U vremenima kriza razotkriva se i biće cijelih zemalja
1 min readAutor: Ivan Danilov, RIA Novosti
Ova epidemija u nekom smislu omogućava da se zaviri u dušu onih koji donose odluke i daju ekspertske preporuke unutar piramida vlasti i dubokih država na Zapadu. I, ono što se vidi – nije baš utešno.
Jer, izgleda da su SAD izgubile sposobnost rešavanja problema koje ne mogu izbombardovati ili likvidirati podmićivanjem.
Sjedinjenim Državama su danas potrebni izvori nadahnuća.
Predsednik Fondacije Karnegi – Vilijam Berns – savetuje državnom vrhu da se okrene situaciji od pre jednog veka kada su SAD bile pred rizikom da propuste priliku da uspostave novi svetski poredak, ali su našle snage da ga uspostave, čime su svetu učinile veliku uslugu.
Berns je to predstavio ovako: „U proleće 1919-te, kada su se glavne sile bile okupile u Versaju radi dogovora o strukturi sveta nakon Prvog svetskog rata,predsednik Vudro Vilson je ležao u krevetu sa gripom. U tim trenucima, kako je ocenio Vilsonov lekar, činilo se da je na kocki cela civilizacija jer je užasna epidemija gripa bila bacila svoju senku na perspektivu novog poretka“.
Berns u nastavku predlaže da SAD i danas skupe sve svoje snage i da zavedu red.
Po njegovom mišljenju, u svetu je u toku idealna oluja koju čineozbiljna pomeranja u rasporedu snaga i veliki politički, ekonomski, tehnološki i ekološki preobražaji:
„Vratila se konkurencija velikih sila. Kina se uzdigla, pa je staro gospodstvo Amerike izgubljeno. Svetsko ekonomsko i vojno težište pomera se sa zapada na istok. Tehnološka revolucija tumba naš način života i rada, a i način vođenja rata. Napetost u odnosima između otvorenih i zatvorenih društava raste, oživljavaju nacionalizam i autoritarizam, a demokratija je izgleda krenula u rikverc. Vetar koji je pokretao globalizaciju napred pretvorio se u moćen vetar koji je zaustavlja“.
Berns predlaže ovaj recept: SAD treba da prestanu da se samoizoluju od globalizacije i iluzije da će ponovno uspostavljanje američkog globalnog liderstva biti lak proces.
Berns procenjuje da aktuelno rukovodstvo SAD deluje u gorim uslovima od onih koje su imali Džordž Buš i Hari Truman, ali je uveren da je i danas moguće od Amerike napraviti „demokratski uzor“ i „tihu luku u svetu idealne oluje“.
On političkim liderima SAD i samim Amerikancima sugeriše da ponovo otkriju „osećaj za smisao života“ i da se vrate „američkom prosvećenom egoizmu“.
Pri svom uvažavanju intellektualne moći autoritetnog trusta mozgova SAD, problematično je da će prekookeanski „prosvećeni egoizam“, spojen sa nostalgijom za vremenima Džordža Buša i neobuzdanom globalizacijom 2000-ih postati čarobni eliksir koji će vaskrsnuti američku hegemoniju i od SAD napraviti svetski uzor za podražavanje.
Izgleda da američka ekspertska zajednica nije ništa zaboravila, ali i da se ničemu nije naučila.
Dodavanje gasa na mašinama za štampanje dolara i pretendovanje na svetsko liderstvo — i dalje su „recept za elitu“.
Samo, teško da će to stvoriti pretpostavke da Vašington povrati liderstvo u svetu.
Najvažnije je ipak da Vašington i posle epidemije ne bude u iskušenju da nekoga bombarduje u ime demokratije. Jer, sudeći po stavovima nekih njihovih eksperata – to je univerzalno rešenje za sve geopolitičke probleme…
Pročitajte još:
Amerikanci dosadili s pričom o demokratiji a što je krivo ispravit se ne može
dome maganik…neka ih neko zacika pa ces vidjet dome…kako musa dere jarca..
Bombardovali bi oni ali vise ne smiju. Nema vise nekaznjene pljacke. Ende.