У сусрет радницима, али и инвеститорима
До понедељка ће у Србији бити отворене све фабрике, а у већину постројења већ се вратило више од 80 одсто радника. У наредном периоду, како је најавио председник Србије Александар Вучић, пред државом ће бити „највећи задатак” – подизање економије, што, према његовој оцени, неће бити лако. Вучић је додао и да је зато важно да се отвори европска и посебно немачка економија, јер фабрике у Србији аутомобилској индустрији раде компоненте за њихове произвођаче. Од пресудног значаја биће и да Србија настави „жестоко да ради”, да доводи инвеститоре, „јер ће многи тражити смањење трошкова у будућности пошто неће моћи да издрже после оваког пада”, поручио је Вучић, пренео је Танјуг.
Стручњаци су уједињени у ставу да су страни инвеститори у Србији досад виђени као генератор раста запослености. Ипак, према мишљењу проф. Љубодрага Савића са Економског факултета у Београду, страни инвеститори се зачас могу покупити и отићи, или напросто угасити своју производњу док се токови на светском тржишту не смире, као и ситуација у њиховој матичној земљи. С тим је сагласан и Марио Рељановић, научни сарадник са Института за упоредно право, који истиче да држава неће имати превише новца да подигне привреду кроз јавну потрошњу и буде тај инвеститор који ће да отвара нова радна места.
– До сада је то радила тако што је давала подршку страним инвестоторима, али то више није одрживо у толикој мери. Наиме, стране компаније ће најпре гледати да стабилизују саме себе, па ће тек касније наставити да реализују циклусе својих улагања – сматра Рељановић и додаје да баш због тога приватном сектору неће бити толико лагодно, јер све прогнозе економиста и аналитичара који прате кретања на тржишту рада показују да ће се Србија са незапосленошћу вратити на 2008. годину.
– Ако нас задеси још један талас отпуштања радника, биће нам свакако горе, а нећемо се добро провести ни уколико послодавци одлуче да им се више исплати да отпусте раднике него да користе економске мере подршке – истиче Рељановић.
Питање је и да ли ће целокупна ситуација утицати на промену државне политике када се буде писао нови закон о раду. Његова израда била је планирана за ову годину, али ће, велике су шансе, бити одложена за 2021., преноси Политика.
– Тек тада можемо очекивати нова решења што се тиче радног законодавства. Биће интересантно посматрати да ли ће држава и даље остати при ставу да треба умањити радна права и појефтинити раднике да би привукла стране инвестиције. Или ће можда кренути да се појављује као неко ко инвестира у домаћег послодавца и јавне радове, неко ко преузима назад неке функције које сада не обавља, а требало би – објашњава Марио Рељановић.
Прочитајте ЈОШ:
Београдски вртићи спремни за пријем између 20.000 и 25.000 деце
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: