IN4S

IN4S portal

Australijska policija: U Raškoj oblasti religijska izolacija izvor džihada

1 min read

Mirsad Omerović, rođeni Tutinac, poznatiji kao Ebu Tejma, nedavno je uhapšen u Beču, zbog sumnje da je za potrebe Islamske države slao borce sa Balkana u Siriju i Irak. Stručnjaci za bezbjednost ističu da u Beč iz Bosne dolaze glave džihadističkog pokreta. Iako je broj džihadista iz Austrije mali u odnosu na broj muslimana, dovoljno je veliki da je Austrija odlučila da promijeni 100 godina star zakon o islamu, piše RTS. MIRSADOMEROVIC

Dvije godine austrijska policija pratila je „propovjednika mržnje“ Mirsada Omerovića, poznatijeg kao Ebu Tejma, zbog sumnje da je iz Beča slao borce u Siriju i Irak. A onda je nedavno i uhapšen, veče prije nego što je sam htio da ode u Siriju.

Austrijski mediji pisali su da je povezan sa slučajem dvije austrijske tinejdžerke bosanskog porijekla koje su otišle u Siriju spremne da poginu, što se jednoj o njih, navodno, na kraju i desilo.

„Ebu Tejma je najznačajniji igrač Islamske države u zapadnoj Evropi koji je uhvaćen do sada. On je radio na regrutaciji boraca za Irak i Siriju. Između 64 i 120 ljudi je otišlo u njegovoj organizaciji, ali je u isto vrijeme prikupljao fondove za manje podružnice po Bosni i širom Balkana“, kaže urednik na RTS-u Rade Marojević, koji je istraživao problem radikalnog islama na Balkanu.

„Austrijanci tvrde da imaju dokaze da je on bio u direktnoj vezi sa prvim čovjekom Islamske države El Bagdadijem“, navodi Maroević. Tejma, odnosno Mirsad Omerović, rođen je u Tutinu, nekoliko godina proveo je u selu Gornja Maoča kod Brčkog, sjedištu vehabijskog pokreta u Bosni i Hercegovini i centru za indokrinaciju radikalnih islamista.

Sandzak_region_m1ap

Iz Gornje Maoče, Ebu Tema dolazi u glavni grad Austrije, Beč. Ta veza dobro je poznata austrijskoj policiji.

Portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Austrije Karl Hajnc Grundbek ističe da su sa ratom u Bosni ranih devedesetih godina tamo dolazili arapski borci. „Iz tog islamističkog rezervoara su udareni temelji buduće radikalizacije“, ističe Grundbek.

I Peter Pilc, stručnjak za bezbjednosti i portparol Partije zelenih, navodi da je riječ o repovima bosanskog građanskog rata. „Ostaci tih jedinica su i dalje u Bosni, učvrstili su se i sada djeluju kroz islamističke regrutne rute“, navodi Pilc.

Većina radikalnih islamista u međuvremenu je iz Bosne otišla, ali je radikalni islam u Bosni ostao. Mada je u prethodne četiri godine bilo dosta akcija hapšenja, od akcija „Sumrak“ i „Svjetlost“, pa sve do nedavne akcije „Damask“, kada je uhapšen jedan od lidera vehabijskog pokreta u BiH Bilal Bosnić.

Neki od vodećih radikalnih islamista iz Sarajeva sada su u Beču. Stručnjaci za bezbejdnost kažu da je glavni grad Austrije postao glavni regrutni centar za potrebe „najuspješnije“ terorističke organizacije na svoketu – Islamske države.

Iz Beča je put Sirije i Iraka ove godine otišlo 160 boraca, tridesetak ih je poginulo, a 60 njih se vratilo u Austriju. Peter Pilc kaže da preko Beča u Irak i Siriju najviše odlazi mladih Čečena-

„Sa Bosancima imamo drugi problem nego sa Čečenima. Kod Čečena je uglavnom riječ o mladim ljudima koji su ‘vrbovani’, što znači na neki način nagovoreni, zavedeni. Iz Bosne, međutim, dolaze ‘glave’ džihadističkog pokreta“, ističe Peter Pilc.

Sandžačko-bečka veza

Put Sirije odlazili su i borci iz srpskog i crnogorskog dijela Sandžaka. Po čemu se sandžačka veza razlikuje od bosanske veze?

„Molim za razumijevanje, o tome ne mogu da govorim detaljno, jer je riječ o tekućim akcijama nadzora i sakupljanja podataka. Ali situacija nije različita od one koja se detektuje u Bosni – izolovana sela, ne geografski, već ideološki i religiozno“, ističe portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Austrije.

Promjena 100 godina starog zakona o islamu

Austrijska vlada mnogo nade polaže u novi zakon o islamu, kojim se mijenja onaj iz 1912. Po tom zakonu, biće zabranjeno finansiranje iz inostranstva svih islamskih organizacija.

Po novom zakonu o islamu, svi imami moraće da budu školovani u Austriji, dok će oni školovani u Turskoj ili Saudijskoj Arabiji morati da napuste zemlju. „Taj zakon daje pravo austirijskom kancelaru da po nahođenju može da ukine pravni status islamskoj vjerskoj zajednici, ako je to potrebno“, kazala je dopisnik RTS-a iz Beča Vesna Knežević.

„Stvar je u tome da se više ništa ne može uraditi, da je taj nacrt zakona gotov, s tim da islamska vjerska zajednica tek sada najavljuje formalnu žalbu zbog toga što se taj zakon donosi u takvoj formi“, navodi  Knežević.

Radikalni islam nije samo austrijski, već i evropski problem. Evropska unija razvila je RAN platformu za rano otkrivanje radikalizacije i sprječavanje terorizma i za te svrhe do kraja ove decenije predvidjela 10 milijardi evra.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net