hrvatsku stranu sporno je ime plivališta. Naime, bazen u Kotoru nosi ime proslavljenog vaterpoliste Primorca Zorana Gopčevića, kojeg hrvatska strana optužuje za ratne zločine u logoru Morinj. Podsjećamo, Ministarstvo turizma i sporta donijelo je preporuku da hrvatski klubovi, kao i hrvatska reprezentacija ne igraju svoje utakmice u Kotoru.

„Bez pomoći države i Opštine, VPK Primorac na čelu sa predsjednikom Sinišom Kovačevićem, a nakon pregovora sa Hrvatskim vaterpolo savezom, pronašli su rješenje za odigravanje utakmica Premijer lige u sezoni pred nama“, objavio je Primorac. Primorac će tako biti domaćin na nekom od crnogorskih bazena izvan Kotora, dok će hrvatski predstavnici igrati utakmice protiv Primorca na neutralnim terenima u Hrvatskoj.

„Mislim da je ovo maksimum koji smo mogli postići. Pronašli smo sportsko rješenje i u razgovoru sa predsjednikom Upravnog odbora Regionalne vaterpolo lige i potpredsjednikom HVS-a Pericom Bukićem dogovorili da pet utakmica protiv hrvatskih klubova Primorac odigra na neutralnom bazenu u Crnoj Gori, a isto tako i da hrvatski predstavnici igraju utakmice na neutralnim bazenima u Hrvatskoj, rekao je Kovačević. „Ovaj kompromis je rješenje za iduću sezonu, ali se nadam da će država Crna Gora i Republika Hrvatska riješiti ovaj problem, kako Primorac više ne bi bio žrtva politike, jer se mi želimo baviti sportom“, poručio je Kovačević.

Hrvati glasali 2016. da Gopčević dobije ulicu, radio Duks obilježavao godinu rođena i smrti

Gostujući na RTCG u avgustu, Kovačević je obrazložio svoju argumentaicju zašto bi hrvatski klubovi trebalo da dođu u Kotor i zašto je imenovanje bazena političko a ne sportsko pitanje.

Ta argumentacija se sastojala u zvaničnoj dokumentaciji ko je inicijator davanja naziva imena bazena, kako se glasalo 2015. ili 2016. godine, nisam siguran, u skupštini grada Kotora za davanje imena ulice po pokojnom Zoranu Gopčeviću u Orahovcu ili Oravcu što bi mi rekli ovdje njegovome rodnome mjestu gdje su odbornici hrvatske nacionalnosti, njih sedam uključujući predstavnika HGI, glasali za davanje imena ulice„, kazao je predsjednik Primorca.

I hrvatski glasnik, i radio „Dux“ su pozitivno izvještavali o Gopčeviću. „U dokumentaciji je bio i hrvatski glasnik iz 2016. godine koji je na jedno osam stranica afirmativno pričao sa slikama Zorana Gopčevića kao o velikanu jugoslovenskog vaterpola, pa onda radio „Duks“ koji je u 2016. godini obilježavao datume na današnji dan je rođen i preminuo Zoran Gopčević i pisao neke tekstove afirmativne o njemu. Tu je bila i argumentacija da je odbornica Demokratske Crne Gore, Opštinski odbor Kotor, Hrvatske nacionalnosti glasala za davanje imena bazena u avgustu 2021. godine“.

Kovačević je kazao i da hrvatska strana nije bila upoznata sa dokumentacijom ranije. „Oni nikada prije tu dokumentaciju vidjeli nisu, bili su veoma zadovoljni, pozitivno je raspoloženje bilo i već je ustanovljen 7. juna bio kalendar odigravanja regionalne lige, tj trebao je da bude 14. septembar početak.

Rezolucija o Jasenovcu pogoršala situaciju, Primorac čeka i dalje prijem kod Spajića

Izglašavanje Rezolucije o Jasenovcu, pogoršalo je odnose Hrvatske i Crne Gore, a nekako je Primorac ispao kolateralna šteta. Kovačević je kazao da je klub pokušao da kontaktira premijera Milojka Spajića, ali da i dalje čekaju prijem kod njega.

„U međuvremenu je došlo do izglasavanja rezolucije o Jasenovcu u parlamentu Crne Gore na koju svakako Primorac kao sportski klub ne može i nije mogao da utiče, niti je to posao Primorca da se bavi s tim. Nakon toga smo pokušali da kontaktiramo državne organe Republike Crne Gore, konkretno gospodina Spajića, premijera i čak je upućen zahtjev iz Vaterpolo saveza za naš prijem kod premijera, još uvijek nema odgovora“, kazao je Kovačević.

Opština je prepustia klubu da riješi problem, a Kovačević je rekao da je predlog Kotorana bio da se i dalje igra turnirski, međutim da timovi iz Hrvatske i Srbije nisu bili za takav sistem više. „Opština Kotor kao vlasnik Primorca je prepustila Primorcu da riješi taj problem i nakon toga s obzirom na sve ove rezultate koje smo imali i naše reprezentacije na Olimpijskim igrama i ono što znamo svi kakav smo rezultat imali, s obzirom na našu malu bazu, imamo bukvalno dva kluba i mi smo krenuli u neko rješavanje ovoga problema. Prvo, u kontaktu sa gospodom iz Vaterpolo saveza Hrvatske, sam pokušao da dogovorimo da igramo ovu godinu turnirski, međutim nismo naišli na razumijevanje ni iz Vaterpolo saveza Srbije pa ni Hrvatske da bi se ta liga igrala više turnirski, nisu pokazali zainteresovanost.

Primorac žrtva politike, država i Opština moraju da se uključe

„Mi ćemo ovdje imati šest utakmica regionalne lige, pet srpskih klubova i Jadran. To je mnogo više nego što je bilo prethodne tri godine. Mislim da je to jedan maksimum što je Primorca sam bez države i bez opštine mogao da riješi. I mislim da je u interesu crnogorskog i kotorskog vaterpola da se ova liga igra. Taj kompromis je rješenje na godinu dana očekujući sve u nekoj nadi da će država Crna Gora i Republika Hrvatska morati na tom nivou državnom da riješe ovaj problem„, kazao je Kovačević.

Predsjednik Primorca je kazao i da je kotorski tim žrtva politike.

Kažem, Primorac je žrtva politike, a mi hoćemo da se bavimo sportom. I moram reći s obzirom i na ekipu koja je konkurentna ekipa za ovu godinu koja će igrati ligu šampiona grupnu fazu poslije 14 godina i koja je prvak države poslije 16 godina. Imaćemo ozbiljne utakmice evropske u Kotoru uz tih šest utakmica regionalne lige. Takođe crnogorskog prvenstva uz naše mlađe selekcije koje su pokazale zapažane rezultate u prošloj sezoni. Pa naša ekipa Primorca za mlađe selekcije proglašena najboljom ekipom regionalnog turnira „Olimpijske nade“. Smatramo da je u interesu vaterpola da se ova liga igra, a politika neka rješava to na svoj način. Napominjem, država i opština će morati da se uključe ko god sjedao u državi i opštini u jednom trenutku. Primorac je ovaj put morao da riješi sam, i ovo je maksimum koji smo mi izvukli u interesu vaterpolo sporta i u interesu crnogorskog vaterpola„, zaključio je Kovačević za RTCG.

 

 

 

 

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *